Trhové analýzy
PODPORA RODÍN V MAĎARSKU
V tomto čísle:
V roku 2015 Maďarsko začalo podporovať zakladanie rodín a zlepšovanie podmienok bývania pre zlepšenie demografickej situácie prostredníctvom rôznych programov. Ako tieto programy fungujú a aký majú dopad? ECB pristúpila k zníženiu sadzby druhýkrát v tomto roku. V Číne sa zvyšuje riziko deflačnej špirály. Čo sú hlavné problémy čínskej ekonomiky? Inverzia na výnosoch amerických štátnych dlhopisoch sa po viac ako 500 dňoch skončila.
čítaj viacPOKLES SADZIEB V USA
V tomto čísle:
Ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby v USA ? Pristúpi FED na zníženie hlavnej sadzby o 0,5 p. b. na najbližšom zasadnutí ? Ekonomike USA sa darí rásť rýchlejšie ako Eurozóne aj napriek prehlbujúcemu sa obchodnému deficitu. Inflácia v Eurozóne sa približuje k svojmu cieľu, čo zvyšuje pravdepodobnosť poklesu sadzieb. Turecká inflácia spomaľuje, ale stále ostáva nad úrovňou 50%. Vysoká cenová hladina ovplyvňuje spotrebu domácností, ktorá prispieva aj spomaľujúcemu rastu HDP v Turecku.
čítaj viacSLOVENSKÉ DLHOPISY PRE OBČANOV
V tomto čísle:
Slovenská vláda plánuje emisiu dlhopisov pre občanov. Európske ceny plynu rastú kvôli ruskému útoku na prečerpávanie stanice na Ukrajine. Nezamestnanosť na Slovensku mierne vzrástla. Nové úvery sa na Slovensku poskytujú menej, refinancovanie je ale na vzostupe. FED a ECB sa pripravujú na zníženie sadzieb. Ceny olivového oleja dosahujú v roku 2024 lokálne maximá. K stabilizácii pomôže zlepšenie klimatických podmienok a obnovenie produkcie po dvoch slabých rokoch.
čítaj viacPOLOVODIČOVÝ PRIEMYSEL
V tomto čísle:
Ako funguje jedno z najzložitejších odvetví na svete? Dôležitosť polovodičov pre ekonomiku dostala tento trh do intenzívnej konkurencie medzi svetovými ekonomickými superveľmocami. Akým rizikám je aktuálne vystavený tento trh? Sahmovej pravidlo ako indikátor recesie v USA. Podiel výdavkov na mzdy vo verejnej správe na Slovensku je najvyšší spomedzi štátov V4.
čítaj viacPRACOVNÝ TRH VO VEĽKEJ BRITÁNII
V tomto čísle:
Pracovný trh vo Veľkej Británii trápia žiadatelia o dávky v nezamestnanosti. Štátny dlh na Slovensku dosiahol hodnotu 68,8 miliardy eur. Slovensko čelí vysokým spotrebným daniam v porovnaní s V4. Rast slovenskej ekonomiky spomalil aj s poklesom priemyslu.
čítaj viacVÝVOJ NA EURÓPSKOM TRHU S PLYNOM
V tomto čísle:
Ceny plynu na európskom trhu prudko vzrástli po ukrajinskom útoku na ruské územie. Ako funguje stratégia carry trade a aké má dopady na dnešný vývoj trhov? Minimálna mzda by sa mal v roku 2025 zvýšiť o 8,8%. Turecká inflácia zaznamenala najprudší pokles od roku 2022. Čínsky export v júli zaostal za očakávaniami.
čítaj viacFENOMÉN LIEKOV NA CHUDNUTIE
V tomto čísle:
Lieky na chudnutie sa stali novým hitom, ktorý farmaceutickým spoločnostiam produkuje miliardové príjmy. Ako tieto lieky fungujú a aká je ich budúcnosť? Ekonomický rast v Eurozóne je pomalší najmä z dôvodu stagnujúceho Nemecka. Realitný trh v USA sa dostáva do fázy stabilizácie. Americký FED zatiaľ sadzby neznižuje. Japonská centrálna banka opäť pristúpila k zvýšeniu sadzieb. Čínske banky požičali Maďarsku 1 miliárd eur. Zlato za posledné obdobie výrazne posilnilo.
čítaj viacCIELENIE INFLÁCIE
V tomto čísle:
Prečo väčšina centrálnych bánk využíva režim cielenia inflácie na úrovni 2%? Aké alternatívy má menovo politický režim a aké sú ich výhody a nevýhody? Čínska centrálna banka takmer po roku znížila úrokové sadzby. Vývoj na európskom trhu s plynom. Inflácia na Slovensku sa dostala na trojročné minimum. USA sú na ceste k dosiahnutiu najväčšieho federálneho deficitu mimo krízových období. Kto je Kamala Harris?
čítaj viacKVARTÁLNA ANALÝZA REALITNÉHO TRHU V BA
V tomto čísle:
V polovici roka 2024 môžeme hovoriť o pokračujúcom oživovaní na bratislavskom trhu novostavieb po tom, čo sa predalo 327 bytov. Cena bytov sa posunula nahor len štrukturálne v dôsledku prírastku novej ponuky. Ponuka bytov sa ku koncu druhého štvrťroka rozšírila na 3468 bytov. Porovnanie ekonomickej výkonnosti USA a EÚ. Spôsobí Trump rotáciu na akciovom trhu ? ECB v júni sadzby neznížila, príde k ďalšiemu poklesu v septembri ?
čítaj viacVÝSLEDKY VOLIEB FR A VB
V tomto čísle:
Vo Francúzsku vo voľbách prekvapujúco vyhrala lavica, avšak žiadna strana si nezabezpečila väčšinu v parlamente. Vo Veľkej Británii sa podľa očakávaní s veľkým náskokom po 14 rokoch dostala k moci labouristická strana. Aký je pomer cien nehnuteľností k platom v krajinách EÚ? Výnosy amerických štátnych dlhopisov už druhý rok zaznamenávajú inverziu. Japonská mena Jen pokračuje v oslabovaní. Zmeny v podpore splátky hypoték na Slovensku. Priemyselná produkcia na Slovensku sa medziročne takmer nezmenila.
čítaj viacVOĽBY VO FRANCÚZSKU
V tomto čísle:
Prvé kolo parlamentných volieb vo Francúzsku nedopadolo podľa Macronových predstáv. Čo znamenajú americké prezidentské voľby pre americký akciový trh? Inflácia sa v júni v Eurozóne vrátila k poklesu. V USA pokračuje dezinflačný proces, ktorý by mal dopomôcť k prvému zníženiu sadzieb Fed-u v septembri tohto roka. Ceny ropy aktuálne prekonávajú dvojmesačné maximá. Americké banky obstáli náročné stresové testy. Miera plodnosti vo vyspelých ekonomikách naznačuje pokles obyvateľstva, aké to bude mať následky a môže byť riešením migrácia ?
čítaj viacMENOVÁ KRÍZA V TURECKU PRETRVÁVA
V tomto čísle:
Turecko sa naďalej nachádza v menovej kríze. Líra pokračuje v oslabovaní a inflácia opäť stúpa. Privatizácia a reformy argentínskeho prezidenta Mileia spôsobujú masívne protesty. Inflácia sa na Slovensku po 14 mesiacoch poklesu mierne zrýchlila. Z Číny prichádzajú zmiešané údaje o oživovaní ekonomiky. Uránová horúčka vypukla. Čo znamená systém švarc?
čítaj viacVÝVOJ MIEZD NA SLOVENSKU
V tomto čísle:
Ako sa na Slovensku vyvíja rast nominálnych a reálnych miezd v jednotlivých odvetviach, priemerné mzdy v týchto odvetviach a regionálne rozdiely. Fed sa rozhodol ponechať svoju úrokovú sadzbu nezmenenú. Inflácia v USA poklesla. USA a EÚ zvýšila clá pre dovozy z Číny. Migrácia bude pravdepodobne hlavnou témou predvolebnej kampane vo VB. Čo hýbe s japonskou ekonomikou. Priemyselná produkcia na Slovensku zaznamenala pomerne silný rast. Nórsko objavilo nové ložisko vzácnych zemín.
čítaj viacVÝDAVKY NA OBRANU
V tomto čísle:
Ako sa vyvíjajú výdavky štátov na obranu naprieč kontinentmi. Vojnové konflikty okrem Ukrajiny sledujeme aj v Afrike či Oceánii. ECB znížila hlavnú úrokovú sadzbu v predstihu pred FED-om. Nezamestnanosť v Nemecku ostala rovnaká. Turecko naďalej pretrváva v menovej kríze, pričom líra pokračuje v oslabovaní a inflácia opäť zrýchľuje. V USA pribudlo výrazne viac pracovných miest ako očakával trh.
čítaj viacBWR 22
V tomto čísle:
Ekonomický rast USA je slabší ale stabilný. Technologický index Nasdaq prekonáva maximá. Výstavba v USA síce mierne stagnuje, ale ceny nehnuteľností naďalej rastú. Inflácia v Nemecku a Eurozóne mierne zrýchlila, čo môže odložiť znižovanie úrokových sadzieb ECB. Ceny ropy a zemného plynu opäť rastú.
čítaj viacBÝVANIE V EURÓPE
V tomto čísle:
Predraženie financovania pri kúpe vlastnej nehnuteľnosti priviedlo mnohých Európanov na trh s nájmami. Aké sú ceny nájmov v jednotlivých európskych mestách? Ekonomický rast Eurozóny začína ožívať. Inflácia v USA sa opäť obrátila a začala mierne spomaľovať. Inflácia sa na Slovensku v apríli priblížila k dvojpercentnému cieľu. Ako sa vyvíja tok zemného plynu z Ruska ?
čítaj viacSLOVENSKÉ ŠTÁTNE DLHOPISY
V tomto čísle:
Ako vplýva rastúci štátny dlh a inflácia na výnosnosť slovenských štátnych dlhopisov ? Najsilnejší vplyv na výnosnosť slovenských štátnych dlhopisov majú úrokové sadzby. Vďaka členstvu v EÚ má Slovensko sadzby nižšie a stabilné, čo pomáha lacnejšiemu financovaniu štátu na finančných trhoch. Ako americký dolár spôsobuje menové problémy v rozvojových ekonomikách. Rast nemeckej ekonomiky ohrozuje slabší priemysel. Ako sa vyvíja PMI vo svete.
čítaj viacSEKUNDÁRNA PONUKA A PRENÁJOM V BRATISLAVE 2024 | 1. KVARTÁL
V tomto čísle:
Cena starších bytov v Bratislave sa v 1. kvartáli 2024 odrazila potom, čo ceny v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástli o 1,4 %. Čo môžeme očakávať na európskom trhu s plynom v najbližších obdobiach? HDP v USA sa spomalilo z predchádzajúceho 3,4% rastu na 1,6%. Zvýšenie sadzieb je nepravdepodobné, pričom poklesu naďalej bráni silný pracovný trh. V Eurozóne je situácia rizikovejšia, nakoľko aktuálny ekonomický rast dosiahol úrovne 0,3%. Napriek tomu išlo o vyšší rast ako očakával trh. Inflácia v štátoch menovej únie ešte nie je úplne pod kontrolou, čo taktiež bráni poklesu úrokových sadzieb.
čítaj viacMODERNÁ TEÓRIA PORTFÓLIA
V tomto čísle:
Prístup Harry Markowitza v teórii portfólia vedie k využitiu očakávaného výnosu a rizika investičných aktív pre hľadanie optimálnych portfólií len zmenou váh v portfóliu. Sektor stavebníctva v Európe je v stagnácii, hlbším prepadom zabraňuje rekonštrukcia a výstavba infraštruktúry. Online platformy pre ubytovanie podporujú turizmus v Európe. Populárne sú krátkodobé pobyty na 1-3 noci. Maďarsko úrokovú sadzbu znižuje. V Turecku ostáva sadzba nezmenená, kvôli pretrvávajúcej vysokej inflácii.
čítaj viacKVARTÁLNA ANALÝZA REALITNÉHO TRHU ROČNÍK 2024 | 1. KVARTÁL
V tomto čísle:
Realitný trh v BA sa nachádza v stagnácii. Dopyt však mierne posilnil, čo sa ukázalo v predajoch bytov. Slovenský priemysel v marci nerástol, klesala najmä produkcia zariadení a strojov. Inflácia spomaľuje na Slovensku aj vo Veľkej Británii. Makro výsledky čínskej ekonomiky ukázali na mierne zrýchlený ekonomický rast. Konflikt na blízkom východe spomaľuje a predražuje medzinárodný obchod prechádzajúci cez Červené more.
čítaj viacKRÍZA NA KUBE
V tomto čísle:
Kuba aktuálne prechádza najhoršou krízou od rozpadu sovietskeho zväzu na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Politické zriadenie v kombinácii so zlou menovou reformou spôsobili výrazný rast cien, nedostatky základných tovarov a hladomor. Zrýchlenie rastu inflácie v USA znamená ponechanie nezmenených sadzieb Fed-u dlhšie ako sa očakávalo. Nemecký výrobný sektor stále čelí štrukturálnym výzvam a tlaku zvýšených sadzieb. Taiwanský export zaznamenal najprudší rast za dva roky.
čítaj viacVOĽBY V USA
V tomto čísle:
Koncom roka 2024 čaká svet jedna z najdôležitejších politických udalostí—prezidentské voľby v USA. Aký vplyv bude mať výsledok týchto volieb na vývoj svetovej ekonomiky ? Indikuje trh akvizícii bublinu na trhu? Inflácia v Eurozóne sa blíži k cielenej úrovni. Množstvo novo poskytnutých úverov na Slovensku mierne vzrástlo hlavne vďaka refinancovaným úverom. Cena ropy Brent prekonala hranicu 90 USD/barel. Zlato prekonalo cenovú hladinu 2 300 USD/oz. Ceny uránu od začiatku roka zaznamenávajú pokles.
čítaj viacKONIEC POSLEDNEJ NEGATÍVNEJ SADZBY
V tomto čísle:
Japonská centrálna banka po ôsmich rokoch zvýšila sadzbu nad nulu, v najzadlženejšej krajine a v krajine, kde je problém naštartovať infláciu. Kompozitný index nákupných manažérov sa v eurozóne blíži k stabilizácii. Počty nezamestnaných na Slovensku naďalej klesajú. Ceny kakaa sa pohybujú na historických maximách, keď krátkodobo prekonali úroveň 10 tisíc USD/tona. Slovensko síce zrýchlilo úroveň konvergencie k EÚ, ale stále sa v rámci výkonnosti ekonomiky nachádza na chvoste EÚ.
čítaj viacVSTUP ČESKA DO EUROZÓNY?
V tomto čísle:
Česká koruna je pre centrálnu banku významná kotva menovej politiky. Je možné, že Česko vstúpi do eurozóny a nahradí korunu eurom ? Podmienky pre vstup do menovej únie aktuálne spĺňa. Slovensko sa aktuálne financuje najdrahšie v eurozóne, výnos na štátnych dlhopisoch presiahol 3,5%. Fed nezmenil očakávania počtu znížení sadzieb v roku 2024. India dosahuje nadpriemerné ekonomické rasty. Dopyt po rope prevyšuje očakávania a vrchol spotreby sa odsúva na ďalšie desaťročie.
čítaj viacNOVÝ VRCHOL CENY BITCOINU
V tomto čísle:
Bitcoin dosiahol nové maximum ceny. Je rast tejto kryptomeny udržateľný ? Rast plynie najmä z rastúcich objemov obchodov v rámci spotového ETF na BTC. Druhý dôchodkový pilier funguje ak doňho nezasahuje vláda. Inflácia v USA v zrástla viac ako sa očakávalo. Ceny kakaa sa kvôli nízkej úrode v Západnej Afrike dostali na nové maximá.
čítaj viacVODÍKOVÁ STRATÉGIA
V tomto čísle:
Môže byť Slovensko vodíková veľmoc ? Aký drahý je prechod EÚ na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku v rámci energetiky ? Vodík má perspektívu stať sa najpoužívanejším energonosičom. Európu trápia protesty farmárov. Inflácia v Eurozóne mierne zrýchlila. Čínska ekonomika pokračuje v spomaľovaní. Vývoj trhu s plynom.
čítaj viacDRUHÝ ROK VOJNY NA UKRAJINE
V tomto čísle:
Ukrajina má za sebou druhý rok bojov. Odpoveď na otázku koľko ešte bude schopné Rusko viesť túto vojnu hľadáme v ekonomickom vývoji krajiny. Čo stálo za prepadom realitného fondu HB Reavis, a ako to ovplyvní podobné fondy ? Aktuálny vývoj bankového a finančného sektora v Číne naznačuje ďalší potenciálny problém spomaľujúcej ekonomiky. Japonsko sa dostáva na stabilnú úroveň rastu cenovej hladiny. Bitcoin mieri k historickým maximám, keď od začiatku roka 2024 posilnil o 50%.
čítaj viacEKONOMIKA ARGENTÍNY
V tomto čísle:
Ekonomika Argentíny je pod tlakom monetárnej a fiškálnej krízy. Situáciu má pomôcť zachrániť nový prezident—Javier Milei, ktorý plánuje viacero dôležitých reforiem. Trh práce na Slovensku zostáva pomerne silný, avšak stále sa pasuje s regionálnymi a štrukturálnymi problémami. Čínske akcie sa po zavedení nových regulácii mierne odrazili. Predpovede na zníženie sadzby ECB v tomto roku klesli pod 100 bázických bodov. Holandská ASML začala pripravovať výrobu nového stroja na produkciu 8 nanometrových čipov.
čítaj viacAKÁ JE BUDÚCNOSŤ TRHU PRÁCE S AI
V tomto čísle:
Podľa Medzinárodného menového fondu hrozí, že umelá inteligencia na trhu práce spôsobí zväčšenie sociálnej nerovnosti. Aká je teda naša budúcnosť na trhu práce s AI? Aktuálny inflačný vývoj v USA a Európe je rozdielny a sadzby klesajú najmä v strednej Európe. Ekonomický rast na Slovensku pokračoval v raste. Na úrovni Eurozóny však ekonomika spomaľuje, najmä kvôli štrukturálnemu problému v Nemecku.
čítaj viacČIERNA LABUŤ
V tomto čísle:
Ako sa vo finančnom svete formujú vysoko nepravdepodobné udalosti a aký je rozdiel medzi svetom Priemerov a svetom Extrémov sme sa dozvedeli v knihe Čierna labuť. Česká národná banka znížila hlavnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu. V Číne sa deflácia naďalej prehlbuje. Priemyselná produkcia v Nemecku poklesla siedmy mesiac v rade. Pomôže demografickú krízu na Slovensku zvrátiť migrácia ? Maloobchodné tržby na Slovensku v roku 2023 klesali najrýchlejšie za posledných 14 rokov. Argentínsky prezident Milei začína ekonomickú reformu, ktorá predstavuje terapiu šokom.
čítaj viacVÝVOJ SÚVAHY ECB
V tomto čísle:
Ako sa vyvíja súvaha ECB a čo prispieva k zmene jej objemov? Najväčší čínsky developer Evergrande dostal príkaz na likvidáciu. Deflácia spolu s prepadom akcii v Číne stále pokračuje. Realitný trh v Spojených štátoch pokračuje v obnove. Trh práce v Spojených štátoch prekvapil. Dôvera amerických spotrebiteľov sa zmenšuje. Odhady makrodát z Eurozóny a Nemecka.
čítaj viacVYSOKÁ KONCENTRÁCIA NA AKCIOVOM TRHU
V tomto čísle:
Index S&P 500 dosiahol nové maximá, ku ktorým najviac prispelo 7 najväčších firiem indexu. Trh práce na Slovensku zostáva stabilný. Asociácia slovenských správcovských spoločností začína počítať slovenský fondový index. Vývoj REPO obchodov v USA môže spôsobiť problémy s likviditou v bankovom sektore. Turizmus sa v EÚ dostáva na predpandemické úrovne. Červené more je pod tlakom militantnej skupiny Houthi, čo brzdí využívanie Suezského prieplavu pre medzinárodný obchod. Kvôli potrhaným dodávateľským reťazcom tak očakávame zvýšený tlak na infláciu v Európe.
čítaj viacKvartálna analýza realitného trhu ročník 2023 | 4. kvartál
V tomto čísle:
Ceny nehnuteľností v Bratislave stagnovali aj v 4. kvartáli roka 2023. Prvé zníženie úrokových sadzieb ECB môžeme očakávať najskôr v júni tohto roka. Výška úrokov aktuálne nedovoľuje nárast objemu novo poskytnutých úverov. Objem zobchodovaných tovarov medzi Čínou a Ruskom v roku 2023 historicky vzrástol. Slovensko pri aukcii štátnych dlhopisov predalo dlhopisy v objeme 1,44 mld. EUR. Priemerná inflácia na Slovensku v roku 2023 predstavovala 10,5%, klesať k cieleným 2% ale ešte nemusí kvôli dotáciám energií.
čítaj viacREGISTRÁCIA BITCOIN ETF
V tomto čísle:
Podľa rýchleho odhadu spotrebiteľských cien, inflácia v Eurozóne zrýchlila svoj rast. Nonfarm payrolls v USA v decembri prekonali očakávania. Nemecký priemysel sa už šiesty mesiac zmenšuje. Útoky v Červenom mori militantmi Houthi stále pokračujú. Inflácia v Spojených štátoch mierne zrýchlila na 3,4% medziročne. Žiadosti o hypotéky v Spojených štátoch sa začali mierne obnovovať. Zahraničný obchod v Nemecku aj v Spojených štátoch stále trápi slabý dopyt. Americká komisia pre burzu a cenné papiere rozhodla o povolení 11-tich spotových ETF na Bitcoin . Priemyselná produkcia na Slovensku spomaľuje, prepady v maloobchode sa zmierňujú. Zahraničný obchod Slovenska dosiahol prebytok pre zníženie importov.
čítaj viacZMENY V NOVOM ROKU
V tomto čísle:
Pred koncom roka prezidentka podpísala zákon o štátnom rozpočte čím sa do platnosti dostali rôzne zákony konsolidačného balíka. Životné minimum historicky vzrástlo. Zníženie príspevku do II. piliera z 5,5 % na 4 % zníži dôchodky budúcim dôchodcom. Reálny rast miezd sa koncom roka 2023 dostal na kladné hodnoty. PMI vo svete naznačuje slabosť ekonomickej aktivity. Inflácia v Nemecku opäť v raste v dôsledku bázických efektov.
čítaj viacČO OČAKÁVAŤ V ROKU 2024
V tomto čísle:
Čo nás čaká v roku 2024? Pohľady sa budú upierať na pokračovanie ozbrojených konfliktov, prekresľovanie mapy globálnych energetických zdrojov alebo rýchly pokrok v oblasti umelej inteligencie. Celý rok by sa mal niesť v znamení znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami a stabilizovaní rastu inflácie. Rok 2024 bude rokom volieb v najväčších svetových demokraciách. Trend deglobalizácie v budúcom roku bude pravdepodobne pokračovať.
čítaj viacZHRNUTIE ROKA 2023
V tomto čísle:
Ako sa vyvíjala makroekonomická situácia vo svete a na Slovensku ? Napriek vysokej inflácii sa nezamestnanosť nezvyšovala. Rastúce sadzby spomaľujú hospodársky rast. Hlavnou udalosťou roka na Slovensku boli parlamentné voľby. Na trhoch sme sledovali vysoké rasty na akciových trhoch, pričom dlhopisy sa v dôsledku rastúcich sadzieb výrazne prepadávali. India nahradila Čínu na poste najľudnatejšieho štátu sveta. Energetika EÚ sa viac orientuje na obnoviteľné zdroje a LNG. Geopolitické konflikty eskalovali na viacerých miestach.
čítaj viacDOTOVANIE HYPOTÉK V SR
V tomto čísle:
Je návrh dotácií na pomoc pri rastúcich splátkach hypoték opodstatnený ? Pri väčšine hypoték bude splátka stúpať maximálne o 100 EUR mesačne. Slovenská ekonomika si v 3. kvartáli 2023 udržala rast nad 1 %. Ministerstvo hospodárstva plánuje aj na budúci rok plošne dotovať ceny plynu. Čínsky export v novembri mierne vzrástol len kvôli Rusku. Cena kakaa sa dostala na 44 ročné maximá.
čítaj viacVÝVOJ TRHU S LNG PLYNOM
V tomto čísle:
Ako vojna na Ukrajine transformovala trh s LNG plynom? Ako optimalizovať 3. dôchodkový pilier ? Slovensku bude naďalej rásť deficit verejných financií. Ekonomika USA si pripisuje vyššie ako očakávané ekonomické rasty. Eurozóna pokračuje v spomaľovaní, keď klesá objem poskytovaných úverov. Ako sa bude vyvíjať inflácia v Eurozóne ? Akú budúcnosť prinesie umelá inteligencia a akú rolu v tom hrá spoločnosť OpenAI ? Ako úspešný bol výpredaj Black Friday ?
čítaj viacBANKOVÝ SEKTOR SPOJENÝCH ŠTÁTOV
V tomto čísle:
Aká je hodnota nerealizovaných strát v americkom bankovom sektore? Akým smerom sa bude uberať ďalšie rozhodnutie FED-u o úrokových sadzbách? Ako sa darí realitnému trhu Spojených štátov? Ekonomika Nemecka nenaplnila prognózy trhu. Čo podporuje rast ruského HDP? Čo je nové na trhu s plynom? Cenu paládia ovplyvňujú elektromobily.
čítaj viacOČAKÁVANIA RECESIE
V tomto čísle:
S ukončovaním cyklu zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami sa viacej začína objavovať otázka recesie. Argentínu trápi vysoká inflácia, v októbri presiahla medziročne 140%. Inflácia aj ceny výrobcov v Spojených štátov medziročne spomalili svoj rast, rovnako však aj maloobchod. Ku koncu septembra predstavovali nové úvery na Slovensku objem cez 97,5 miliardy dolárov.
čítaj viacHODNOTENIE DÔCHODKOVÝCH SYSTÉMOV
V tomto čísle:
Globálny dôchodkový index, ktorý vzniká spolupráci spoločnosti Mercer so CFA inštitútom, prišiel s komplexným hodnotením dôchodkových systémov. Slovensko v rámci merania nevystupuje, preto sa snažíme dôchodkový systém nášho štátu ohodnotiť na základe metodológie spoločnosti Mercer. Nemecko, ako 3. najväčšia ekonomika sveta. Spomaľovanie nemeckej ekonomiky brzdí sektor stavebníctva, ale taktiež pomáha brzdiť infláciu. Zahraničný obchod USA vykazuje hlbší deficit a PZI v Číne sú prvýkrát v čistom odlive. Investovanie do private equity prostredníctvom crowdfundingu.
čítaj viacVÝHĽAD MENOVEJ POLITIKY ECB
V tomto čísle:
Udiali sa zmeny v nákupoch aktív ECB? Aký je rozdiel medzi cenovou a monetárnou infláciou? FED ponechal svoju sadzbu nezmenenú. Trh práce v Spojených štátoch zasiahla kontrakcia. Odhad rastu HDP za Eurozónu nepotešil, inflácia však prekvapila. Nemecké HDP kleslo, inflácia spomalila. ČNB zvýšila objem investícii na americkom trhu. Slovensko zostalo vo vyhodnotení ekonomickej olympiády na chvoste. Ako sa transformuje svetový obchod? Aký je vývoj na trhu s ropou? Cena bitcoinu je na vzostupe. Ako sa zmenila výška priemernej mzdy od vzniku samostatného Slovenska?
čítaj viacKvartálna analýza realitného trhu ročník 2023 | 3. kvartál
V tomto čísle:
Bratislavský trh s rezidenčnými novostavbami stagnoval aj počas 3. štvrťroku 2023, zistili analytici z Bencont Investments. Predaj sa držal na rovnako nízkej úrovni ako za predošlé dva štvrťroky, čo znamená menej než 200 predaných bytov. Výsledky technologických firiem hýbali akciovým trhom. Pracovný trh vo Veľkej Británii spomaľuje, pričom nezamestnanosť na Slovensku mierne klesla. Prezidentské voľby v Argentíne môžu priniesť koniec pesa. Európska centrálna banka neprekvapila.
čítaj viacMENOVÁ POLITIKA JAPONSKA
V tomto čísle:
Japonsko je v poradí treťou najväčšou ekonomikou. Od ostatných vyspelých ekonomík sa ale odlišuje svojou monetárnou politikou. Prečo je to tak a dôjde v blízkej budúcnosti k zmene? Maloobchod Spojených štátov prekvapil, priemyselná produkcia mierne rástla. Inflácia v Eurozóne rástla podľa očakávaní. ZEW indikátor naznačuje do budúcna odraz európskej ekonomiky. Čínske makrodáta si polepšili. Slovensko urobilo ďalšiu aukciu dlhopisov. Aká je história Izraelsko-Palestínskeho konfliktu? Cukor je najdrahší za 13 rokov.
čítaj viacOZDRAVENIE VEREJNÝCH FINANCIÍ
V tomto čísle:
Ministerstvo financií navrhlo rozsiahly dokument ohľadom opatrení k ozdraveniu verejných financií. Opatrenia pre konsolidáciu štátneho dlhu boli navrhnuté ako na strane zvyšovania príjmov, tak aj na strane znižovania výdavkov. Takmer 100 navrhnutých opatrení má slúžiť ako inšpirácia pre novú vládu, ktorá sa bude musieť popasovať s ozdravením verejných financií. Inflácia v USA zostala bez zmeny. Nemecká inflácia výrazne poklesla. Priemyselná produkcia a nové objednávky v priemysle v Nemecku zostávajú v poklese. Medziročný rast spotrebiteľských cien v Česku v septembri spomalil. Cena ropy a plynu zareagovala na útoky Hamasu v Izraeli.
čítaj viacROZŠÍRENIE BRICS
V tomto čísle:
Akú úlohu zohráva spoločenstvo BRICS vo svetovej ekonomike a či sa im podarí obmedziť úlohu dolára ako globálnej rezervnej meny? Trh práce v Európskej únii aj v Spojených štátoch je stále silný. Zahraničný obchod Nemecka aj Spojených štátov prekonal očakávania. Čo spôsobuje posilňovanie amerického dolára ? Kongres odvrátil ochromenie americkej vlády. Rubeľ oslabil od svojej najsilnejšej hodnoty už o 100%. Rusko bojuje s nedostatkom nafty. Štátny rozpočet navýšil v septembri svoj deficit.
čítaj viacEKONOMICKÝ POTENCIÁL INDIE
V tomto čísle:
India má našliapnuté stať sa v nasledujúcich dekádach ekonomickou veľmocou, podobnou Číne. Vďaka rozvoju výroby, technológií a rapídnemu rastu investícií sa bude zvyšovať životná úroveň, čo bude multiplikovať ekonomický rast. Stávky odborov automobiliek v USA. Realitný trh v USA v júli prekvapil. IFO Index v Nemecku stále slabý. Výroba jadrovej energie vo francúzsku obnovená. Česká základná sadzba bez zmeny. Koľko stojí Rusko vedenie vojny?
čítaj viacPREDVOLEBNÉ PROGRAMY POLITICKÝCH STRÁN
V tomto čísle:
Zhodnotenie volebných programov so zameraním na konsolidáciu verejných financií. Môžu Spojené štáty ovplyvniť cenu ropy na trhu? FED ponechal základnú sadzbu bez zmeny. Inflácia v Eurozóne skončila lepšie ako sa odhadovalo. Ako sa nám darí financovať štátny dlh. Turecko láka zahraničných investorov.
čítaj viacPOROVNANIE INFLAČNÝCH PROGNÓZ v SR a ČR
V tomto čísle:
Čo aktuálne poháňa infláciu na Slovensku a v Čechách a čo vedie k takým veľkým rozdielom v inflačných prognózach? Zhoršujúca sa situácia v Eurozóne a stabilizácia v Spojených štátoch posilňujú dolár. Rast cien ropy prispel k zrýchleniu inflácie v Spojených štátoch. Od októbra začnú v Spojených štátoch opäť splácať dlžníci svoje študentské pôžičky. Mexiko sa stalo najväčším obchodným partnerom USA. Veľká Británia aktuálne prežíva mimoriadne nárasty miezd. Umelé diamanty podnecujú zlacňovanie. ECB opäť zvýšila základnú úrokovú sadzbu.
čítaj viacŠTRUKTÚRA UoZ NA SLOVENSKU
V tomto čísle:
Aké sú štrukturálne a regionálne rozdiely v uchádzačoch o zamestnanie na Slovensku? Ako sa vyvíjali novo poskytnuté úvery domácnostiam za posledné mesiace? Čo prinesie nárast minimálnej mzdy od nového roka? Situácia na trhu s plynom je priaznivá, ale veľmi citlivá na výkyvy v ponuke. Cena ropy Brent prekonala hranicu 90 USD/barel. Ako sa vyvíja trh s automobilmi? Zahraničný obchod ekonomických veľmocí. Nemecký priemysel spolu s novými objednávkami pokračuje v prepade. Inflácia v Nemecku spomalila rast podľa očakávaní. Maloobchod v Eurozóne ostáva oslabený. Čo vykazujú makrodáta českej ekonomiky?
čítaj viacZMENA ZDAŇOVANIA A INVESTOVANIE SLOVÁKOV
V tomto čísle:
Od nového roka Slovensko čaká zmena zákona o dani z príjmov. Zmena zdaňovania sa dotne najmä kryptomien, cenných papierov obchodovaných mimo regulovaného trhu a podielových listov. Ako sú na tom investície Slovákov ? Medzi podielovými fondami stúpa záujem najmä o rizikovejšie investície. Inflácia v Eurozóne nespomalila. Ceny plynu v Európe naďalej ohrozuje možný štrajk austrálskych zariadení LNG.
čítaj viacZISKOVOSŤ SLOVENSKÝCH FIRIEM V ROKU 2022
V tomto čísle:
Ako hospodárili slovenské firmy v roku 2022 ? Kvôli vysokej inflácii a rastúcim úrokovým sadzbám sa viacerým sektorom darilo, ale väčšine firiem zisky klesali resp. začali vykazovať stratu. Čína kvôli deflácii znižuje úrokové sadzby na úveroch, čím chce obnoviť stagnujúcu spotrebu. Maďarské domácnosti nakupujú štátne dlhopisy po zavedení 13%-ného odvodu z úrokov na bankových vkladoch. Česká národná banka formálne opustila intervenčnú politiku. Plyn si prešiel volatilným týždňom, keď hrozil štrajk austrálskych exportérov LNG.
čítaj viacZAMESTNÁVANIE CUDZINCOV NA SLOVENSKU
V tomto čísle:
Na Slovensku pracuje viac ako 97 tisíc cudzincov, v porovnaní s okolitými štátmi však v zamestnávaní cudzincov zaostávame. Slovenská inflácia spomalila na 9,7% medziročne, v Eurozóne na 5,3%. Pokles veľkoobchodných cien v Nemecku predpovedá spomalenie inflácie. Americkí spotrebitelia ostávajú odolní, strach z príchodu recesie tak klesá. Cena plynu vyskočila najviac od marca. Čínske makrodáta naďalej spomaľujú rast a vytvárajú sa tak stále väčšie obavy o obnovu tejto ekonomiky. Ďalší veľký čínsky developer čelí finančným problémom.
čítaj viacTRH PRÁCE NA SLOVENSKU
V tomto čísle:
Ako sa vyvíja trh práce na Slovensku? PayPal predstavil svoj vlastný stablecoin. Nemecký priemysel opäť poklesol, český sa zatiaľ udržuje v raste. Dánsko dominuje v rebríčku európskych krajín pre investovanie do výskumu a vývoja. Chorvátskemu turizmu prospieva spoločná mena a voľný pohyb. Realitný trh vo Veľkej Británii sa ochladzuje. Nemecká inflácia mierne spomalila, čínska sa ocitla v deflácii a americká vzrástla menej, ako očakávali trhy. Zahraničný obchod v nižších číslach hlavne pre slabší dopyt.
čítaj viacRATING DLHOPISOV USA
V tomto čísle:
Po S&P znížila rating amerických štátnych dlhopisov aj agentúra Fitch. Inflácia v Eurozóne mierne spomalila, na Slovensku je najvyššia v rámci skupiny. Kontrolný úrad pre bankovníctvo v rámci EÚ v spolupráci s ECB vykonal stress test systémovo významných bánk. Čínsky priemysel naďalej stagnuje. Zabezpečí hlavný fundament pri bitcoine návrat do rastového cyklu? Ekonomika Eurozóny spomaľuje svoj rast. Ako sa vyvíjali novo poskytnuté úvery domácnostiam za posledné mesiace.
čítaj viacÚROKOVÉ SADZBY FED A ECB
V tomto čísle:
FED aj ECB sa rozhodli zvýšiť sadzbu o 25 bázických bodov. Prvotný výpočet indexu PMI v Eurozóne poukazuje na zhoršenú situáciu najmä v priemysle. Európsky kontinent má problém s nízkym rastom, oproti USA stráca až 41,5%. Čína priznala problém s nedostatočným rastom, navrhla dva balíky opatrení pre podporu ekonomiky. Ceny plynu klesajú aj kvôli objavu nových ložísk v Nórsku. Extrémne počasie spôsobuje zmenu v turizme. Ako sa zmenili výdavky na obranu v štátoch NATO ?
čítaj viacKVARTÁLNA ANALÝZA REALITNÉHO TRHU
V tomto čísle:
V druhom štvrťroku 2023 na rezidenčnom realitnom trhu v Bratislave k veľkým zmenám nedošlo. V rámci novostavieb sa v hlavnom meste predalo 187 bytov, čo je podobné číslo ako posledné štvrťroky. Výsledky inflácie v Európe potešili. Eurozóna sa o chlp vyhla technickej recesii. Navýšenie zelených zdrojov a naplnené zásobníky zvoľnili európske ceny energií. Americkí spotrebitelia odolávajú inflácii, priemysel ťažia vysoké úrokové sadzby. Realitný trh v USA stále neoživený. Číne hrozí deflácia, priemyselná produkcia ale rástla. Firma Ripple Labs vyhrala súd s SEC.
čítaj viacČO POHÁŇA EKONOMIKU LITVY?
V tomto čísle:
Litva je jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík Európy. Aké faktory viedli k prudkému nárastu litovskej ekonomiky ? Ako sa vyvíja inflácia ekonomických veľmocí? Obnova čínskej ekonomiky nejde podľa predstáv. Pracovný trh v USA je stále robustný, naznačuje to prehrievanie ekonomiky. Tržby v maloobchode v Česku spomalili svoj prepad, v Turecku tržby rástli. Neistota vo svete podporila v roku 2022 rast výdavkov na vojenskú obranu, nielen v Európe.
čítaj viacVÝBER AKTUALÍT
V tomto čísle:
Turecko obrátilo smerovanie menovej politiky a zvýšilo úrokovú sadzbu. Ekosystém decentralizovaných financií opäť pod útokom hackerov. Ceny nehnuteľností vo Veľkej Británii pokračujú v poklese. Ako sa dolár za posledný rok vyvíjal oproti ostatným menám? Priemyselná produkcia v Nemecku stagnuje a nové objednávky vo výrobe sú medziročne v poklese. Americký trh práce naďalej núti Fed ku pokračovaniu zvyšovania sadzieb. Výnosy dlhopisov v USA a Nemecku dosahujúz historické inverzie. Cena plynu sa v poslednom týždni stabilizovala nad 30 Eur/MWh.
čítaj viacSÚVAHA EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKY
V tomto čísle:
Ako sa vyvíja štruktúra súvahy ECB? Centrálny bankári očakávajú ďalšie zvyšovanie sadzieb. Inflácia v najväčších európskych ekonomikách poklesla okrem Nemecka. Parlamentné voľby v Čiernej Hore vyhralo hnutie Európa teraz! Eurozóna sa po revízii dát ocitla v technickej recesii. Podnikateľský prieskum Ifo business index poukazuje na zhoršenie podnikateľského prostredia v Nemecku. Slovensko bude mať jedno z najvýhodnejších daňových zaťažení pri kapitálových ziskoch z predaja kryptomien. Čínska mena zvyšuje podiel v platbách v systéme SWIFT.
čítaj viacSMEROVANIE TRHU S ROPOU
V tomto čísle:
Čo pôsobí na cenu ropy, odkiaľ pochádza jej produkcia, kam sa presúva a aký je rozdiel medzi ťažkou a ľahkou ropou pri spracovaní? Ako reagovala centrálna bank Veľkej Británie na nespomaľujúcu infláciu? Výstavba v USA prekvapila najnovšími dátami o stavebných povoleniach a začatej výstavbe obydlí. Prečo sa v Eurozóne znižuje objem peňažnej zásoby agregátu M1? Investičný gigant BlackRock požiadal o registráciu bitcoinového ETF.
čítaj viacSLOVENSKO V RÁMCI EÚ ZAOSTÁVA
V tomto čísle:
Kvôli čomu zaostáva Slovensko za štátmi EÚ ? Ako sa na Slovensku vyvíjajú novo poskytnuté úvery pre domácnosti. V svetovo najdôležitejších ekonomikách už sledujeme výraznejší dezinflačný proces. Čo pre svet znamená ekonomické spomaľovanie Číny ? FED sadzbu nezvýšil, ECB pokračuje v raste. Ekonomický sentiment v Nemecku je podľa ZEW indexu stále negatívna. Cena plynu opäť rastie. Ktoré spoločnosti ťahajú index S&P 500 ? OECD zavádza jednotný rámec pre reporting príjmov z kryptomien.
čítaj viacSLOVENSKÉ HDP SPOMAĽUJE V RASTE
V tomto čísle:
Ako dopadlo hospodárenie Slovenska za prvý kvartál tohto roka? V Nemecku zahraničný obchod prekonal očakávania. K spomaleniu rastu PMI v máji došlo ako v Eurozóne tak aj v USA. Ceny ropy mierne vzrástli po zasadaní OPEC+. Čínsky zahraničný obchod oslabil. Slovenský dekarbonizačný proces sa významne spomalil. Najväčšia kryptoburza bola zažalovaná komisiou pre burzu a cenné papiere. Tvorba pracovných miest v USA nečakane výrazne rástla. Úspory domácností na Slovensku sú výrazne pod priemerom EÚ. Reálne mzdy v Eurozóne sa približujú k pozitívnemu rastu.
čítaj viacKOVY POTREBNÉ PRE ZELENÚ TRANSFORMÁCIU
V tomto čísle:
Aké kovy sú potrebné pre zelenú transformáciu a akým výzvam pri tom čelí Európa? Ekonomika ČR v prvom kvartáli roka stagnovala a na Slovensku sa zhoršuje ekonomická nálada. V Turecku majú za sebou druhé kolo volieb, na ktoré odpovedá aj vývoj tureckej líry. Pociťujú spoločnosti S&P 500 stále vplyv pandémie? Kvôli neistotám sa prepadáva cena ropy. Nemecká inflácia spomaľuje, rovnako ako vo väčšine štátoch Eurozóny. Ceny nehnuteľností v USA výrazne spomalili rast a v metropolách ceny dokonca klesajú.
čítaj viacEKONOMICKÝ RAST SAUDSKEJ ARÁBIE
V tomto čísle:
Čo stojí za ekonomickým rastom Saudskej Arábie. Akým spôsobom bude Saudská Arábia ovplyvňovať investičnú politiku, aby dosiahla budúci ekonomický rast ? V Eurozóne je dlhodobo slabá spotrebiteľská dôvera, ale vykazuje určité známky zotavovania. Vo Veľkej Británii v máji mierne poklesol index nákupných manažérov, ale inflácia sa spomalila, pričom vyhliadky sa zlepšujú. Nemecká ekonomika v 1. kvartáli vstúpila do recesie. Cena plynu pokračuje v poklese. V spoločnosti Meta prebieha tretie kolo veľkého prepúšťania.
čítaj viacVÝVOJ MIEZD NA SLOVENSKU
V tomto čísle:
Rast nominálnych miezd v minulom roku nestíhal rastu inflácie, avšak neplatí to pre všetky odvetvia. Sú regionálne rozdiely skutočne také vysoké ako ukazujú priemerné mzdy? Miera úspor na Slovensku klesla na minimum. Slovenska inflácia poľavuje. Rýchly odhad HDP Slovenskej republiky naznačuje mierny rast ekonomiky.
čítaj viacDOPYTOVO-PONUKOVÉ ŠOKY PRI POTRAVINOVÝCH KOMODITÁCH
V tomto čísle:
Dopytové a ponukové šoky často ovplyvňujú vývoj potravinárskych komodít. Aktuálne sledujeme rastúce ceny cukru z dôvodu nedostatočnej svetovej produkcie. V roku 2022 sme sledovali výrazný pohyb cien najmä pri palmovom a slnečnicovom oleji. Trh s vajíčkami a hydinovým mäsom je ťažko postihnutý rozširovaním vtáčej chrípky, čím sa vytvárajú tlaky na chovateľov a následne na ceny živočíšnych produktov. Bravčové mäso trápi africký mor ošípaných najmä v ázijských krajinách. Výpadky v produkcii spôsobujú nestabilnú ponuku a počas implementácie výrobného plánu kolíše dopyt. Inflačný vývoj v dôležitých ekonomikách má klesavý trend. Bank of England už dvanásty krát po sebe zdvihla úrokovú sadzbu.
čítaj viacPrebratie First Republic Bank
V tomto čísle:
Vlna krachu bánk v USA pokračuje, keď First Republic Bank preberá JP Morgan. FED aj ECB zvýšili sadzby o 0,25%. Inflácia v Eurozóne stále nespomaľuje v raste. Európska nezamestnanosť mierne klesla. Slovensko oslavuje 19. výročie členstva v EÚ. Nemecký maloobchod naďalej klesá, kvôli vysokým cenám. Realitný trh vo Veľkej Británii sa dostáva do stabilného stavu. Turecká inflácia spomaľuje. Slovensko a Česko sleduje rapídny rast ceny vajíčok. Aký je transakčný objem systému SWIFT, a ktoré meny dominujú ? Vývoj programu nákupu aktív môže pomôcť spomaliť infláciu v Eurozóne.
čítaj viacGRÉCKO 14 ROKOV OD KRÍZY
V tomto čísle:
Ako sa vyvíja situácia v Grécku po 14-tich rokoch od vypuknutia krízy. Aké inovácie v platobných systémoch sledujeme v Európe a vo svete ? Európska Únia prichádza s prvým uceleným rámcom regulácie kryptoaktív na svete. Maďarsko naďalej nemení základnú úrokovú sadzbu. Nemecký Ifo index poukazuje na stratu dynamiky, v ekonomike, pričom najhorším sektorom je stavebníctvo. Spomalenie stavebného priemyslu znižuje ponuku bytov a zvyšuje ceny nehnuteľností. Vďaka tomu sa v Nemecku zastavil prepad cien bytov v Nemecku. Ruský trh práce stráca mužov kvôli mobilizácii a emigrácii z krajiny. Nórsky index cien výrobcov ukazuje najstrmší pokles v histórii kvôli poklesu cien energií.
čítaj viacAko vplývajú sankcie na ruskú ekonomiku?
V tomto čísle:
Ako ovplyvnili sankcie zo západu na ekonomiku Ruska? Slovenská verejná správa znížila svoj rozpočtový deficit o polovicu. Vedúce ekonomické ukazovatele z USA pokračujú v klesavom trende. Výnosy na dlhopisoch opäť rastú. Index nákupných manažérov na najvyšších hodnotách od apríla minulého roka. Britská miera inflácie aj v marci zostáva na dvojciferných číslach. Zhoršenie očakávaní nemeckého indikátora ZEW. Zahraničný obchod Slovenska v novom roku znižuje deficit. Prepad produktivity práce na Slovensku.
čítaj viacKvartálna analýza realitného trhu ročník 2023 | 1. kvartál
V tomto čísle:
Vývoj realitného trhu naznačuje stagnáciu, pričom sa pozastavil aj prílev nových bytov do ponuky. Cena Bitcoinu sa dostala späť nad úroveň 30 tisíc USD, dokáže sa niekedy dostať nad svoje maximum ? Úverovanie v Číne podporuje vláda znižovaním sadzby povinných minimálnych rezerv pre banky. Slovenskému stavebníctvo sa naďalej darí a výstavba v zahraničí sa dostala do rastu. Priemyselná produkcia má však problémy dostať sa do plusu, pričom do poklesu ho ťahá najmä slabá gumárenská výroba. Inflačné dáta z Ameriky poukazujú na spomaľovanie tempa, ale rast jadrovej inflácie predbehol rast spotrebiteľských cien. Ako sa vyvíja inflácia v krajinách V4 a najväčšej európskej ekonomike–Nemecku? Čínsky export prekvapil.
čítaj viacLETNÉ RIZIKÁ PRE PLYN
V tomto čísle:
Situácia na energetických trhoch dnes vyzerá lepšie ako pred rokom, ale stále existujú riziká, ktoré môžu zakývať s energiami. Výroba v Číne nenadviazala na rast zo začiatku roka, spotrebitelia sú však optimistickejší. Fínsko sa stalo členom NATO. Obchodná bilancia Nemecka v 16 miliardovom prebytku. Euro a libra posilňujú voči americkému doláru. Cenu palmového oleja ovplyvňuje India a situácia v Malajzii a Indonézii. Americký trh s hypotékami spomaľuje.
čítaj viacVÝVOJ ÚVEROVANIA V MAĎARSKU
V tomto čísle:
Úrokové sadzby v Maďarsku spomaľujú celú ekonomiku. Výrazne rast sadzieb ovplyvňuje najmä úverový trh a trh s bývaním. Prepúšťanie okrem technologického sektoru zasiahlo aj iné odvetvia. Švédsko sa dostalo do popredia globálneho prepadu cien nehnuteľností. Nemecký indikátor IFO pokračuje dobrým smerom. Ako navýšenie dane z nadmerného zisku ovplyvní slovenské podniky? V Eurozóne je negatívnejší ekonomický sentiment už druhý mesiac po sebe. Inflácia v eurozóne spomaľuje.
čítaj viacEKONOMICKÝ RAST ČÍNY
V tomto čísle:
Čína je momentálne po USA druhou najväčšou ekonomikou sveta s výškou HDP dosahujúcou úrovne 17,7 biliónov USD. V správe si zhrnieme hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú jej rast. UBS preberie Credit Suisse. Pomôže protiinflačná garancia zastaviť rast cien potravín ? Ako sa vyvíja inflácia vo Veľkej Británii ? Výstavba v Eurozóne rastie. FED zvyšuje sadzby pomalšie..
čítaj viacBANKOVÝ SEKTOR USA
V tomto čísle:
Problémy v bankovom sektore USA začali už pred pádom Silicon Valley bank. Hlavným faktorom bolo preceňovanie dlhopisov, za účelom uspokojenia väčších objemov výberu vkladov od klientov. Európska centrálna banka zvýšila sadzbu o 50 bázických bodov. Pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb FED-u o 50 bázických bodov klesla na nulu. Cenu plynu ovplyvňovali najmä štrajky vo Francúzskych elektrárňach. Ako sa vyvíjajú ceny stavebných materiálov na Slovensku ? Slovenská inflácia späť na 15,4%, v USA sa inflácia podľa CPI spomalila. Vývoj na trhu s ropou ovplyvňujú veľké zásoby USA ? Nezamestnanosť v Spojenom Kráľovstve sa naďalej nemení. Čínsky priemysel rastie pomalšie, ako sa očakávalo.
čítaj viacHYPERINFLÁCIA
V tomto čísle:
Najaktuálnejší prípad hyperinflácie sa aktuálne spája najmä s Venezuelou. Vyskytovala sa ale aj v Európe, najmä v časoch ekonomickej transformácie republík východného bloku alebo v období po druhej svetovej vojne. Je možné, že by sa hyperinflácia objavila aj dnes na Ukrajine ? Ktoré zložky spotrebného koša ťahajú infláciu smerom nahor? Slovenskú ekonomiku v poslednom štvrťroku podporil domáci dopyt. Maloobchodné tržby v Eurozóne sú kvôli vysokej inflácii naďalej slabé. Čínsky zahraničný obchod sa medziročne prepadol, v USA výrazne posilnil najmä export. Na amerických štátnych dlhopisoch nastala historická inverzia. Si Ťin-pching opäť prezidentom Číny.
čítaj viacROK VOJNY NA UKRAJINE
V tomto čísle:
Vojna na Ukrajine prebieha už rok. V nasledujúcej analýze sa pozrieme čo priniesla a ako zmenila svet. S postupným otváraním Čínskej ekonomiky sa zlepšuje ekonomická aktivita a podnikateľský sentiment v krajine. Koľko nových občianstiev v rámci EÚ sa udelilo za rok 2021? V Nemecku naďalej nesledujeme dezinflačný proces. Slovenská ekonomika už zaostáva aj za Rumunskom. Bezhotovostné platby v Eurozóne vytláčajú hotovosť. Predstihový indikátor pending home sales v USA tiež poukazuje na pokles realitného trhu.
čítaj viacAKO SA FINANCUJE SLOVENSKO NA FINANČNOM TRHU ?
V tomto čísle:
Ako prebieha financovanie Slovenska na finančnom trhu, a ako vyzerala posledná emisia štátnych dlhopisov ? EÚ sa podarilo znížiť spotrebu plynu o 19 % oproti plánovaným 15 %. FED bude pravdepodobne musieť zvýšiť sadzbu na rozpätie 5,25 až 5,5 % . Na Slovensku máme nový spôsob výpočtu miery nezamestnanosti. Ekonomická aktivita v Spojenom Kráľovstve rástla viac, ako sa očakávalo.
čítaj viacHrozí prasknutie realitnej bubliny?
V tomto čísle:
V súvislosti s realitným trhom sa čoraz viac spomína pokles cien nehnuteľností a tak mnohí vidia na trhu praskanie realitnej bubliny a opakovanie situácie, ktorá sa udiala v roku 2009.Ekonomike eurozóny sa v tomto roku bude dariť lepšie ako sa očakávalo. Rusko plánuje znížiť svoju ťažbu ropy. Cena nafty prvýkrát od jari 2022 klesla pod cenu benzínu. Inflácia vo V4 vzrástla vo všetkých krajinách okrem Slovenska. Predbežné údaje o ekonomickom raste Slovenska prekonáva očakávania trhu. Čo obsahuje v poradí desiaty balíček sankcií voči Rusku? Rýchly prehľad finále americkej futbalovej ligy v číslach.
čítaj viacPriemyselná produkcia a maloobchodné tržby v Európe
V tomto čísle:
Priemyselná produkcia v krajinách ako Nemecko či Taliansko ostáva stále slabá a maloobchodné tržby naprieč Európou odrážajú slabý dopyt. Indikátor Non farm payrolls poukazuje na presýtenie trhu práce v USA. Aké sú výdavky domácností Európskej Únie na potraviny ? Ceny vajíčok a kuracieho mäsa stúpajú kvôli vtáčej chrípke. Ceny základných kovov rastú, ako Čína ruší obmedzenia proti Covid-19. Podľa novej prognózy ČNB by inflácia v ČR mala klesnúť ku cieľu v prvej polovici roka 2024. S&P 500 vytvoril „golden cross“. V Českej republike v januári každý rok mierne stúpa miera zamestnanosti. Turecká líra sa prepadáva čoraz viac aj v dôsledku neistej domácej politiky. Ako kategorizuje krajiny Index demokracie za rok 2022 a ako sú na tom dlhy na kreditných kartách v USA?
čítaj viacSankcie a zahraničný obchod Ruska
V tomto čísle:
Rusku sa podarilo vrátiť import na predvojnové úrovne vďaka Číne a tretím krajinám. Medzinárodný menový fond pozitívne upravil svoje prognózy pre rast svetovej ekonomiky. FED spomaľuje rast sadzieb, ECB stále zvyšuje o 0,5%. Hrubý domáci produkt v Eurozóne zatiaľ neklesá. V Španielsku inflácia podľa CPI klesá, jadrová však stále rastie. Nemecký pracovný trh ostáva stabilný. Dokáže sa však Nemecko vyhnúť očakávanej recesii? Tretí blok Mochoviec zaznamenal svoj ďalší dôležitý míľnik a je uvedený do prevádzky. Maloobchodné tržby v Nemecku a Japonsku rástli len naoko. Ceny nehnuteľností v USA a UK naďalej spomaľujú svoj rast.
čítaj viacSeveromorské energetické centrum
V tomto čísle:
Štáty Nemecko, Dánsko, Holandsko a Belgicko sa zaviazali vybudovať v Severnom mori energetické centrum veternej energie, ktoré do roka 2050 desaťnásobne zvýši produkciu energie z vetra Maďarsko sa dostalo do čela najrýchlejšie rastúcej inflácie v EÚ. Nemecku sa podarilo odpojiť od ruského plynu. Otázkou zostáva na ako dlho je to udržateľné . S ekonomikou eurozóny to nevyzerá až tak zle, ako sa predpokladalo. Nezamestnanosť sa na Slovensku koncom roka mierne zvýšila. Európska centrálna banka bude naďalej zvyšovať sadzby. Japonský medzinárodný obchod zvýšil svoj deficit. Technologickí giganti vo veľkom prepúšťajú. Vo Švédsku boli objavené zásoby vzácnych zemín.
čítaj viacKvartálna analýza realitného trhu ročník 2022 | 4. kvartál
V tomto čísle:
Vývoj realitného trhu v Bratislave naznačuje spomalenie. Pandemická situácia v Číne sa vyvíja inak, ako tvrdia oficiálne čínske štatistiky. Nízky rast čínskej ekonomiky ovplyvňuje svetové hospodárstvo. Maloobchod veľkých ekonomík odráža slabnúci dopyt. ZEW index po 11 mesiacoch dosiahol pozitívne hodnoty . Index spotrebiteľských cien v Európe spomaľuje svoj rast. Nálada domácností naprieč svetom sa zhoršuje, môže to tak prispieť k príchodu recesie. Aj americký realitný trh charakterizuje fáza vyčkávania.
čítaj viac30 rokov samostatnosti SR
V tomto čísle:
S príchodom nového roka už 30 rokov Česko a Slovensko existujú ako dva samostatné štáty. Pozrieme sa kam sa (ne)posunola slovenská ekonomika oproti českej. Ceny ruskej ropy sa dostali na polovicu svetových cien. Cena zlata kontinuálne stúpa. Inflácia v Amerike spomalila svoj rast . Stavebná produkcia na Slovensku je rovnaká ako počas pandémie a výdavky domácnosti v EÚ išli v roku 2021 predovšetkým na potraviny a bývanie. Inflácia v Česku sa spomalila a prekonala očakávania trhu. Môžeme očakávať koniec realitného boomu v Nemecku. Nemecké HDP napriek ťažkému roku 2022 rástlo. Americký index podnikateľského optimizmu naznačuje spomaľovanie hospodárstva.
čítaj viacPrehľad aktualít z posledných týždňov
V tomto čísle:
Chorvátsko ako jediný člen EÚ v jeden deň 1. januára 2023 vstúpilo do Eurozóny a zároveň do schengenského priestoru. Česká národná banka drží sadzby na rovnakých úrovniach. Miera nezamestnanosti na Slovensku pomaly klesá a blíži sa k predpandemickej úrovni. Index nákupných manažérov v Číne naznačuje pokles v sektore priemyslu aj služieb.Cenová hladina v najväčších európskych ekonomikách klesá. Turecko má naďalej veľmi vysokú úroveň inflácie, ktorá poklesla na 64,3%. Americký realitný trh ďalej pociťuje klesajúci dopyt, vo Švédsku zaznamenávajú ceny nehnuteľností veľké prepady. Napriek zhoršenej ekonomickej situácii prekonali tržby Black Friday rok 2021.
čítaj viacČO NÁS ČAKÁ V ROKU 2023
V tomto čísle:
V roku 2023 sa dočkáme recesie, ale aj ekonomického reštartu, ktorý môže na nasledujúce roky priniesť vyššie ekonomické rasty. Nachádzame sa uprostred prebiehajúcej globálnej energetickej krízy. To znamená, že vysoké ceny a nestabilita na svetových trhoch s energiami s nami zostanú aj v budúcom roku. Pozrieme sa na to aké voľby nás čakajú a čo sa bude diať vo svetovej geopolitike.
čítaj viacZHRNUTIE ROKA 2022
V tomto čísle:
Svetová ekonomika začala v roku 2022 spomaľovať, čo pozorujeme na väčšine makroekonomických ukazovateľoch. Európe sa pomerne darí v nahrádzaní ruských energií a zvládaní energetickej krízy. Avšak zatiaľ sme len na začiatku zimy a ceny elektriny a plynu sú ďaleko od priaznivých hodnôt. Rast sadzieb a negatívny ekonomický výhľad spôsobili v tomto roku zvýšenú volatilitu na kapitálových trhoch. Realitný trh po začatí cyklu zvyšovania sadzieb spomaľuje. Najviac spomínanými témami v geopolitike bol rusko-ukrajinský konflikt a napätie medzi Čínou a Taiwanom.
čítaj viacHDP SLOVENSKA POKRAČUJE V RASTE
Hrubý domáci produkt Slovenska v treťom štvrťroku 2022 medziročne vzrástol o 1,4% a udržal si tempo mierneho rastu z druhého štvrťroku a prekonal tak očakávania o 20 bázických bodov.
V tomto čísle:
-
Britský realitný trh spomaľuje
-
Maloobchodné tržby v Eurozóne klesajú
-
Maďarsku sa zastropovanie cien nevyplatilo
-
Štatistická ročenka SR
-
Bilancia zahraničného obchodu USA
-
Čínske makrodáta ovplyvňuje COVID-19
-
Slovenská priemyselná produkcia v prepade
-
Turecká inflácia spomalila
BUDE RAZ BITCOIN GLOBÁLNY MONETÁRNY SYSTÉM?
Kryptomenové platobné systémy na čele v Bitcoinom sú aktuálne stredobodom pozornosti finančných trhov. Bitcoin ako kryptomena s najväčšou trhovou kapitalizáciou od svojho vrcholu v novembri 2021 už stratila 76% svojej hodnoty a od svojho spustenia v roku 2009 sa stále nepreukázala ako stabilné peňažné aktívum. Ako príklad (ne)fungovania Bitcoinu ako legálneho platidla sa pozrieme na krajinu, ktorá 7.9.2021 uznala Bitcoin ako legálne platidlo – El Salvádor.
V tomto čísle:
- Ako (ne)funguje Bitcoin v El Salvádore
- Ako sa darí výrobnému sektoru v Číne
- Ktorá značka sa stala najhodnotnejšou?
- Prečo je nafta drahšia ako benzín ?
- Čo znamená pre Rusko embargo na ruskú ropu
- Udržateľnosť verejných financií sa v tomto roku zhoršila
Prečo centrálne banky nezdvíhajú sadzby rovnako?
Nachádzame v období vysokej inflácie, na čo centrálne banky takmer celého sveta reagujú uťahovaním menovej politiky. Avšak geo-ekonomická situácia sa takmer v každej krajine líši, čo spôsobuje rozdiely jednak v zavadzaní jednotlivých politík, ale aj rozdiely v ich dopadoch. V nasledujúcej analýze sa pokúsime pozrieť bližšie na správanie dvoch centrálnych bánk a to ECB a FED.
V tomto čísle:
-
Ako sa vyvíja HDP Nemecka ?
-
Maloobchod v Kanade na vzostupe.
-
Import energií z Ruska do EÚ klesá.
-
Hlavná úroková sadzba na Islande už na 6%.
-
Svetová ekonomika podľa OECD spomalí.
-
Ceny ropy v poslednom mesiaci klesli už o 13%
-
Trh práce v USA spomaľuje, keď stúpajú žiadosti o dávky v nezamestnanosti.
ČO VIEME O STAVEBNÝCH MATERIÁLOCH NA SLOVENSKU ?
V súvislosti s rastom cien nehnuteľností sa v poslednom čase často spomína ako dôvod rast cien stavebných materiálov. Pozreli sme sa teda detailnejšie na pozadie tohto problému. Ako sa vyvíjal rast cien jednotlivých stavebných materiálov na Slovensku za posledné tri roky? A čo môžeme očakávať do budúcna?
V tomto čísle:
-
Ako sa menili ceny stavebných materiálov na Slovensku ?
-
Celosvetová populácia prekročila hranicu 8 miliárd
-
Investorský sentiment v USA sa posledný týždeň zlepšil
-
Nemecký ZEW index ekonomického sentimentu rástol
-
Inflácia rastie v SR, Poľsku aj vo Francúzsku
-
Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii rastie
-
Priemyselná produkcia v Eurozóne rastie
-
Aká je životná úroveň Slovákov ?
PREPAD NA TRHU S KRYPTOMENAMI
Kryptomenový trh sa momentálne ocitol vo voľnom páde. Hodnota kryptomeny bitcoin, ktorá ma najväčšiu trhovú kapitalizáciu a je vnímaná ako benchmark celého kryptomenovéhu trhu sa od 6.11. prepadla už o 20% na 16 700 USD, čo predstavuje zataľ najnižšiu úroveň v roku 2022.
V tomto čísle:
- Vývoj inflácie v Číne, USA a Nemecku
- Kryptomeny padajú kvôli problémom burzy FTX
- PMI vo výstavbe v Eurozóne klesá šiesty mesiac v rade
- Dopyt po zlate sa vracia na predcovidovú úroveň
- Aká je životná úroveň Slovákov ?
- Spotreba plynu na Slovensku je nižšia
- Turecká ekonomika v ťažkostiach
- REALITY
Kam smeruje maďarská ekonomika ?
Maďarská ekonomika je podobne ako Slovensko jednou z najviac otvorených ekonomík na svete. Štruktúrou je taktiež, podobne ako Slovensko, do určitej miery závislé od automobilového priemyslu a od zahraničia. Aktuálny ekonomický vývoj Maďarska je veľmi negatívny, čo je možné sledovať najmä pri fiškálnej a monetárnej politike štátu. Napriek určitým podobnostiam so slovenskou ekonomikou je Maďarsko veľmi odlišné najmä svojou politickou garnitúrou, ktorá prispieva k nepriaznivému ekonomickému vývoju.
V tomto čísle:
- FED pokračuje vo zvyšovaní sadzieb
- Aktuálna situácia s plynom v EÚ
- Čínsky PMI zaznamenal pokles
- Inflácia v Taliansku na 38 ročnom maxime
- Inverzia amerických štátnych dlhopisov
- Výsledky spojených volieb 2022
AKÁ JE BUDÚCNOSŤ REALITNÉHO TRHU V EÚ?
Podľa údajov za rok 2020 viac ako dve tretiny ľudí v EÚ žijú vo svojich vlastných nehnuteľnostiach. Slovensko a Maďarsko pritom držia popredné miesta, kde vlastníctvo nehnuteľnosti presahuje až 90%.
V tomto čísle:
- Budúcnosť realitného trhu v Európskej Únii
- Ako sa vyvíja ekonomický rast Číny a USA ?
- Index nákupných manažérov v USA pokračuje v poklese
- Úroková sadzba v Kanade rastie pomalšie
- Smeruje ekonomika Nemecka do recesie?
- Ekonomický výhľad VB
- MMF zhoršil výhľad rastu svetovej ekonomiky
- Trh práce na Slovensku
- Nárast počtu prvožiadateľov o azyl v EÚ
Aktuálna situácia v zdravotníctve SR
Slovensko sa potáca s dlhoročným problémom v zdravotníctve, ktorý sa postupne nabaľuje z dôvodu absencií dôležitých reforiem. Aktuálne sa schvaľuje rozpočet, ktorý môže predurčiť jeho ďalší vývoj. Do toho sa objavili správy o hromadných výpovediach lekárov a možno aj zdravotných sestier. Čo nám hovoria dáta o počte zdravotných pracovníkov, koľko ich vlastne potrebujeme a ako sme na tom v porovnaní s inými štátmi?
V tomto čísle:
-
Aká je štruktúra zdravotníctva s SR ?
-
Ako sme na tom s obnoviteľnou energiou
-
Stavebnej produkcií sa podarilo narásť
-
Ako vplýva príjem domácností na ich celkové bohatstvo ?
-
Európska komisia zavádza opatrenia na boj s energetickou krízou
-
Ako vyzerá návrh rozpočtu SR ?
-
Americký dolár naďalej posilňuje
-
Vývoj inflácie v Eurozóne
-
Realitný trh v USA spomaľuje
AKO VZNIKÁ RATING
Štáty emitujú krátkodobé aj dlhodobé cenné papiere za účelom pokrytia deficitu štátneho rozpočtu, prípadne na získanie financií z dôvodu dlhodobého dosahovania rozpočtových deficitov. V tejto analýze sa pozrieme na proces vytvárania hodnotenia (ratingu) jednotlivých emitentov (štátov, firiem), a ako rating vplýva na ich financovanie.
V tomto čísle:
-
Ako hodnotia ratingové agentúry štátne a podnikové dlhopisy ?
-
Stav kúpnej sily domácností v Eurozóne
-
Ako sa vyvíjajú ceny bývania a nájmov ?
-
Priemyselná produkcia v Európe na vzostupe.
-
Inflácia v USA a Nemecku sa vyvíja opačne.
-
Pracovný trh v USA naďalej rastie.
-
Ako sa financuje štátny dlh Slovenska ?
-
Kto získal Nobelovu cenu za Ekonómiu ?
-
REALITY CHECK.
POROVNANIE SPOTREBNÝCH KOŠOV PRI CPI A HICP INFLÁCII
Vysoká úroveň inflácie momentálne trápi väčšinu svetových ekonomík. Augustové hodnoty inflácie na základe indexu spotrebiteľských cien (CPI) v USA dosiahli úrovne 8,3% a v Eurozóne predbežné údaje za september počítajú s nárastom až o 10%.
V tomto čísle:
- Porovnanie spotrebných košov pri výpočte CPI
- Ako sa vyvíja dopyt po mikročipoch?
- Krajiny EÚ smerujú do recesie
- Potrebujeme zastropovať ceny elektriny?
- Zahraničný obchod ovplyvnený energiami
- Monetárna politika Bank of England
- Ako sa darí maloobchodu v Európe?
- REALITY CHECK