Trhové analýzy
EKONOMICKÝ RAST SAUDSKEJ ARÁBIE
V tomto čísle:
Čo stojí za ekonomickým rastom Saudskej Arábie. Akým spôsobom bude Saudská Arábia ovplyvňovať investičnú politiku, aby dosiahla budúci ekonomický rast ? V Eurozóne je dlhodobo slabá spotrebiteľská dôvera, ale vykazuje určité známky zotavovania. Vo Veľkej Británii v máji mierne poklesol index nákupných manažérov, ale inflácia sa spomalila, pričom vyhliadky sa zlepšujú. Nemecká ekonomika v 1. kvartáli vstúpila do recesie. Cena plynu pokračuje v poklese. V spoločnosti Meta prebieha tretie kolo veľkého prepúšťania.
čítaj viacVÝVOJ MIEZD NA SLOVENSKU
V tomto čísle:
Rast nominálnych miezd v minulom roku nestíhal rastu inflácie, avšak neplatí to pre všetky odvetvia. Sú regionálne rozdiely skutočne také vysoké ako ukazujú priemerné mzdy? Miera úspor na Slovensku klesla na minimum. Slovenska inflácia poľavuje. Rýchly odhad HDP Slovenskej republiky naznačuje mierny rast ekonomiky.
čítaj viacDOPYTOVO-PONUKOVÉ ŠOKY PRI POTRAVINOVÝCH KOMODITÁCH
V tomto čísle:
Dopytové a ponukové šoky často ovplyvňujú vývoj potravinárskych komodít. Aktuálne sledujeme rastúce ceny cukru z dôvodu nedostatočnej svetovej produkcie. V roku 2022 sme sledovali výrazný pohyb cien najmä pri palmovom a slnečnicovom oleji. Trh s vajíčkami a hydinovým mäsom je ťažko postihnutý rozširovaním vtáčej chrípky, čím sa vytvárajú tlaky na chovateľov a následne na ceny živočíšnych produktov. Bravčové mäso trápi africký mor ošípaných najmä v ázijských krajinách. Výpadky v produkcii spôsobujú nestabilnú ponuku a počas implementácie výrobného plánu kolíše dopyt. Inflačný vývoj v dôležitých ekonomikách má klesavý trend. Bank of England už dvanásty krát po sebe zdvihla úrokovú sadzbu.
čítaj viacPrebratie First Republic Bank
V tomto čísle:
Vlna krachu bánk v USA pokračuje, keď First Republic Bank preberá JP Morgan. FED aj ECB zvýšili sadzby o 0,25%. Inflácia v Eurozóne stále nespomaľuje v raste. Európska nezamestnanosť mierne klesla. Slovensko oslavuje 19. výročie členstva v EÚ. Nemecký maloobchod naďalej klesá, kvôli vysokým cenám. Realitný trh vo Veľkej Británii sa dostáva do stabilného stavu. Turecká inflácia spomaľuje. Slovensko a Česko sleduje rapídny rast ceny vajíčok. Aký je transakčný objem systému SWIFT, a ktoré meny dominujú ? Vývoj programu nákupu aktív môže pomôcť spomaliť infláciu v Eurozóne.
čítaj viacGRÉCKO 14 ROKOV OD KRÍZY
V tomto čísle:
Ako sa vyvíja situácia v Grécku po 14-tich rokoch od vypuknutia krízy. Aké inovácie v platobných systémoch sledujeme v Európe a vo svete ? Európska Únia prichádza s prvým uceleným rámcom regulácie kryptoaktív na svete. Maďarsko naďalej nemení základnú úrokovú sadzbu. Nemecký Ifo index poukazuje na stratu dynamiky, v ekonomike, pričom najhorším sektorom je stavebníctvo. Spomalenie stavebného priemyslu znižuje ponuku bytov a zvyšuje ceny nehnuteľností. Vďaka tomu sa v Nemecku zastavil prepad cien bytov v Nemecku. Ruský trh práce stráca mužov kvôli mobilizácii a emigrácii z krajiny. Nórsky index cien výrobcov ukazuje najstrmší pokles v histórii kvôli poklesu cien energií.
čítaj viacAko vplývajú sankcie na ruskú ekonomiku?
V tomto čísle:
Ako ovplyvnili sankcie zo západu na ekonomiku Ruska? Slovenská verejná správa znížila svoj rozpočtový deficit o polovicu. Vedúce ekonomické ukazovatele z USA pokračujú v klesavom trende. Výnosy na dlhopisoch opäť rastú. Index nákupných manažérov na najvyšších hodnotách od apríla minulého roka. Britská miera inflácie aj v marci zostáva na dvojciferných číslach. Zhoršenie očakávaní nemeckého indikátora ZEW. Zahraničný obchod Slovenska v novom roku znižuje deficit. Prepad produktivity práce na Slovensku.
čítaj viacKvartálna analýza realitného trhu ročník 2023 | 1. kvartál
V tomto čísle:
Vývoj realitného trhu naznačuje stagnáciu, pričom sa pozastavil aj prílev nových bytov do ponuky. Cena Bitcoinu sa dostala späť nad úroveň 30 tisíc USD, dokáže sa niekedy dostať nad svoje maximum ? Úverovanie v Číne podporuje vláda znižovaním sadzby povinných minimálnych rezerv pre banky. Slovenskému stavebníctvo sa naďalej darí a výstavba v zahraničí sa dostala do rastu. Priemyselná produkcia má však problémy dostať sa do plusu, pričom do poklesu ho ťahá najmä slabá gumárenská výroba. Inflačné dáta z Ameriky poukazujú na spomaľovanie tempa, ale rast jadrovej inflácie predbehol rast spotrebiteľských cien. Ako sa vyvíja inflácia v krajinách V4 a najväčšej európskej ekonomike–Nemecku? Čínsky export prekvapil.
čítaj viacLETNÉ RIZIKÁ PRE PLYN
V tomto čísle:
Situácia na energetických trhoch dnes vyzerá lepšie ako pred rokom, ale stále existujú riziká, ktoré môžu zakývať s energiami. Výroba v Číne nenadviazala na rast zo začiatku roka, spotrebitelia sú však optimistickejší. Fínsko sa stalo členom NATO. Obchodná bilancia Nemecka v 16 miliardovom prebytku. Euro a libra posilňujú voči americkému doláru. Cenu palmového oleja ovplyvňuje India a situácia v Malajzii a Indonézii. Americký trh s hypotékami spomaľuje.
čítaj viacVÝVOJ ÚVEROVANIA V MAĎARSKU
V tomto čísle:
Úrokové sadzby v Maďarsku spomaľujú celú ekonomiku. Výrazne rast sadzieb ovplyvňuje najmä úverový trh a trh s bývaním. Prepúšťanie okrem technologického sektoru zasiahlo aj iné odvetvia. Švédsko sa dostalo do popredia globálneho prepadu cien nehnuteľností. Nemecký indikátor IFO pokračuje dobrým smerom. Ako navýšenie dane z nadmerného zisku ovplyvní slovenské podniky? V Eurozóne je negatívnejší ekonomický sentiment už druhý mesiac po sebe. Inflácia v eurozóne spomaľuje.
čítaj viacEKONOMICKÝ RAST ČÍNY
V tomto čísle:
Čína je momentálne po USA druhou najväčšou ekonomikou sveta s výškou HDP dosahujúcou úrovne 17,7 biliónov USD. V správe si zhrnieme hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú jej rast. UBS preberie Credit Suisse. Pomôže protiinflačná garancia zastaviť rast cien potravín ? Ako sa vyvíja inflácia vo Veľkej Británii ? Výstavba v Eurozóne rastie. FED zvyšuje sadzby pomalšie..
čítaj viacBANKOVÝ SEKTOR USA
V tomto čísle:
Problémy v bankovom sektore USA začali už pred pádom Silicon Valley bank. Hlavným faktorom bolo preceňovanie dlhopisov, za účelom uspokojenia väčších objemov výberu vkladov od klientov. Európska centrálna banka zvýšila sadzbu o 50 bázických bodov. Pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb FED-u o 50 bázických bodov klesla na nulu. Cenu plynu ovplyvňovali najmä štrajky vo Francúzskych elektrárňach. Ako sa vyvíjajú ceny stavebných materiálov na Slovensku ? Slovenská inflácia späť na 15,4%, v USA sa inflácia podľa CPI spomalila. Vývoj na trhu s ropou ovplyvňujú veľké zásoby USA ? Nezamestnanosť v Spojenom Kráľovstve sa naďalej nemení. Čínsky priemysel rastie pomalšie, ako sa očakávalo.
čítaj viacHYPERINFLÁCIA
V tomto čísle:
Najaktuálnejší prípad hyperinflácie sa aktuálne spája najmä s Venezuelou. Vyskytovala sa ale aj v Európe, najmä v časoch ekonomickej transformácie republík východného bloku alebo v období po druhej svetovej vojne. Je možné, že by sa hyperinflácia objavila aj dnes na Ukrajine ? Ktoré zložky spotrebného koša ťahajú infláciu smerom nahor? Slovenskú ekonomiku v poslednom štvrťroku podporil domáci dopyt. Maloobchodné tržby v Eurozóne sú kvôli vysokej inflácii naďalej slabé. Čínsky zahraničný obchod sa medziročne prepadol, v USA výrazne posilnil najmä export. Na amerických štátnych dlhopisoch nastala historická inverzia. Si Ťin-pching opäť prezidentom Číny.
čítaj viacROK VOJNY NA UKRAJINE
V tomto čísle:
Vojna na Ukrajine prebieha už rok. V nasledujúcej analýze sa pozrieme čo priniesla a ako zmenila svet. S postupným otváraním Čínskej ekonomiky sa zlepšuje ekonomická aktivita a podnikateľský sentiment v krajine. Koľko nových občianstiev v rámci EÚ sa udelilo za rok 2021? V Nemecku naďalej nesledujeme dezinflačný proces. Slovenská ekonomika už zaostáva aj za Rumunskom. Bezhotovostné platby v Eurozóne vytláčajú hotovosť. Predstihový indikátor pending home sales v USA tiež poukazuje na pokles realitného trhu.
čítaj viacAKO SA FINANCUJE SLOVENSKO NA FINANČNOM TRHU ?
V tomto čísle:
Ako prebieha financovanie Slovenska na finančnom trhu, a ako vyzerala posledná emisia štátnych dlhopisov ? EÚ sa podarilo znížiť spotrebu plynu o 19 % oproti plánovaným 15 %. FED bude pravdepodobne musieť zvýšiť sadzbu na rozpätie 5,25 až 5,5 % . Na Slovensku máme nový spôsob výpočtu miery nezamestnanosti. Ekonomická aktivita v Spojenom Kráľovstve rástla viac, ako sa očakávalo.
čítaj viacHrozí prasknutie realitnej bubliny?
V tomto čísle:
V súvislosti s realitným trhom sa čoraz viac spomína pokles cien nehnuteľností a tak mnohí vidia na trhu praskanie realitnej bubliny a opakovanie situácie, ktorá sa udiala v roku 2009.Ekonomike eurozóny sa v tomto roku bude dariť lepšie ako sa očakávalo. Rusko plánuje znížiť svoju ťažbu ropy. Cena nafty prvýkrát od jari 2022 klesla pod cenu benzínu. Inflácia vo V4 vzrástla vo všetkých krajinách okrem Slovenska. Predbežné údaje o ekonomickom raste Slovenska prekonáva očakávania trhu. Čo obsahuje v poradí desiaty balíček sankcií voči Rusku? Rýchly prehľad finále americkej futbalovej ligy v číslach.
čítaj viacPriemyselná produkcia a maloobchodné tržby v Európe
V tomto čísle:
Priemyselná produkcia v krajinách ako Nemecko či Taliansko ostáva stále slabá a maloobchodné tržby naprieč Európou odrážajú slabý dopyt. Indikátor Non farm payrolls poukazuje na presýtenie trhu práce v USA. Aké sú výdavky domácností Európskej Únie na potraviny ? Ceny vajíčok a kuracieho mäsa stúpajú kvôli vtáčej chrípke. Ceny základných kovov rastú, ako Čína ruší obmedzenia proti Covid-19. Podľa novej prognózy ČNB by inflácia v ČR mala klesnúť ku cieľu v prvej polovici roka 2024. S&P 500 vytvoril „golden cross“. V Českej republike v januári každý rok mierne stúpa miera zamestnanosti. Turecká líra sa prepadáva čoraz viac aj v dôsledku neistej domácej politiky. Ako kategorizuje krajiny Index demokracie za rok 2022 a ako sú na tom dlhy na kreditných kartách v USA?
čítaj viacSankcie a zahraničný obchod Ruska
V tomto čísle:
Rusku sa podarilo vrátiť import na predvojnové úrovne vďaka Číne a tretím krajinám. Medzinárodný menový fond pozitívne upravil svoje prognózy pre rast svetovej ekonomiky. FED spomaľuje rast sadzieb, ECB stále zvyšuje o 0,5%. Hrubý domáci produkt v Eurozóne zatiaľ neklesá. V Španielsku inflácia podľa CPI klesá, jadrová však stále rastie. Nemecký pracovný trh ostáva stabilný. Dokáže sa však Nemecko vyhnúť očakávanej recesii? Tretí blok Mochoviec zaznamenal svoj ďalší dôležitý míľnik a je uvedený do prevádzky. Maloobchodné tržby v Nemecku a Japonsku rástli len naoko. Ceny nehnuteľností v USA a UK naďalej spomaľujú svoj rast.
čítaj viacSeveromorské energetické centrum
V tomto čísle:
Štáty Nemecko, Dánsko, Holandsko a Belgicko sa zaviazali vybudovať v Severnom mori energetické centrum veternej energie, ktoré do roka 2050 desaťnásobne zvýši produkciu energie z vetra Maďarsko sa dostalo do čela najrýchlejšie rastúcej inflácie v EÚ. Nemecku sa podarilo odpojiť od ruského plynu. Otázkou zostáva na ako dlho je to udržateľné . S ekonomikou eurozóny to nevyzerá až tak zle, ako sa predpokladalo. Nezamestnanosť sa na Slovensku koncom roka mierne zvýšila. Európska centrálna banka bude naďalej zvyšovať sadzby. Japonský medzinárodný obchod zvýšil svoj deficit. Technologickí giganti vo veľkom prepúšťajú. Vo Švédsku boli objavené zásoby vzácnych zemín.
čítaj viacKvartálna analýza realitného trhu ročník 2022 | 4. kvartál
V tomto čísle:
Vývoj realitného trhu v Bratislave naznačuje spomalenie. Pandemická situácia v Číne sa vyvíja inak, ako tvrdia oficiálne čínske štatistiky. Nízky rast čínskej ekonomiky ovplyvňuje svetové hospodárstvo. Maloobchod veľkých ekonomík odráža slabnúci dopyt. ZEW index po 11 mesiacoch dosiahol pozitívne hodnoty . Index spotrebiteľských cien v Európe spomaľuje svoj rast. Nálada domácností naprieč svetom sa zhoršuje, môže to tak prispieť k príchodu recesie. Aj americký realitný trh charakterizuje fáza vyčkávania.
čítaj viac30 rokov samostatnosti SR
V tomto čísle:
S príchodom nového roka už 30 rokov Česko a Slovensko existujú ako dva samostatné štáty. Pozrieme sa kam sa (ne)posunola slovenská ekonomika oproti českej. Ceny ruskej ropy sa dostali na polovicu svetových cien. Cena zlata kontinuálne stúpa. Inflácia v Amerike spomalila svoj rast . Stavebná produkcia na Slovensku je rovnaká ako počas pandémie a výdavky domácnosti v EÚ išli v roku 2021 predovšetkým na potraviny a bývanie. Inflácia v Česku sa spomalila a prekonala očakávania trhu. Môžeme očakávať koniec realitného boomu v Nemecku. Nemecké HDP napriek ťažkému roku 2022 rástlo. Americký index podnikateľského optimizmu naznačuje spomaľovanie hospodárstva.
čítaj viacPrehľad aktualít z posledných týždňov
V tomto čísle:
Chorvátsko ako jediný člen EÚ v jeden deň 1. januára 2023 vstúpilo do Eurozóny a zároveň do schengenského priestoru. Česká národná banka drží sadzby na rovnakých úrovniach. Miera nezamestnanosti na Slovensku pomaly klesá a blíži sa k predpandemickej úrovni. Index nákupných manažérov v Číne naznačuje pokles v sektore priemyslu aj služieb.Cenová hladina v najväčších európskych ekonomikách klesá. Turecko má naďalej veľmi vysokú úroveň inflácie, ktorá poklesla na 64,3%. Americký realitný trh ďalej pociťuje klesajúci dopyt, vo Švédsku zaznamenávajú ceny nehnuteľností veľké prepady. Napriek zhoršenej ekonomickej situácii prekonali tržby Black Friday rok 2021.
čítaj viacČO NÁS ČAKÁ V ROKU 2023
V tomto čísle:
V roku 2023 sa dočkáme recesie, ale aj ekonomického reštartu, ktorý môže na nasledujúce roky priniesť vyššie ekonomické rasty. Nachádzame sa uprostred prebiehajúcej globálnej energetickej krízy. To znamená, že vysoké ceny a nestabilita na svetových trhoch s energiami s nami zostanú aj v budúcom roku. Pozrieme sa na to aké voľby nás čakajú a čo sa bude diať vo svetovej geopolitike.
čítaj viacZHRNUTIE ROKA 2022
V tomto čísle:
Svetová ekonomika začala v roku 2022 spomaľovať, čo pozorujeme na väčšine makroekonomických ukazovateľoch. Európe sa pomerne darí v nahrádzaní ruských energií a zvládaní energetickej krízy. Avšak zatiaľ sme len na začiatku zimy a ceny elektriny a plynu sú ďaleko od priaznivých hodnôt. Rast sadzieb a negatívny ekonomický výhľad spôsobili v tomto roku zvýšenú volatilitu na kapitálových trhoch. Realitný trh po začatí cyklu zvyšovania sadzieb spomaľuje. Najviac spomínanými témami v geopolitike bol rusko-ukrajinský konflikt a napätie medzi Čínou a Taiwanom.
čítaj viacHDP SLOVENSKA POKRAČUJE V RASTE
Hrubý domáci produkt Slovenska v treťom štvrťroku 2022 medziročne vzrástol o 1,4% a udržal si tempo mierneho rastu z druhého štvrťroku a prekonal tak očakávania o 20 bázických bodov.
V tomto čísle:
-
Britský realitný trh spomaľuje
-
Maloobchodné tržby v Eurozóne klesajú
-
Maďarsku sa zastropovanie cien nevyplatilo
-
Štatistická ročenka SR
-
Bilancia zahraničného obchodu USA
-
Čínske makrodáta ovplyvňuje COVID-19
-
Slovenská priemyselná produkcia v prepade
-
Turecká inflácia spomalila
BUDE RAZ BITCOIN GLOBÁLNY MONETÁRNY SYSTÉM?
Kryptomenové platobné systémy na čele v Bitcoinom sú aktuálne stredobodom pozornosti finančných trhov. Bitcoin ako kryptomena s najväčšou trhovou kapitalizáciou od svojho vrcholu v novembri 2021 už stratila 76% svojej hodnoty a od svojho spustenia v roku 2009 sa stále nepreukázala ako stabilné peňažné aktívum. Ako príklad (ne)fungovania Bitcoinu ako legálneho platidla sa pozrieme na krajinu, ktorá 7.9.2021 uznala Bitcoin ako legálne platidlo – El Salvádor.
V tomto čísle:
- Ako (ne)funguje Bitcoin v El Salvádore
- Ako sa darí výrobnému sektoru v Číne
- Ktorá značka sa stala najhodnotnejšou?
- Prečo je nafta drahšia ako benzín ?
- Čo znamená pre Rusko embargo na ruskú ropu
- Udržateľnosť verejných financií sa v tomto roku zhoršila
Prečo centrálne banky nezdvíhajú sadzby rovnako?
Nachádzame v období vysokej inflácie, na čo centrálne banky takmer celého sveta reagujú uťahovaním menovej politiky. Avšak geo-ekonomická situácia sa takmer v každej krajine líši, čo spôsobuje rozdiely jednak v zavadzaní jednotlivých politík, ale aj rozdiely v ich dopadoch. V nasledujúcej analýze sa pokúsime pozrieť bližšie na správanie dvoch centrálnych bánk a to ECB a FED.
V tomto čísle:
-
Ako sa vyvíja HDP Nemecka ?
-
Maloobchod v Kanade na vzostupe.
-
Import energií z Ruska do EÚ klesá.
-
Hlavná úroková sadzba na Islande už na 6%.
-
Svetová ekonomika podľa OECD spomalí.
-
Ceny ropy v poslednom mesiaci klesli už o 13%
-
Trh práce v USA spomaľuje, keď stúpajú žiadosti o dávky v nezamestnanosti.
ČO VIEME O STAVEBNÝCH MATERIÁLOCH NA SLOVENSKU ?
V súvislosti s rastom cien nehnuteľností sa v poslednom čase často spomína ako dôvod rast cien stavebných materiálov. Pozreli sme sa teda detailnejšie na pozadie tohto problému. Ako sa vyvíjal rast cien jednotlivých stavebných materiálov na Slovensku za posledné tri roky? A čo môžeme očakávať do budúcna?
V tomto čísle:
-
Ako sa menili ceny stavebných materiálov na Slovensku ?
-
Celosvetová populácia prekročila hranicu 8 miliárd
-
Investorský sentiment v USA sa posledný týždeň zlepšil
-
Nemecký ZEW index ekonomického sentimentu rástol
-
Inflácia rastie v SR, Poľsku aj vo Francúzsku
-
Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii rastie
-
Priemyselná produkcia v Eurozóne rastie
-
Aká je životná úroveň Slovákov ?
PREPAD NA TRHU S KRYPTOMENAMI
Kryptomenový trh sa momentálne ocitol vo voľnom páde. Hodnota kryptomeny bitcoin, ktorá ma najväčšiu trhovú kapitalizáciu a je vnímaná ako benchmark celého kryptomenovéhu trhu sa od 6.11. prepadla už o 20% na 16 700 USD, čo predstavuje zataľ najnižšiu úroveň v roku 2022.
V tomto čísle:
- Vývoj inflácie v Číne, USA a Nemecku
- Kryptomeny padajú kvôli problémom burzy FTX
- PMI vo výstavbe v Eurozóne klesá šiesty mesiac v rade
- Dopyt po zlate sa vracia na predcovidovú úroveň
- Aká je životná úroveň Slovákov ?
- Spotreba plynu na Slovensku je nižšia
- Turecká ekonomika v ťažkostiach
- REALITY
Kam smeruje maďarská ekonomika ?
Maďarská ekonomika je podobne ako Slovensko jednou z najviac otvorených ekonomík na svete. Štruktúrou je taktiež, podobne ako Slovensko, do určitej miery závislé od automobilového priemyslu a od zahraničia. Aktuálny ekonomický vývoj Maďarska je veľmi negatívny, čo je možné sledovať najmä pri fiškálnej a monetárnej politike štátu. Napriek určitým podobnostiam so slovenskou ekonomikou je Maďarsko veľmi odlišné najmä svojou politickou garnitúrou, ktorá prispieva k nepriaznivému ekonomickému vývoju.
V tomto čísle:
- FED pokračuje vo zvyšovaní sadzieb
- Aktuálna situácia s plynom v EÚ
- Čínsky PMI zaznamenal pokles
- Inflácia v Taliansku na 38 ročnom maxime
- Inverzia amerických štátnych dlhopisov
- Výsledky spojených volieb 2022
AKÁ JE BUDÚCNOSŤ REALITNÉHO TRHU V EÚ?
Podľa údajov za rok 2020 viac ako dve tretiny ľudí v EÚ žijú vo svojich vlastných nehnuteľnostiach. Slovensko a Maďarsko pritom držia popredné miesta, kde vlastníctvo nehnuteľnosti presahuje až 90%.
V tomto čísle:
- Budúcnosť realitného trhu v Európskej Únii
- Ako sa vyvíja ekonomický rast Číny a USA ?
- Index nákupných manažérov v USA pokračuje v poklese
- Úroková sadzba v Kanade rastie pomalšie
- Smeruje ekonomika Nemecka do recesie?
- Ekonomický výhľad VB
- MMF zhoršil výhľad rastu svetovej ekonomiky
- Trh práce na Slovensku
- Nárast počtu prvožiadateľov o azyl v EÚ
Aktuálna situácia v zdravotníctve SR
Slovensko sa potáca s dlhoročným problémom v zdravotníctve, ktorý sa postupne nabaľuje z dôvodu absencií dôležitých reforiem. Aktuálne sa schvaľuje rozpočet, ktorý môže predurčiť jeho ďalší vývoj. Do toho sa objavili správy o hromadných výpovediach lekárov a možno aj zdravotných sestier. Čo nám hovoria dáta o počte zdravotných pracovníkov, koľko ich vlastne potrebujeme a ako sme na tom v porovnaní s inými štátmi?
V tomto čísle:
-
Aká je štruktúra zdravotníctva s SR ?
-
Ako sme na tom s obnoviteľnou energiou
-
Stavebnej produkcií sa podarilo narásť
-
Ako vplýva príjem domácností na ich celkové bohatstvo ?
-
Európska komisia zavádza opatrenia na boj s energetickou krízou
-
Ako vyzerá návrh rozpočtu SR ?
-
Americký dolár naďalej posilňuje
-
Vývoj inflácie v Eurozóne
-
Realitný trh v USA spomaľuje
AKO VZNIKÁ RATING
Štáty emitujú krátkodobé aj dlhodobé cenné papiere za účelom pokrytia deficitu štátneho rozpočtu, prípadne na získanie financií z dôvodu dlhodobého dosahovania rozpočtových deficitov. V tejto analýze sa pozrieme na proces vytvárania hodnotenia (ratingu) jednotlivých emitentov (štátov, firiem), a ako rating vplýva na ich financovanie.
V tomto čísle:
-
Ako hodnotia ratingové agentúry štátne a podnikové dlhopisy ?
-
Stav kúpnej sily domácností v Eurozóne
-
Ako sa vyvíjajú ceny bývania a nájmov ?
-
Priemyselná produkcia v Európe na vzostupe.
-
Inflácia v USA a Nemecku sa vyvíja opačne.
-
Pracovný trh v USA naďalej rastie.
-
Ako sa financuje štátny dlh Slovenska ?
-
Kto získal Nobelovu cenu za Ekonómiu ?
-
REALITY CHECK.
POROVNANIE SPOTREBNÝCH KOŠOV PRI CPI A HICP INFLÁCII
Vysoká úroveň inflácie momentálne trápi väčšinu svetových ekonomík. Augustové hodnoty inflácie na základe indexu spotrebiteľských cien (CPI) v USA dosiahli úrovne 8,3% a v Eurozóne predbežné údaje za september počítajú s nárastom až o 10%.
V tomto čísle:
- Porovnanie spotrebných košov pri výpočte CPI
- Ako sa vyvíja dopyt po mikročipoch?
- Krajiny EÚ smerujú do recesie
- Potrebujeme zastropovať ceny elektriny?
- Zahraničný obchod ovplyvnený energiami
- Monetárna politika Bank of England
- Ako sa darí maloobchodu v Európe?
- REALITY CHECK
EKONOMICKÝ POTENCIÁL UKRAJINY
Ekonomické dejiny krajín sovietskeho bloku sú históriou nevyužitých príležitostí. Územia s obrovským prírodným bohatstvom neboli obhospodarované rovnako efektívne, ako to dokázali krajiny s kapitalistickým systémom. Po získaní nezávislosti v roku 1991 bol ekonomický rozvoj Ukrajiny brzdený korupciou, únikom kapitálu a nedostatkom reforiem.
V tomto čísle:
- Aký potenciál má ukrajinská ekonomika ?
- Tureckí centrálni bankári znižujú úrokovú sadzbu
- Ekonomický a menový vývoj Slovenska je negatívny
- V predčasných parlamentných voľbách v Taliansku vyhrala krajná pravica
- Prepočty HDP v USA naďalej potvrdzujú technickú recesiu
JADROVÝ REAKTOR BILLA GATESA
Oblasť jadrovej energie a jadrových elektrární sa počas posledných rokov dostávala do úzadia, pričom mnohé krajiny ako Nemecko či Francúzsko odstavovali jednu jadrovú elektráreň za druhou.
V tomto čísle:
- FED pokračuje v uťahovaní menovej politiky
- Cena plynu pomaly klesá
- Ceny nemeckých producentov
- Trh práce na Slovensku
- Ako sa darilo slovenskému zahraničnému obchodu?
- Vo veľkej Británii zdvíhali sadzby
- Stavebná produkcia Eurozóny si polepšila
- Inflácia v Japonsku
- Situácia v Rusku
ANALÝZA AMERICKÉHO REALITNÉHO TRHU
Prudký rast cien nehnuteľností nesledujeme v poslednej dobe len v našich končinách. Medziročne v júli vzrástla cena nehnuteľností v Spojených štátoch zhruba o 18%. Toto tempo je vzhľadom na faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú dopyt, ako vysoká inflácia, zvyšujúca náklady na život a rast úrokových sadzieb, znižujúci dostupnosť, stále silné.
V tomto čísle:
- Analýza amerického realitného trhu
- Vývoj inflácie vo vybraných krajinách
- Priemyselná produkcia v Eurozóne klesala
- Vývoj pracovného trhu vo Veľkej Británii
- ZEW indikátor analytikov v Nemecku
DEVÍZOVÉ INTERVENCIE ČESKEJ NÁRODNEJ BANKY
Česká koruna začala voči ostatným svetovým menám výraznejšie oslabovať, čo zhoršuje ekonomickú situáciu, nakoľko slabší kurz zdražuje dovážané statky a tým prispieva aj k rastu inflácie. Hlavným cieľom ČNB je dosahovanie cenovej stability, ktorú dosahuje za pomoci inflačného cielenia na úrovni 2% ročne. Za oslabovanie českej koruny môže viacero faktorov a ČNB sa oslabovanie meny snaží spomaliť intervenciami na devízovom trhu. V tomto článku analyzujeme, čo stojí za prepadom kurzu koruny a aké kroky volí ČNB pre vyriešenie tejto situácie.
V tomto čísle:
- ECB výrazne zvýšila úrokovú sadzbu
- Trh práce v USA
- Ako sa darí českému priemyslu a stavebníctvu?
- Ako skončilo v júli zahraničné obchodovanie Číny a USA?
- Maloobchod EÚ porovnateľný s minulým rokom
- Vládna pomoc domácnostiam v Nemecku
- Priemyselná produkcia a objednávky v Nemecku
- Vývoj HDP na Slovensku a v Eurozóne
SKLADBA SVETOVÝCH DEVÍZOVÝCH REZERV
Americký dolár je roky považovaný za svetovú rezervnú menu, a toto označenie si naďalej drží aj dnes. Podľa údajov o menovom zložení devízových rezerv Medzinárodného menového fondu však americký dolár pomaly znižuje svoj podiel na svetových devízových rezervách.
V tomto čísle:
-
Otvára sa tretí blok Mochoviec
-
Najnovšie aktuality z trhu plynu
-
Čo by priniesla investícia Bosch na Slovensko
-
Ako vyzerá skladba svetových devízových rezerv ?
-
Vývoj ekonomického sentimentu a inflácie v EA
-
Koľko študentov pracuje počas štúdia v krajinách EÚ ?
-
Vývoj českého HDP
PARITA NA MENOVOM PÁRE EUR/USD
Výmenný kurz EUR/USD sa opäť dostal k parite a naďalej oslabuje aj pod ňu. Euro voči doláru oslabilo už na hodnotu 0,9905 USD za 1 EUR.
V tomto čísle:
-
Zaznamenávame pokles cien pohonných látok
-
Ako krajiny pristupujú z výšeným cenám energie ?
-
Kde sa nachádza cena plynu
-
Trh práce na Slovensku
-
Odhad vývoja HDP v 2Q na Slovensku
-
Ekonomické stimuly Číny
-
Exportné objednávky Taiwan
-
EUR/USD v parite
-
Podnikateľské prostredie v Nemecku
-
HDP v USA a Nemecku
PRODUKCIA A SPOTREBA ELEKTRICKEJ ENERGIE
Na pražskej burze PXE sa už kontrakty na dodávku elektriny presahujú úroveň 500EUR/MWh. Kontrakty pre slovenskú elektrinu s donáškou na ďalší rok sa na začiatku augusta dostali na úroveň 400EUR/MWh pričom minulý rok sa elektrina obchodovala na hodnotách medzi 55EUR/MWh až 163EUR/MWh.
V tomto čísle:
-
V USA prijali zákon na významné zdaňovanie bohatých korporácii
-
Japonsko zažíva najsilnejšiu vlnu COVID-19
-
Čo spôsobuje odstrihnutie od ruského uhlia ?
-
Čo spôsobilo výpadky výroby elektriny ?
-
Ako vyzerá český realitný trh ?
-
Zhrnutie prvej pomoci pre podnikateľov
-
Obchodná bilancia Eurozóny
Ako je na tom pracovný trh v USA ?
Databáza Nonfarm payrolls meria medzimesačnú zmenu pracovných miest vytvorených v ekonomike USA s vylúčením poľnohospodárskeho sektora. Najnovšie dáta za júl 2022 ukazujú vytvorenie 528 tisíc pracovných miest.
V tomto čísle:
-
Čo by znamenal konflikt medzi Čínou a Taiwanom?
-
Inflácia v Nemecku a USA spomaľuje
-
Ceny potravín v celosvetovom meradle klesli
-
Ako je na tom pracovný trh v USA ?
-
Krach maďarských čerpacích staníc
-
Prečo bol odstavený tok v ropovode Družba ?
-
Pandemická situácia v ázijkých štátoch
-
Inflácia v Česku stúpa
VPLYV SANKCIÍ NA RUSKO
Ruská federácia pod vplyvom sankcií príde o veľkú časť svojich príjmov. Obmedzenie exportu komodít a odchod viacerých nadnárodných spoločností zhorší financovanie prebiehajúceho konfliktu a zároveň aj fungovanie celého národného hospodárstva.
V tomto čísle:
-
EÚ dosiahla dohodu o šetrení plynom
-
Ekonomická nálada v SR klesá
-
Bojkot hypoték v Číne
-
Objemy nových úverov na bývanie na Slovensku
-
Tlaky na talianskom dlhopisovom trhu
-
Americký trh práce spomaľuje
-
Bilancia nemeckého obchodu
-
V EÚ klesá nezamestnanosť, no aj maloobchod
-
Turecká inflácia stále stúpa
Indikátory recesie
Neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako predpovedať recesiu. Avšak venovanie pozornosti dôležitým ukazovateľom môže poskytnúť pohľad na zdravie a smerovanie ekonomiky, čo hovorí o pravdepodobnosti recesie. Pokosíme sa teda na niektoré z nich pozrieť z bližšia.
V tomto čísle:
- Ktoré triedy aktív sú v recesiách najvýkonnejšie?
- Sú plasty neekologické?
- Vývoj cien nehnuteľností v USA
- Aká je nálada spotrebiteľov v Európe ?
- Náklady na život volajú dôchodcov späť do práce
- Vývoj úrokových sadzieb
- Vývoj cien energetických komodít
- USA v recesii ?
Môže byť Taliansko druhé Grécko?
Taliansko je podľa HDP po Nemecku a Francúzsku tretia najväčšia ekonomika európskej únie. V roku 2021 dosiahol HDP Talianska 1,77 bilióna €, štátny dlh sa však vyšplhal až na úroveň 2,75 bilióna € teda 150% hodnoty HDP.
V tomto čísle:
-
Rusko obnovilo tok plynu cez Nord Stream 1
-
Slovenská inflácia naďalej rastie
-
Krypto firma Celsius network krachuje
-
Aká bola úroda obilnín na Slovensku ?
-
Zahraničný obchod krajín eurozóny je v deficite
-
ECB po 11-tich rokoch zvyšuje úrokové sadzby
-
Antifragmentačný nástroj ECB
AKO 5G OVPLYVNÍ GLOBÁLNU EKONOMIKU
Budú 5G siete našou budúcnosťou? Aké sú jej výhody a nevýhody?
V tomto čísle:
- Inflácia v Nemecku jemne oslabila
- Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ
- Maloobchodné tržby za máj v ČR klesli
- Stavebná a priemyselná produkcia SR
- Pokles výnosnosti dlhopisov
- Inflácia v USA naďalej rastie
- Prepad maďarského forintu
- Vysoký objem úverov na bývanie v SR
- Priemyselná produkcia EÚ v máji rástla
Má Rusko najsilnejšiu menu sveta?
Okamžite po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sme mohli pozorovať prudké oslabovanie hodnoty rubľa. Ako je potom možné, že sa teraz dostal na svoje bežné hodmnoty a čo táto hodnota znamená?
V tomto čísle:
- Trh práce v USA
- Inflácia v Eurozóne ďalej rastie
- Zahraničný obchod Nemecka v deficite
- Čo znamená príchod Volva na Slovensko?
- Euro voči doláru naďalej oslabuje
- Turecká inflácia dosiahla 79%
- Komodity reagujú na strach z recesie
- Objem maloobchodu v EÚ v útlme
Sociálne balíčky slovenských vlád
Od vzniku Slovenskej republiky sa zatiaľ žiadnej vláde nepodarilo hospodáriť s prebytkovým alebo vyrovnaným štátnym rozpočtom. Jedným z dôvodov je aj to, že v poslednom čase sa roztrhlo vrece s plošnými a často jednorazovými podpornými balíkmi. Skúsime sa pozrieť na ich ekonomickú podstatu a ich prínosy.
V tomto čísle:
- Rusko v platobnej neschopnosti
- Slovensko si požičalo v júni takmer pól miliardy eur
- Budúcnosť zdieľanej dopravy
- Srí lanka v bankrote
- Čo znamená zákaz dovozu zlata z Ruska?
- Ako sa vyvíja nezamestnanosť na Slovensku od pandémie?
- Odhad inflácie v Nemecku
DOKÁŽE SA EÚ ODSTRIHNÚŤ OD RUSKÉHO PLYNU?
Rusko je krajina s najväčšími zásobami zemného plynu na svete, keď jeho zásoby tvoria v objeme takmer 20% svetových zásob tejto komodity (35 000 miliárd m3).
V tomto čísle:
- USA navyšuje export LNG do Európy
- Čína importuje historické objemy ropy z Ruska
- Slovenský priemysel bojuje s ochladením
- Pomalé čerpanie eurofondov na Slovensku
- ČNB opäť zvyšuje sadzbu
- PMI v EU a USA
- Nová prognóza NBS
FED ZVYŠUJE SADZBU AŽ O 75 BÁZICKYCH BODOV
Americká centrálna banka (FED) zdvihla na júnovom zasadnutí hlavnú úrokovú sadzbu skokovo najviac od roku 1994. Sadzbu zvýšila o 75 bázickych bodov do intervalu 1,5%-1,75%.
V tomto čísle:
-
Inflácia v USA opäť rastie
-
Chorvátsko ako nový člen eurozóny?
-
Nové sankcie EÚ voči Rusku
-
Fed rekordne zvýšil sadzbu
-
Spotrebiteľský sentiment v USA na historických minimách
-
Sadzbu dvíhala aj ŠNB
-
Kde sa vyváža odpad z Európy?
REAKCIA NBS NA RAST ÚROKOV V BANKÁCH
Kým v decembri 2021 bola priemerná výška úroku na nových hypotékach 0,87%, tak v apríli tohto roku to bolo už 1,28%.
V tomto čísle:
-
Inflácia v Turecku môže pomôcť aj Slovákom
-
Nákupne ceny nehnuteľností rastú rekordne rýchlo
-
Ekonomický sentiment sa v SR mierne zlepšil
-
Žiadosti o hypotéku v USA klesajú
-
Aké budú dopady embarga na ruskú ropu
-
Makroekonomické ukazovatele EÚ
S&P 500 KLESLO Z VRCHOLU VIAC AKO 20%
Pokles akciových trhov o viac ako 20% je tiež známy ako technický „medvedí trh“. Túto hranicu dosiahol najširší americký index 20.5.2022 kedy od svojich decembrových maxím na hodnote 4818 klesol až na hodnotu 3810 bodov
V tomto čísle:
- Prepad na S&P 500 dosiahol 20%
- Predaj domov v USA výrazne poklesol
- Protiinflačný balíček pomôže najmä bohatším
- Cena ocele padá
- Aká je podnikateľská nálada v Nemecku?
- Marcová produkcia EÚ vo výstavbe rástla
Čínsky realitný trh
Ako je na tom čínsky realitný trh?
V tomto čísle:
- Aké dôsledky bude mať zákaz vývozu pšenice z Indie
- Nové európske kapacity LNG
- Intervencie ČNB na devízových trhoch
- Tlak v dodávateľských reťazcoch
- Daň z ruskej ropy
- Ako sa vyvíja nezamestnanosť vo Veľkej Británii?
- Odhad HDP Slovenska
- Zmena v digitálnych platbách v Brazílii
SADZBY CENTRÁLNYCH BÁNK
Banková rada Českej národnej banky opätovne zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 5,75 %, teda o 0,75 percentuálneho bodu, čo je viac ako sa očakávalo.
V tomto čísle:
- Aká môže byť cena rubľa na čiernom trhu
- Turecké potvrdenie hyperinflácie
- Slovenský trh s pohonnými hmotami
- Marcový prepad slovenského priemyslu
- Rekordné objemy hypoték na Slovensku
- Cez plynovod Sochranovka už neprúdi plyn do EU
PLYNOVOD NIGÉRIA—MAROKO
Navrhovaný potrubie na zemný plyn medzi Nigériou a Marokom by bol rozšírením existujúceho západoafrického plynovodu , ktorý vedie z Lagosu v Nigérii a spája sa so susednými africkými krajinami po Ghanu. Toto potrubie bolo dokončené za 900 miliónov dolárov a do komerčnej prevádzky bol uvedený v marci 2011.
V tomto čísle:
- FED rekordne zvýšil sadzby
- Rusko sa vyhlo bankrotu
- Ako sa darí Číne ekonomicky
- Priemysel EU má problémy s logistikou
- Porastie globálna ekonomika pomalšie?
- Svetovú infláciu nerozdúchava len Rusko
- Fínsko v NATO?
- Cena ropy padla kvôli obavám z Číny
- HDP USA v prvom kvartáli 2022 klesol
PONUKA BYTOV V BRATISLAVE NA MINIME A CENY NA MAXIME
Ako sa vyvíjali ceny nehnuteľností v Bratislave za prvý kvartál roku 2022? Čo vplýva na ceny najviac a aké je riziko realitnej bubliny?
V tomto čísle:
- Čo čaká Francúzsko s novýmprezidentom
- Porovnanie ropy Ural a Brent
- Aké novinky prinášajú stavebné zákony
- Vidno na českom trhu pokles dopytu po bývaní?
- Ako sa vyvíja cena ocele, uhlia a dreva?
- Indonézia rozhýbe trhy
- Ako sa darí technologickým gigantom
- Elon Musk kúpil Twitter
- Poľsko a Bulharsko bez ruského plynu
Remitencie a migrácia
Remitencie predstavujú časť zárobkov migrantov pracujúcich v zahraničí, ktoré zasielajú domov vo forme hotovosti alebo tovaru na podporu svojich rodín alebo komunít.
V tomto čísle:
- Sentiment spotrebiteľov USA
- Predikcia NBS
- Remitencie a migrácia
- ECB zatiaľ nesprísňuje
- Štát si požičiava drahšie ako občania
- Rozpočet skončil nad očakávania
Čo poháňa infláciu naprieč krajinami?
Rast spotrebiteľských cien prekonáva dlhoročné maximá a vo svojich výdavkoch ho pociťujú všetci. Aký je hlavný dôvod rastu v jednotlivých krajinách? A ako pristupujú centrálne banky k tejto situácii?
V tomto čísle:
- Francúzske prezidentské voľby
- Rusi nezaplatili svoje záväzky v požadovanej mene
- Ako je Slovensko pripravené na odstávky plynu
- Covid-19 opäť úraduje v Ázii
- Rast cien nehnuteľností v EÚ
- Rastúce ceny akcií
Je vysoká inflácia nový štandard?
V súčasnosti môžeme pozorovať rýchly nárast cien vo väčšine krajín sveta. Príčiny tohto stavu vznikali dávno pred rokom 2020. Následne pandémia a dnes aj vojna na Ukrajine len urýchlili tento proces zvyšovania cien. Hlavnou príčinou takejto vysokej inflácie bola monetárna a fiškálna nezodpovednosť.
V tomto čísle:
- Ceny uhlia v USA prudko rastú
- Čína upevňuje vzťahy s Ruskom na trhu LNG
- Voľby v Maďarsku zmenu nepriniesli
- Elon Musk kupuje podiel v Twitteri
- Stav trhu práce v USA
- Ako sa darí nemeckému zahraničnému obchodu?
- Ako sa darí výrobe a službám v Európe
- Dve tváre Číny
AKO SA BUDE VYVÍJAŤ ČESKÝ REALITNÝ TRH?
Tento týždeň sa naša pozornosť upriami na situáciu na realitnom trhu u našich susedov. Pozrieme sa bližšie na to, ako je na tom ponuka a výstavba rezidenčných nehnuteľností, pozrieme sa ako situácia vyzerá konkrétne v Prahe a v Brne či na to, ako dopytovú stranu ovplyvňuje zvyšovanie úrokových sadzieb.
V tomto čísle:
- Spotové ceny elektriny
-
Čo spôsobilo zatvorenie polovice Šanghaja?
-
Ukrajinskí utečenci na Slovensku
Môže byť dlh USA problém?
V pomere k HDP dosiahol štátny dlh rekordné hodnoty až 127% HDP. Môže to byť pre ekonomiku USA problém?
V tomto čísle:
- Bude sa ruský plyn dodávať iba v rubľoch?
- Ako k inflácii v EA prispieva silný dolár
- Prehlbovanie zahraničného obchodu v EA
- Prepady čínskych akcií na trhoch
- Efekt inflácie na rast miezd na Slovensku
- Komoditný šok s oceľou
KTORÉ KOVY OVPLYVŇUJÚ AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSEL?
Ceny na trhoch s komoditami dosahujú rekordné hodnoty. Ako sa bude vyvíjať cena na trhoch s kovmi, ktoré sú v spojitosti s automobilovým priemyslom a do akej miery sú tieto trhy ovplyvnené konfliktom na Ukrajine?
V tomto čísle:
- Inflácia v SR dosiahla 9%
- Spread na dlhopisoch rastie
- Fed rozhodnutím neprekvapil
- Spotrebiteľská dôvera v USA klesá
- Množstvo peňazí v ekonomike Eurozóny
- Predaj a ceny elektriny
- Čaká nás stagflácia?
- Trh s emisnými kvótami
- Slovenský zahraničný obchod v deficite
- Ako sa zmenila obchodná flotila za 5 rokov?
SVETOVÁ KOMODITNÁ ŠTRUKTÚRA
Pandémia koronavírusu bola spúšťačom prudkého zvyšovania cien komodít, ktorému čelíme v dnešných dňoch. V našej analýze sme sa preto pozreli na štruktúru jednotlivých komodít a obchodovanie s nimi.
V tomto čísle:
- Nemecko plánuje výstavbu prvého LNG terminálu
- Inflácia nášho suseda mierina dvojciferné hodnoty
- Uzavretie obchodovania s niklom
- Tlak v dodávateľských reťazcoch sa zmierňuje
- Domáce meny krajín V4 vykazujú prepad
- Zvyšovanie cien priemyselných kovov
HISTORICKÝ VÝVOJ S&P 500 A ČO OČAKÁVAŤ?
Americké finančné trhy zažívali v poslednej dekáde nadpriemerné rasty. Index S&P 500, ktorý je momentálne najlepší ukazovateľ výkonnosti amerických akcií, si od roku 2011 pripísal viac ako 220%. Dá sa očakávať, že podobnú výkonnosť budú trhy predvádzať aj v najbližšej dekáde alebo nás naopak čaká výraznejší prepad?
V tomto čísle:
- Ukrajina začala vydávať vojnové dlhopisy
- Otrasený trh s plynom
- Ceny pšenice raketovo rastú
- Turecká inflácia prekročila 50%
- Aké dopady majú sankcie na Ruské obyvateľstvo
- Čínsky trh so zlatom
- ECB končí s pandemickým programom nákupov aktív
- Inflácia na Slovensku naďalej rastie
EURÓPSKY PLÁN OBNOVY
V roku 2020 poskytla Európska únia bezprecedentnú odpoveď na koronavírusovú krízu, ktorá zasiahla nielen Európu ale aj celý svet. Pomoc je v podobe stimulačného balíku v hodnote 2,018 bilióna eur. Pozostáva z dlhodobého rozpočtu (viacročného finančného rámca) Európskej únie na roky 2021 až 2027.
V tomto čísle:
- Hypotéky začínajú zdražovať
- Ceny výrobcov v Česku prekonávajú rekordy
- PMI Európa
- Ako sa vyvíja nezamestnanosť na Slovensku
- Reakcia trhov na vojnu na Ukrajine
- Prečo v Číne zvyšujú úrokovú sadzbu
- Cestovný ruch zaznamenal výrazné prepady v roku 2021
Staršie byty v Bratislave drahšie o 20%
Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu v Bratislave dosiahla v štvrtom štvrťroku 2021 úroveň 3 287 €/m². Oproti koncu roku 2020 sa tak zvýšila až o 21,1%, čo je najvyššie tempo rastu zaznamenané od predkrízového roku 2008. Staršie byty tak dokonca mierne prekonali novostavby, ktorých cena sa medziročne zvýšila o 18,4%. V Bratislave rástli aj ceny nájomného, no s rastom o 8,8% sa na ceny bytov nedoťahovali.
V tomto čísle:
-
Spotrebiteľská dôvera v USA klesá
-
Rusko naďalej zvyšuje sadzbu
-
Najnovšie nákupy Warrena Buffetta
-
Trh práce v USA sa vracia na predpandemickú úroveň
-
Juhoeurópskym dlhopisom za zvyšuje volatilita
-
Zahraničný obchod na Slovensku ožíva
-
Inflácia v Česku vrástla na 9,9%
VÝSLEDKY SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV V ROKU 2021
Podľa zverejnenia výsledkov na štatistickom úrade na Slovensku žije 5 449 270 obyvateľov čo je nárast o 49 937 obyvateľov oproti roku 2011.
V tomto čísle:
- Kto sú dividendoví králi a aristokrati
- Američania sťahujú clo na japonskú oceľ
- Ktoré spoločnosti spĺňajú svoje ekologické ciele?
- Ako sa vyvíja zamestnanosť v USA?
- Za pohonné hmoty si možno priplatíme
- USA rastie deficit zo zahraničného obchodu
- Ceny komodít stále na vzostupe
- Ťažiari BTC opäť v ohrození
Digitálne meny centrálnych bánk
Hotovostné peniaze sa využívajú stále menej a dnes už máme viac ako 92% všetkých peňazí v digitálnej, bezhotovostnej podobe. Na povrch prichádzajú nové sofistikované platobné systémy, ktoré môžu jednotlivé domácnosti použiť na platenie za statky a služby.
V tomto čísle:
- Investovať do bytu alebo ETF?
- Okamžitá banková platba prichádza na Slovensko
- Olympiáda bude testom pre digitálny juan
- Ekonomika eurozóny v roku 2021
- Inflácia na Slovensku už na úrovni 8,5%
- Bude Saudská Arábia technologická veľmoc ?
- Produkcia automobilov na vzostupe
- Ako sa darilo slovenským bankám
PERMIAN BASIN BUDE ŤAHAŤ PONUKU BRIDLICOVEJ ROPY
Permská panva je bridlicová panva asi 402 km široká a 480 km dlhá, pokrývajúca časti západného Texasu a juhovýchodného Nového Mexika. V danej kotline pôsobí aj ťažiarenská spoločnosť Chevron, ktorá sa považuje za jednu z najväčších amerických a svetových
firiem zamestnávajúca cez 40 tisíc ľudí.
V tomto čísle:
- Napätie na Ukrajine pretrváva
- Fed rozhodnutím neprekvapil
- Ako sa darilo dôchodkom v 2.pilieri
- PMI dáta z EÚ a USA
- Čo stojí za poklesom trhov?
- Permian Basin výrazne zvyšuje svoj podiel na americkej ťažbe ropy
- MMF očakáva v roku 2022 rast svetovej ekonomiky na úrovni 4,9 %
- USA pripravuje zákon na obmedzenie veľkých IT gigantov
ČO MÔŽE SPÔSOBIŤ VÝBUCH SOPKY NA TONGE
V tomto čísle:
- Čína počas minulého roku zaznamenala medené rekordy
- Miera úspor v Eurozóne sa znížila
- Gazprom dodal v januári do Európy o 40% menej plynu
- Na útoky v SAE reaguje cena ropy
- Inflácia na Slovensku stále rastie
- Čína znižuje úrokovú sadzbu
- Kvartálne výsledky amerických bánk
- Maloobchodné tržby v USA klesli
ČESKÝ KONIEC UHLIA
Česká republika ročne spotrebuje okolo 80 TWh elektriny. V Českom energetickom mixe majú v súčasnosti zásadný podiel na výrobe energie uhoľné zdroje . Uhoľné zdroje v dodávajú takmer cez 40 % elektrickej energie. Čierne uhlie sa v Česku ťaží v hlbinných baniach, v súčasnosti už iba v najrozsiahlejšej ostravsko-karvinskej uhoľnej panve.
V tomto čísle:
- Švédsko kompenzuje výdavky domácností v súvislosti s rastom cien energií
- Ako sa darilo slovenským automobilkám počas roku 2021
- Stavebníctvo si mierne medziročne polepšilo
- Maďarsko zaviedlo na tri mesiace regulácie cien potravín
- Priemyselná produkcia v novembri 2021 zaznamenala rast
Dovoz LNG rastie
Skvapalnený plyn (LNG) predstavuje skvelú alternatívu v porovnaní s klasickým zemným plynom. V roku 2020 dosiahol celkový svetový import LNG plynu objem 356 miliónov ton, čo predstavuje medziročný nárast takmer o pól percenta. Z tohto objemu smerovalo 254 mil. ton do Ázie, 82 mil. ton do Európy, 14 mil. ton do Ameriky a 6 mil. ton do Afriky.
V tomto čísle:
- Kosovo zakazuje ťažbu kryptomien v dôsledku výpadkov v produkcii elektriny
- Výnosy na amerických dlhopisoch rastú
- USA má vrchol inflácie zrejme už za sebou
- OPEC opäť navyšuje dennú ťažbu ropy o 400 tis. barelov
- Slováci si stále vedia požičiavať za najnižšie úroky, RPMN blízko 1 %
- Protesty v Kazachstane pre rast ceny plynu, pomoc hľadá v Rusku
RUSKO OPÄŤ ZATRIASLO TRHOM S PLYNOM
V tomto týždni:
- Salvádor plánuje Bitcoinove dlhopisy
- Inflácia v Česku a na Slovensku opäť rástla
- Erdogan pokračuje v politike znižovania sadzieb
- Fed výraznejšie spomaľuje nákup aktív
- Ako sa darilo zahraničnému obchodu Eurozóny
- Slovenské údaje priemyselnej produkcie za október
- Inflácia v USA aj počas novembra zvýšila tempo rastu
PREHĽAD AKTUALÍT
V tomto čísle:
- Slováci sa aj naďalej veľmi rýchlo zadlžujú
- Ako sa vyvíjal rast HDP Slovenska a členských krajín EÚ v 3Q
- Performácia amerického trhu práce
- Delistovanie čínskych akcií
- Ktorej krajiny sa najviac dotknú zvýšené ceny plynu a elektriny ?
- Vláda schválila pozmenený návrh o finančnej podpore zaočkovaných seniorov
- Zmena štruktúry ZO Slovenska počas pandémie
MODERNÁ MONETÁRNA TEÓRIA
Ekonomické teórie sa v priebehu rokov stále vyvíjajú. Začalo to voľnou rukou trhu od Adama Smitha, pokračovalo štátnymi intervenciami od Johna Maynarda Keynesa a pokračuje to aj dnes vo forme Modernej monetárnej teórie (MMT). My sa v našej analýze bližšie pozrieme na fungovanie tejto čerstvo vzniknutej teórie a na jej možnú aplikáciu v praxi.
V tomto čísle:
- Porovnanie dostupnosti bývania
- Prečo má Rusko zvýšenú infláciu?
- Emisné povolenky dosiahli historické hodnoty
- Štatistika slovenských úmrtí počas tohto roka
- Lockdown pomohol mierne stlačiť slovenskú mobilitu
- Ako doposiaľ performoval globálny cestovný ruch a jeho vyhliadky
- FED očakáva dlhodobejší rast cien
ČIPOVÁ KRÍZA
Svet od polovice roka 2020 bojuje s nedostatkom čipov predovšetkým do áut, je za touto krízou len pandémia, alebo môže za ňu niečo iné?
V tomto čísle:
- Japonsko poskytuje tretí veľký balík pomoci
- Prečo je cena hliníka stále vysoko
- Kam Erdogan posúva silu tureckej meny
- UK povolilo uvoľnenie objemu zo zásobníkov ropy
- Prezident Joe Biden prekvapivo nominoval na predsedu FEDu Jaroma Powella
- Žiadosti o podporu nezamestnanosti v USA klesli na minimá
- Indexy padajú z obáv ohľadom nového variantu vírusu
NOVÁ DAŇOVÁ REFORMA
Počas tohto týždňa sme sledovali postupnú prezentáciu novej daňovo-odvodovej reformy z dielne ministerstva financií. Ide po dlhej dobe o štrukturálnu reformu v našom daňovom systéme, ktorá sa dotkne väčšiny sfér hospodárstva. My sme sa teda bližšie pozreli na jednotlivé jej zložky a v závere sme ponúkli náš pohľad.
V tomto čísle:
- Nadmerná úmrtnosť vo svete opäť v septembri narástla
- Priplatíme si v najbližšom období za kávu?
- Na akých hodnotách sa aktuálne nachádza dolár
- Výsledky poľnohospodárstva za rok 2020
- Harvardský fond mal úspešný rok
- Infláciu v EÚ neťahá len zložka dopravy
- Zmena úspor domácností medzi rokmi 2019 a 2020
JE DÔLEŽITEJŠIA CELKOVÁ ZAOČKOVANOSŤ ALEBO ZAOČKOVANOSŤ 60+?
Túto analýzu budeme vykonávať na dátach nakazených/úmrtí od 1.6.2021 do dnešných dní. Je to hlavne z dôvodu , že v takomto čase už bola vakcína dostupná pre všetkých a dáta z tohto obdobia sa dajú považovať za relevantné ku očkovanosti obyvateľstva.
V tomto čísle:
- Čo momentálne brzdí slovenský priemysel
- Slovensko získalo lepší rating
- Výber z aktuálnych noviel zákona
- Rusko svojimi krokmi opäť ovplyvnilo európsky plynový trh
- FED začína so spomaľovaním QE
- Nárast inflácie v USA prekročil očakávania
- Slovensku hrozí, že bude najmenej zaočkovanou krajinou v EÚ
- Začal sa býčí trh na zlate ?
CIELENIE INFLÁCIE ALEBO NOMINÁLNEHO HDP
V súčasnosti môžeme pozorovať, že centrálne banky sveta expresne nereagujú na rýchly rast inflácie a ponechávajú monetárne politiky nezmenené. Hlavným dôvodom je to, že predstavitelia týchto inštitúcii nechcú narušiť proces hospodárskeho oživovania príliš skoro. Práve pri tomto probléme sa centrálne banky dostávajú do konfliktu s ich hlavným cieľom a to je cenová stabilita (inflačný cieľ). V našej práci sa teda pozrieme na to, či cielenie inflácie zo strany centrálnych bánk je tým správnym nástrojom na tvorbu ich menových politík alebo či práve cielenie nominálneho HDP nie je vhodnejším ukazovateľom.
čítaj viacBUDE SA ČÍNA OPÄŤ UZATVÁRAŤ?
Čínska ľudová republika je krajinou mnohých superlatívov. Vystupuje ako najľudnatejšia krajina sveta, najväčší svetový exportér, druhý najväčší importér, a zároveň aj ako druhá najväčšia ekonomika sveta (hneď za Spojenými štátmi americkými). Krajina zaznamenávala v posledných desaťročiach výrazný rozmach a rast.
V tomto čísle:
- Pozreli sme sa na daňovo-odvodové zaťaženie krajín EÚ
- Dlh EÚ mierne klesol vplyvom rastu HDP
- Na ktoré zložky v spotrebnom koši míňajú Slováci dnes viac ako v minulosti?
- Je produkcia plynu a ropy na pred-pandemických úrovniach?
- Americké PMI dáta
- Akcie Tesly prekonávajú maximá
POROVNANIE CENY ROPY S CENOU POHONNÝCH HMÔT
Cena ropy Brent v minulom týždni prekročila hranicu 86 USD za barel. Ide o najvyššiu hodnotu od roka 2014.
V tomto čísle:
- Kontajnery kopiace sa v prístavoch komplikujú situáciu s dodávkami
- Americké banky prekonali kvartálne očakávania
- Čína znižuje export magnézia, čím spôsobí problémy mnohým sektorom
- Je grafén nádejou pri skladovaní energie?
- V USA sa zaznamenal medziročný rast maloobchodných tržieb
- Bitcoin dosiahol historicky najvyššiu hodnotu
ČO ZMENIA VÝSLEDKY VOLIEB V ČESKU ?
Česká republika zažila počas víkendu sviatok demokracie a to kvôli voľbám do Poslaneckej snemovny Parlamentu Českej republiky. Voľby vyhralo zoskupenie strán Spolu (ODS, KDÚ-ČSL, TOP 09) so ziskom 27,79% platných hlasov.
V tomto čísle:
- Poznáme laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu za rok 2021
- Údaje o vývoji cien nehnuteľností podľa dát z Eurostatu
- Nahradí Ropa ako zdroj energie zemný plyn ?
- Inflácia v USA jemne zvýšila tempo rastu
- Írsko zvyšuje korporátne dane
- Úspory európskych domácností sú stále nadpriemerné
- Veľká Británia pociťuje ochladenie maloobchodu
PO STOPÁCH SLOVENSKEJ INFLÁCIE
1. októbra 2021 zverejnil Eurostat predbežné dáta o septembrovej inflácii, kde Slovensko zaznamenalo vôbec 3. najvyšší medziročný rast cien z krajín EÚ (5,1%). Ide tak o najvyššiu úroveň inflácie od roka 2008. Za hlavné vysvetlenie tohto nárastu sa všeobecne prezentuje rast cien energii, ktorý koreluje s vývojom ceny ropy. My sa však v našej analýze bližšie pozrieme na jednotlivé zložky spotrebného koša, ako aj na možné dôsledky tohto nárastu pre slovenské hospodárstvo. V závere sa pokúsime načrtnúť možný vývoj inflácie v najbližších rokoch.
V tomto čísle:
- Októbrové štatistiky z emisie dlhopisov
- Aktuálny český stav na trhu s úvermi
- Problémy s plynom naďalej pokračujú
- Ako Kuba po 50 rokoch uvoľňuje podnikateľské prostredie
- Augustové výkony maloobchodníkov prekonali medziročné porovnania
SLOVENSKO-POĽSKÉ PLYNOVÉ PREPOJENIE
Integrácia plynovodných systémov Poľska a Slovenska je veľmi dôležitou témou z hľadiska diverzifikácie závislosti krajín od plynu pochádzajúceho v súčasnosti v majoritnou postavení najmä z Ruska.
V tomto čísle:
- Ako sa bude vyvýjať ťazba ropy v najbližších desiatkach rokov
- Česko zvýšilo svoju hlavnú úrokovú sadzbu o najvyššiu hodnotu za posledné desiatky rokov
- Vývoj na európskom trhu práce
NÓRSKO NAVYŠUJE DODÁVKY PLYNU
Za posledné mesiace máme možnosť na území EÚ sledovať veľmi prudké navyšovanie cien energií, a to najmú zemného plynu. V súčasnosti sa cena pohybuje až v okolo 60 eur za MWh.
V tomto čísle:
- Za kávu si v najbližšom období opäť priplatíme
- Nadmerná úmrtnosť v EÚ je na minimách
- India obnovuje vývoz svojich vakcín
- OECD predpokladá nerovnomerné ekonomické oživenie do 2022
- Prečo bankám na Slovensku v posledných rokoch klesá zisk ?
- FED zmenil svoju predikciu vývoja amerického hospodárstva a plánuje znížiť QE
- Cena dreva sa postupne vracia na predpandemické úrovne
GRAFÉN
Grafén je názov pre jednu vrstvu atómov uhlíka, ktoré sú navzájom spojené v opakujúcom sa vzore šesťuholníkov. Ukázal sa ako jeden z najsľubnejších nanomateriálov vďaka jedinečnej kombinácii výnimočných vlastností. Je nielen najtenším, ale zároveň aj jedným z najsilnejších materiálov, dokonca je omnoho pevnejší ako oceľ.
V tomto čísle:
- Ako sa vyvíjala inflácia v Spojených štátoch amerických
- Dôchodkové sporenie sa reformuje
- Spotrebiteľské ceny rastú prudšie aj na Slovensku
- Daňová reforma Joea Bidena
RUSKO POČAS PANDÉMIE
Rusko je 11. najväčšou ekonomikou sveta podľa výšky celkového HDP. Táto krajina je tiež najväčším exportérom plynu a druhým najväčším exportérom ropy na svete. Počas roka 2020 bolo Rusko, podobne ako väčšina krajín sveta, hospodársky silno zasiahnuté pandémiou COVID-19. Dopytové a ponukové šoky vo viacerých sektoroch hospodárstva spôsobili, že životná úroveň bežných Rusov sa v tomto období znížila. My sme sa teda konkrétne pozreli na hospodárske čísla Ruska za rok 2020 a na spôsob, akým si táto najväčšia krajina sveta z hľadiska rozlohy prešla pandémiou.
V tomto čísle:
- Nemecký index DAX sa rozšíri o desať spoločností
- V Británii majú veľký počet pracovných miest, no málo pracovníkov
- Slováci držia na účtoch veľké obnosy financií
- El Salvádor zaviedol ako národnú menu Bitcoin
- Turecko takmer dosiahlo 20% infláciu
BOJ O NÍL
V marci roka 2011 oznámila etiópska vláda plán výstavby najväčšej vodnej priehrady v Afrike. Od samého začiatku je tento projekt spojený s viacerými problémami najmä kvôli regionálnym otázkam.
V tomto čísle:
- Najväčšiu spotrebu energie v Bratislave má Slovnaft
- Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zrevidovala deficit štátneho rozpočtu
- Výrazný rast cien pšenice ohrozuje potravinový trh
- Performácia mexického ťažobného priemyslu
- Ceny nehnuteľností v USA sú naďalej na maximách
- Automobilový sektor je ešte stále hlboko pod úrovňou spred pandémie
- Jarome Powell načrtol možný tapering v Jackson Hol
POSTAVENIE EÚ NA TRHU S PLYNOM
Európska únia je od dovozu energií, a to najmä ropy a zemného plynu, významne závislá. Bezpečnosť a stabilita dodávok týchto energetických surovín predstavuje pre zoskupenie slabé miesto nakoľko aj malý výpadok či neistota v dodávateľskom reťazci môžu spôsobiť Európe veľké problémy.
V tomto čísle:
- Nahradí digitálne Euro v Eurozóne hotovosť ?
- Na čom rástol Afganistan v posledných rokoch ?
- Príčiny nedostatku čipov a dopad na automobilový sektor
- Čínske lety sa kvôli delta variantu znova prepadli
- Minimálna mzda vzrastie v roku 2022 na 646 €
- Ako momentálne funguje COVID automat a čo od neho môžeme v najbližších mesiacoch čakať
KÚPA ALEBO PRENÁJOM ?
V posledných mesiacoch pozorujeme vysoké nárasty samotných cien nehnuteľností a na trhu sa už objavujú hlasy, ktoré hovoria o krátkodobej výhodnosti prenájmu nehnuteľnosti pred kúpou (ide hlavne o špekulantov, ktorí predikujú pokles cien nehnuteľností). My sme sa teda pozreli na aktuálne čísla z našej databázy a porovnali sme tieto dva substitučné produkty.
V tomto čísle:
- Ceny v USA zostali na medziročnej báze nezmenené s predošlým mesiacom
- HDP EÚ síce zaznamenalo vysoké nárasty no ešte stále nie je na predpandemických úrovniach
- Slovenské regulované ceny rastú pomalšie ako neregulované
- Taliansky najväčší pandemický veriteľ je talianska centrálna banka
- Nórsky fond zaznamenal za prvý polrok výnosy na úrovni 9,4%
AKÁ JE VÝKONNOSŤ DRUHÉHO PILIERA ?
Optimálny dôchodkový systém je dnes jednou z najhorúcejších tém medzi odbornou verejnosťou. Slováci si na svoj dôchodok odkladajú počas produktívneho veku časť zo svojej mzdy vo forme odvodov. Tieto prostriedky putujú do slovenského dôchodkového systému, čiže do tzv. pilierov. My sme sa v našej analýze bližšie pozreli hlavne na druhý dôchodkový pilier, ktorý má na báze pasívneho investovania na kapitálových trhoch zhodnocovať úspory bežných občanov.
V tomto čísle:
- Ako sa zmenila štruktúra nezamestnaných oproti obdobiu spred pandémie
- Venezuela opäť bojuje s hyperinfláciou po svojom
- Stavebný priemysel stále zaostáva za výkonmi z roku 2019
- Je Izrael ukážkovou krajinou vakcinácie aj napriek prílevu nových nakazených?
- Priemyselná produkcia pokračovala aj naďalej v raste
FLORIDA SA DOSTÁVA DO ÚZKYCH V SÚVISLOSTI S PANDÉMIOU
Spojené štáty americké po pár mesiacoch utíchnutia nových prípadov nákazy koronavírusom zažívajú opätovný vzrast krivky a sprísňujú svoje opatrenia. V rozmedzí mája až júna im denne pribúdalo „len“ okolo 20-30 tisíc prípadov, no v súčasnosti sa už vrátili späť do januárových hodnôt s počtami nakazených na úrovni cez 100 tisíc. Štát Florida pritom z týchto objemov nových prípadov tvorí až viac ako 20%.
V tomto čísle:
- Covid-19 spôsobuje problémy na Floride
- Európsky maloobchod spomalil tempo svojho rastu po predošlých rastoch z nižšieho základu
- Registrácia nových automobilov v UK klesla takmer o 30 %
- Schodok štátneho rozpočtu SR sa v júni prehĺbil na 3,7 mld. eur
- Objem poskytnutých úverov na nehnuteľnosti dosiahol 34,9 mld. eur
- Ceny nehnuteľností pokračujú v raste aj podľa údajov NBS
PRIPLATÍME SI ZA KÁVU ?
V posledných dňoch sme sledovali exponenciálny nárast ceny futurít na cenu kávy. Ešte pred 10 dňami stála libra kávy 1,5 USD a dnes je to už 2 USD (nárast o 30%), čo je najvyššia úroveň od roku 2014.
V tomto čísle:
- Čína sa rozhodla ísť cestou prísnych regulácii v sektore súkromného vzdelávania
- FED bude aj naďalej pokračovať v doterajšom tempe nákupu aktív
- Prečo je v Brazílii vyššia smrtnosť ako v Spojenom kráľovstve ?
- Vývoj rastu slovenských priemerných miezd a jednotlivých zložiek spotrebného koša
- Najstarší index, ktorý meria ceny bývania je na historickom maxime
NA ČOM ČÍNA NARÁSTLA A AKÉ SÚ JEJ VYHLIADKY
Spojené štáty sú už viac ako 130 rokov najväčším a najsilnejším hospodárstvom na svete. V posledných rokoch však pozorujeme, že USA má na ázijskom kontinente vyrastajúcu konkurenciu. Čínska ekonomika má podľa odhadov predbehnúť Spojené štáty niekde po roku 2030 (vyjadrené v absolútnom nominálnom HDP). Na čom táto ázijská krajina narástla a na čom má potenciál ešte rásť si rozoberieme v našej analýze.
V tomto čísle:
- Ceny nehnuteľností v USA rastú, ponuka zostáva nízka
- Inflácia v SR vzrástla na 2,89 % a rastie cena pohonných hmôt
- Slovenskému priemyslu sa vracajú objednávky, čo podporuje produkciu
- Úrad práce eviduje 212 635 disponibilných uchádzačov o zamestnanie—miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla 7,76 %
- 12,6 % Slovákov pociťovalo v roku 2020 určitú mieru deprivácie
INFLÁCIA V USA ĎALEJ RASTIE
Mohutné stimuly zo strany americkej centrálnej banky spôsobili, že ľudia začínajú postupne zvyšovať svoju spotrebu na pred-pandemické úrovne. Avšak, kvôli viac násobným lockdownom a znížení celkovej produkcie počas roka 2020 sa ponuková strana trhu rozbieha pozvoľnejšie. Práve z toho dôvodu dnes pozorujeme nárast cien.
V tomto čísle:
- Čo je Le keqiangov index?
- Ako sa darí slovenskému priemyslu
- Globálne si za potraviny zaplatíme viac
- Turizmus vo vesmíre sa začal
PREČO ROPA RASTIE ?
Počas pandémie sme mohli sledovať ako sa cena ropy WTI dostala pod hranicu 0 USD za barel vôbec po prvýkrát v histórii. Dnes, rok po tomto incidente, sa ropa obchoduje na 5-ročných maximách.
V tomto čísle:
- Aký význam má štátna lotéria pre Čínu?
- Performácia slovenského herného trhu
- Zaznamenanie nárastu úspor domácností EÚ
- Májový vývoj slovenských tržieb
HLAD NA MADAGASKARE
Jeden z najväčších ostrovov sveta, ktorý sa nachádza pri východnom pobreží Afriky, bude trpieť hladom v dôsledku klimatickej krízy ešte viac ako doposiaľ. Pri 25 miliónovej populácii žije až 75% v chudobe z menej ako 1,9 dolára na deň.
V tomto čísle:
- Aký bude Izrael po zvolení nového predsedu vlády
- Africký mor ošípaných zdvihne cenu mäsa
- Madagaskar je na pokraji hladomoru
- Mongolsku prudko začínajú rásť noví nakazení
- Úvery na bývanie naďalej rastú
- Štátny rozpočet SR s nižším deficitom
- Inflácia v EA mierne spomalila
Ako budú zvládať ďalšiu vlnu pandémie okresy Slovenska?
V súčasnosti sa na Slovensku stáva čoraz významnejšou témou to, ako sú naše okresy pripravené na prípadný príchod ďalšej vlny pandémie. Tá sa zdá byť s nízkym záujmom Slovákov o očkovanie, uvoľnenými opatreniami a novým delta variantom koronavírusu čoraz bližšie. Intenzita akou zasiahne našu krajinu možná ďalšia vlna bude závisieť práve od regionálnej situácie zaočkovanosti obyvateľstva.
V tomto čísle:
- Kto ťaží z programu PEPP?
- Čo vieme o novej delta mutácii vírusu?
- Nezamestnanosť na Slovensku poklesla
- Čo hovorí PMI Index o ekonomike v EÚ a na Slovensku?
- ČNB zvyšuje úrokové sadzby
- Aká je aktuálna dôvera spotrebiteľov?