Trhové analýzy
2021
V tomto čísle:
- Inflácia v EÚ na úrovni 0,2 %, v eurozóne už môžeme hovoriť o deflácii
- Nemecko na konci roku zaznamenalo rast objednávok v priemysle
- Dánsko postupne upúšťa od ropného priemyslu
- Najznámejšie akcie a indexy si za pandemický rok 2020 výrazne polepšili
- Akcie farmaceutických spoločností lámali rekordy po ohlásení nájdenia vakcíny
- Bitcoin pri hranici 40 tisíc a zlato opäť šplhá k úrovni 2 tisíc dolárov za uncu
Ako rôzne epidémie formovali chod dejín
Epidémie hrali v minulosti obrovskú úlohu na správaní spoločností. Rozhodovali o tom, ktorý národ má právo osídľovať určité územie, útočili na občanov bez rozdielu ich spoločenského postavenia a tlačili na ľudí aby posúvali svoje medicínske vedomosti za hranicu ich dovtedajšieho poznania. V tomto reporte by sme sa pozreli na najväčšie a najdôležitejšie epidémie naprieč našou históriou a okrem ich negatívnych stránok poukázali aj na to, kam sa ľudstvo aj vďaka nim posunulo.
V tomto čísle:
- V prieskumoch v amerických voľ-bách vedie Biden—rozhodne sa však až 3.11.
- Nájomné vo veľkomestách klesá, dôvodom je aj home office
- Dlh štátov v EÚ sa rýchlo vzďaľuje od cieľov stanovených Maastrichtskými kritériami
- V prepočte na obyvateľa slovenská ekonomika prestala dobiehať tú českú a je možné, že sa rozdiel bez reforiem ešte zväčší
Japonsko
Iným pomenovaním aj Krajina vychádzajúceho slnka je štát ležiaci na vý chodnej strane ázijského kontinentu skladajúci sa z viac ako dve tisíc ostrovov. Japonsko je veľmi špecifickým štátom, ktorý prešiel mnohými fázami vývoja. Moderné dejiny krajiny boli determinované rôznymi fázami akými sú napríklad obdobia svetových vojen, kedy najmä po druhej svetovej vojne bolo Japonsko nazývané akýmsi hospodárskym tigrom (alebo takzvaným japonským ekonomickým zázrakom), čo znamená, že zažívalo vý-
znamne prudký ekonomický rast. V súčasnosti sa Japonsko považuje za jeden z najviac rozvinutých štátov sveta či už po priemyselnej stránke alebo podľa výšky nominálneho domáceho produktu.
V tomto čísle:
- Aktuálny vývoj koronavírusu v USA
- Nezamestnanosť v SR klesla na 7,43%
- Bude maž slovenský gastrosektor problémy?
- Reštauračné a hotelierske služby sú blízko deflácie
- Cestovný ruch v auguste ťahali najmä domáci
- Zaujímavosti zo štatistickej ročenky SR za rok 2019
Centrálne banky a koronakríza
Súčasná kríza je bezprecedentná v mnohých ohľadoch. Málokto čakal rozsiahle ekonomické dopady v takej miere ako sme videli v prvej polovici tohto roka. Išlo totiž o novú, nepoznanú situáciu na ktorú však bolo treba promptne zareagovať. To sa týka zdravotných a bezpečnostných opatrení ako aj tých ekonomických. Najväčšie slovo v riešení krízy patrí vládam a finančným inštitúciám na čele s centrálnymi bankami. Práve centrálne banky začali hneď využívať celú škálu svojich nástrojov aby podporili likviditu a aj celú ekonomiku. Ich odozva bola však rovnako ako kríza v mnohých ohľadoch bezprecedentná. Hoci sme svedkami oživovania niektorých častí ekonomík, kríza ešte ani zďaleka neodznela a počuť hlasy, že to horšie nás ešte len čaká.
V tomto čísle:
- Nobelova cena bola tento rok udelená za nový spôsob aukcií
- Spor o Náhorný Karabach opäť po rokoch ožil a eskaluje
- Automobilový sektor cez leto rástol po prepadoch v druhom štvrťroku
- Z čoho dosiahol zisk nórsky fond?
- Africký mor sa na Slovensku potichu rozširuje, cena bravčového mäsa môže prudko vzrásť
Rast cien bytov sa nezastavil, vysoký predaj zaznamenali najmä prémiové projekty
Ku koncu tretieho kvartálu sledujeme na Slovensku podobnú situáciu ohľadom koronavírusu ako na konci toho prvého kvartálu, keď sa zaviedli prísne opatrenia. Aj napriek podobnosti ekonomická situácia už nie je rovnaká ako predtým. Nielen u nás ale aj vo svete. Zmeny pocítili aj developeri aj keď na cenách nehnuteľností sa nejaký dopad krízy zatiaľ neprejavil, a vôbec ani nemusí.
V tomto čísle:
- Trump ukončil rokovania ohľadom stimulačného balíka
- ECB by chcela zaviesť digitálnu menu
- Ženeva predstavila svoju minimálnu mzdu
- Maloobchod v EÚ vzrástol o 3,5 %
- Ceny bývania v EÚ vzrástli o 5,2 %, na Slovensku o 9,7 %
- Žiadateľov o odklad splátok je počas druhej vlny menej
Sloboda voľby
Milton Friedman je držiteľom Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 1976 za jeho prácu v oblasti monetárnej politiky. Milton počas celej jeho kariéry zastáva názory neviditeľnej ruky trhu ako najrozumnejšieho a najefektívnejšieho riadenia ekonomík sveta. Spolu s Keynesom je pokladaný za najvplyvnejšieho ekonóma 20. storočia. Zaujímavosťou je, že s Keynesom si počas celého života preposlali iba 2 listy. Je to pochopiteľné, keďže obaja razili iné teórie ekonomického zmýšľania. Pôsobil na Chicagskej univerzite ale bol aj ekonomickým poradcom viacerých hláv štátov (Ronald Reagan, Margaret Thatcher, Pinochet – kontroverzne). V knihe Sloboda voľby z roku 1980 sa autori zaoberajú neefektivitou fungovania viacerých štátnych inštitúcii a ponúkajú aj možné riešenia problémov. Milton taktiež využíva empirické výsledky ale aj jeho vlastné skúsenosti keďže pôsobil vo viacerých krajinách. V ďalších kapitolách sa bližšie pozrieme na čo poukazoval známy ekonóm v knihe už v roku 1980.
V tomto čísle:
- Bežný účet USA s deficitom 3,5 % HDP
- Japonsko na pokraji deflácie
- Britský maloobchod rástol o 2,76 %
- Koľko zaplatí Spojené kráľovstvo za Brexit?
- Španielska ekonomika sa v druhom kvartáli prepadla o 21,5 %
- Česi podporujú svoje hotely
- Domáci turisti na Slovensku kompenzovali výpadok zahraničných
Ako je na tom americký priemysel?
Americký priemysel sa začal zotavovať, no stále sa nedostal na predkrízové hodnoty. Jeho výkon je aktuálne niekde na úrovniach z roku 2013. Na medziročnej báze zaostávala celková priemyselná produkcia v auguste v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 7,73 %.
V tomto čísle:
- FED zmenil prognózu ekonomického prepadu
- Čínsky priemysel je späť vo forme a export mu v tom napomáha
- ZO Eurozóny nedosahuje hodnoty z minulého roka, stráca 10 %
- Priemysel v EÚ klesol o 7,3 %
- Najvyššia inflácia je v krajinách V4
- Česko prognózuje prepad 6,6 % HDP v tomto roku
- Slovensku pribudlo 9 % nových objednávok v priemysle, no inflácia spomalila na 1,4 %
Svetové zásoby zlata
Zlato predstavuje jeden z najstarších kovov, ktorý ľudia dokázali už v minulosti spracovať. Prvé historicky podložené dôkazy pochádzajú zo starovekého Egypta, približne z roku 3000 pred Kristom. Najznámejším dokladom staroegyptského zlatníctva je poklad nájdený v hrobke Tutanchamóna. Faraón bol pochovaný priamo v zlatej rakve a jeho tvár bola pokrytá maskou zo zlatého plechu. Treba však poznamenať, že Egypťania nikdy nepoužívali zlato ako formu výmenného prostriedku ale slúžilo skôr ako symbol bohatstva, sily, moci a vyššieho postavenia.
V tomto čísle:
- Úverovanie Američanov sa počas krízy spomalilo
- Inflácia v Číne na úrovni 2,7 %
- Nemecko zvažuje zastavenie výstavby Nord Stream 2
- Nemecku klesol objem nových objednávok o 7,21 % a zahraničný obchod sa stále nezotavil
- Nezamestnanosť v SR dosiahla 7,65 %
- Slovenský export sa zotavil
- Objem úverov na nehnuteľnosti dosiahol 31,88 mld. eur
Bielorusko
Bielorusko je tzv. post sovietska krajina a teda jej hospodárstvo je do značnej miery zaostalé v porovnaní so západnými štátmi. Tejto situácii nepomáha ani politická situácia v krajine, kedy od roku 1994 je v Bielorusku pri moci jeden človek, ktorý presadzuje politiku protekcionizmu. To brzdí rozvoj vzájomného obchodu Bieloruska s ostatnými krajinami a tak hlavnými obchodnými partnermi sú v súlade s politickou orientáciou vlády Rusko, Ukrajina a Čína. Bielorusko je pozorovateľom v organizácii WTO a tiež je zakladajúcim členom Euroázijskej hospodárskej únie. Práve s členmi tejto únie si v dôsledku bezcolnej zóny prehlbuje a rozširuje obchodné aktivity (najmä teda s Ruskom). Krajina má 9,5 mil. obyvateľov a z toho 78% pracuje v mestách a 22% na vidieku. Viac ako 23% obyvateľstva pracuje v priemysle, takmer 10% v poľnohospodárstve. Priemysel Bieloruska je orientovaný na spracovanie ropy (tvorí až 23,8% priemyselnej produkcie). Bielorusko však nemá vlastné zásoby ropy a tak je odkázané na dovoz tejto komodity zo zahraničia (prevažne z RU). To spôsobilo pre krajinu mnohé ekonomické problémy kvôli nízkej diverzifikácie hospodárstva a monopolnému postaveniu Ruska na ropnom trhu.
V tomto čísle:
- FED mení inflačnú politiku
- India a Austrália zažívajú výrazné poklesy ekonomiky
- Japonský export zoslabol
- Spojené kráľovstvo chce meniť daňové sadzby
- Rast maloobchodu v Eurozóne sa zastavil
- Český dlh vzrástol o 16 mld. eur
- Minimálna mzda na Slovensku má byť 623 eur
Zaujímavosti z dopadov pandémie na Ameriku
Suverénna jednotka v počte nakazených tvoriaca takmer štvrtinu všetkých nakazených vo svete USA bojuje nielen so zlou epidemiologickou situáciou ale aj tou ekonomickou. USA od februára stratili takmer 15 miliónov pracovných miest, a to napriek výraznému náboru v máji a júni. Historický pokles hodnoty dolára, zvyšovanie dlhu či neistota v súčasné americké hospodárstvo nie sú práve najlepším signálom pre investorov.
V tomto čísle:
- Huawei je novým lídrom na trhu technológií
- Úspech Huawei spôsobuje napätie medzi Čínou a USA
- Turci objavili ložisko zemného plynu
- Spojené kráľovstvo historicky navýšilo svoj dlh
- Sociálna poisťovňa zamietla viac ako 4 tisíc žiadostí o dôchodok
- Cestovný ruch v SR sa stále celkom nespamätal
Byty z druhej ruky v Bratislave mierne zdraželi, obavy z prepadu cien sa nenaplnili
Byty v Bratislave predávané z druhej ruky prostredníctvom inzerátov na realitných portáloch v priebehu druhého štvrťroka 2020 mierne zdraželi. Rast cien sa týkal všetkých bratislavských okresov, no najviac vyčnievalo Staré Mesto, kde byty za posledný rok zdraželi najviac.
V tomto čísle:
- Inflácia v eurozóne síce mierne vzrástla, no stále ďaleko od 2 % cieľa
- Portugalsko zažíva výrazný prepad ekonomiky
- New York pre prepad tržieb opúšťajú veľké obchodné značky
- Nezamestnanosť na Slovensku vzrástla opäť mierne na 7,65 %
- Objednávky v slovenskom priemysle dosiahli úroveň pred krízou, podstatný bol návrat objednávok osobných automobilov
Príčiny a dopady uvalenia sankcií na Rusko
Na jar v roku 2014 prišiel zlomový moment, ktorý bol vyvrcholením politickej krízy na polostrove Krym a jeho následnou anexiou Ruskou federáciou. Odpoveďou západných krajín na protiprávnu anexiu Krymu a úmyselnú destabilizáciu Ukrajiny bolo zavedenie reštriktívnych opatrení proti Rusku. Tieto opatrenia boli širokospektrálne, od diplomatických až po tvrdé hospodárske sankcie.
V tomto čísle:
- Jún bol v priemysle EÚ pozitívnejší ako máj o 9,1 %
- Britská ekonomika klesla v druhom štvrťroku o viac ako 20 %
- Dopady hyperinflácie v Zimbabwe
- V júli sa v Nemecku zaregistrovalo 315 tis. Nových vozidiel
- Čo prinesie koniec superhrubej mzdy v ČR?
- Mzdové rozdiely mužov a žien v SR sú stále značné
- Slovenský HDP s prepadom 12,1 %
Reštrukturalizácia argentínskeho dlhu
Argentína v utorok uviedla, že uzavrela dohodu s tromi veriteľskými skupinami o reštrukturalizácii štátneho dlhu vo výške 65 miliárd dolárov (56 miliárd eur), ktoré štát dlhuje týmto a iným držiteľom dlhopisov . Môže jej to pomôcť oživiť hospodárstvo zasiahnuté recesiou a taktiež sa vysporiadať s deviatym bankrotom v histórii. Takáto dohoda bola teda nutnou aby ich ekonomika neskolabovala úplne. Argentínska ekonomika už dva roky zápasí s recesiou a jej celkový verejný dlh sa vyšplhal na 324 miliárd amerických dolárov.
V tomto čísle:
- Ekonomické dopady roztápania Arktídy
- Vývoj HDP v druhom štvrťroku v EÚ
- Švédska ekonomika očakáva pokles
- Na Slovensku rástol počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti
- Rozpočtový deficit SR môže dosiahnuť 9,4 % HDP
- Cena bývania v SR rástla aj v druhom kvartáli
- Cena zlata prevýšila 2000 dolárov za uncu
Je vodík alternatívou budúcnosti?
Téma energetiky vo svete naberá na intenzite, nakoľko sledujeme a sme si vedomí, niekoľkých obmedzení našej planéty a jej prírodných zdrojov. Otázky tak smerujú do bodu, kedy sa hľadá energetická alternatíva k terajším, častokrát neekologických zdrojom ako napr. uhlie alebo aj ropa. Najčastejšie odpovede na túto otázku využitie slnečnej energie, veternej, vodnej, či dokonca morských prúdov. Je však takouto efektívnou alternatívou aj napr. vodík?
V tomto čísle:
- FED ponecháva minimálne sadzby
- Domácnostiam v EÚ klesla spotreba
- Naprieč Európou rastie zadlženosť
- Taliansko schválilo nový balík pomoci
- Nemecký HDP klesol o 11,7 % v druhom kvartáli
- Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) pozmenila slovenský rating
Koronakríza zatiaľ ceny bytov v Bratislave neovplyvnila
Celý svet bol v druhom štvrťroku 2020 poznačený výpadkom ekonomiky, ktorý priniesol vírus COVID-19. Opatrenia zabraňujúce šíreniu vírusu spôsobili zastavenie výroby a spotreby, strach a neistota znížili objem investícií v hospodárstve. Svetová a aj slovenská ekonomika sa pomaly zotavuje no stále existuje hrozba ďalšej vlny nakazených. Realitný trh v Bratislave pocítil dopady vírusu najmä v apríli, keď sa dopyt po nehnuteľnostiach výrazne spomalil. V príbehu mája a júna sa však do veľkej miery obnovil a vzhľadom na pretrvávajúcu nízku ponuku nedošlo k žiadnym výpredajom a ceny novostavieb ostali nezmenené.
V tomto čísle:
- priemerná cena za meter štvorcový v novostavbe v BA prekročila 3500 eur
- zahraničný obchod eurozóny poklesol počas krízy o tretinu
- v USA pribúdajú noví žiadatelia o podporu v nezamestnanosti
- zlato a striebro atakujú svoje niekoľkoročné maximá
- Slovensko dosahuje najvyššiu mieru inflácie spomedzi štátov eurozóny
- možnosť získať výrazné stimuly pre slovenskú ekonomiku otvára otázky ich alokácie
Ďalší sociálny balíček
V tomto čísle:
- Čínska ekonomika vzrástla v druhom kvartáli o 3,2 %
- Spotreba elektriny počas pandémie klesla
- Čo sa deje s populáciou EÚ?
- Emisné povolenky výrazne zdraželi
- EIB chystá pomoc vo výške 25 mld. eur
- Európsky priemysel s 20 %-ným prepadom za máj
- Inflácia v SR v júni opäť mierne spomalila
Aké dopady má znížená cena ropy ?
Posledné mesiace sledujeme na trhoch viaceré výkyvy, ktoré sú priamo alebo nepriamo spôsobené aktuálnou ekonomickou krízou. Jej spúšťačom bola globálne sa šíriaca pandémia. Výnimkou nie je ani trh s čiernym zlatom, ktorý aj v dôsledku obmedzeného cestovania zasiahlo zníženie dopytu. Nízky dopyt, plné zásobníky a blížiaca sa exspirácia futures kontraktu
poslala cenu WTI nakrátko dokonca do záporu. Aj po ustálení sú ceny ropy na veľmi nízkych úrovniach, čo samozrejme pociťujú najmä jej producenti zoskupení v OPEC+. V nasledujúcom texte sa preto pozrieme na dopady zníženej ceny priamo na niektoré z týchto ekonomík.
V tomto čísle:
- Miera nezamestnanosti v EÚ sa drží na 6,7 %
- Maloobchodné tržby v EÚ dosiahli v júni “už len“ 9 % medziročný prepad
- Nemecko pokračuje s postupným odstavením jadrových a uhoľných elektrárni
- Vláda prehodnotila rozpočet na tento rok v dôsledku koronakrízy— namiesto 2,8 mld. schodku bude takmer 12 mld.
Aký je skutočný stav americkej nezamestnanosti?
Údaje o nezamestnanosti sú veľmi citlivo vnímané po celom svete. Obzvlášť veľká pozornosť je venovaná vývoju o situácií na trhu práce v USA. Každý mesiac je v USA zverejnená štatistika o vývoji nezamestnanosti v rámci niekoľkých rôznych prieskumov. Vplyvom odlišnej metodiky však dochádza k nejasnostiam o skutočnom počte nezamestnaných, ktoré môžu viesť k neočakávanému vývoju a tým pádom výrazne zakolísať povedomím širokej verejnosti.
V tomto čísle:
- Maloobchod v USA si polepšil
- Rusi znížili hlavnú úrokovú sadzbu
- EÚ navyšuje rozpočet o 750 mld. eur
- Cestovný ruch v EÚ je oslabený
- Eurozóna má problém s exportom
- Inflácia v SR sa dostáva do normálu no nezamestnanosť stúpa
- PSA a FCA majú problémy s fúziou
Negatívne vyhliadky v Juhoafrickej republike
Juhoafrická republika (JAR) sa po mnohých stránkach považuje za vyspelú krajinu s rozvinutou a diverzifikovanou ekonomickou štruktúrou a kvalitne vybudovanou infraštruktúrou. Napriek tomu, že Nigéria predbehla JAR vo veľkosti ekonomiky, krajina je naďalej lídrom v oblasti ťažby nerastných surovín.
V tomto čísle:
- Pokles dlhopisových výnosov vo svete
- FED pokračuje v kvantitatívnom uvoľňovaní
- Vývoj HDP EÚ v 1Q 2020
- Taliansky priemysel zaznamenal ďalší zlý mesiac
- Prepad exportnej aktivity SR
Kurzarbeit ako nástroj pomoci pre zamestnávateľov aj zamestnancov
V reakcii na koronavírus vlády jednotlivých štátov prijali rôzne opatrenia, čím zastavili hospodársku činnosť v určitých odvetviach a iné výrazne narušili. Výsledné straty pracovných miest a bankroty môžu spôsobiť ekonomické napätie pre milióny obyvateľov v Európe a na celom svete. Napriek veľkej snahe tých najlepších ekonómov stále neexistuje univerzálny recept s vysokou účinnosťou bez nežiadúcich účinkov, ktorý by sa dal všeobecne aplikovať kedykoľvek a kdekoľvek. Jednotlivé krajiny sa preto k vzniknutým problémom stavajú individuálne.
V tomto čísle:
- Japonská ekonomika sa dostala do recesie
- Nezamestnanosť v Rusku sa zvýšila
- Problém nemeckého priemyslu a podpora spotreby zo strany štátu
- Dopytový šok ma vplyv na vývoj cien v Eurozóne ale aj celej EÚ
- Pandémia urýchlila pád Talianska do recesie
- Priemerná mzda v SR dosiahla v 1Q hodnotu 1086 eur
Kto a kedy nakupuje Bitcoin
Kryptomena Bitcoin bola vytvorená v roku 2008 tajomnou osobou alebo organizáciou pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Ich identita je stále neznáma a pravdepodobne to tak navždy zostane. Keď sa Bitcoin prvýkrát objavil, tvorca upozorňoval na dve vlastnosti. Tou prvou je, že Bitcoinu bude iba obmedzené množstvo a to presne 21 mil. A tou druhou, že za každých 210 000 vyťažených blokov sa dvakrát zmenší odmena pre prevádzkovateľa ťažby - dostanú teda polovicu. A práve k tomuto úkazu došlo 11. mája 2020 už tretíkrát.
V tomto čísle:
- Ekonomické stimuly a deflácia v Japonsku
- Čínsky zahraničný obchod mení svoje smerovanie
- Vplyv pandémie na slovenský cestový ruch
- Kríza už doľahla aj na nemecký rozpočet
- V Európe sú vysoké zásoby plynu
- Nákupy Američanov pod vplyvom pandémie
Nedostatok malých bytov sa prejavuje aj na sekundárnom trhu
Na sekundárnom trhu v Bratislave došlo k zmenám v štruktúre ponúkaných bytov. Do ponuky prichádzajú novostavby z druhej ruky no chýbajú v nej menšie byty. Vplyv rastúceho podielu väčších a pomalšie sa predávajúcich bytov, ktorých jednotková cena na m2 je zvyčajne nižšia ako pri malých bytoch spôsobil mierne spomalenie rastu priemernej jednotkovej ceny.
V tomto čísle:
- Americká ekonomika sa medzikvartálne prepadla
- Domáca spotreba v USA výrazne klesla
- PMI v Eurozóne dosahuje historické minimá
- Rusko znížilo hlavnú úrokovú sadzbu
- Nezamestnanosť v Španielsku začala stúpať
- Zadlženosť Slovákov môže byť problém
- Ako je na tom textilný priemysel?
Veľký pokles cien bytov sa nedostaví
Slovenská ekonomika v súvislosti so situáciou ohľadom vírusu COVID-19 stojí pred mnohými výzvami no skutočnosť, ako dlho bude hospodárska recesia trvať závisí predovšetkým od našich zahraničných obchodných partnerov. Realitný trh bude do veľkej miery ovplyvnený všeobecnou ekonomickou situáciou ale vzhľadom na stav tohto trhu z pred vypuknutia vírusu je nereálne očakávať masívne prepady cien nehnuteľností. To platí najmä pre trh novostavieb v Bratislave, ktorý ku koncu marca 2020 zaznamenal rekordne nízku ponuku a ďalší nárast cien.
V tomto čísle:
- Realitný trh v Čechách v očakávaní zmien
- Prečo bola cena ropy záporná?
- Pesimizmus na britskom trhu
- Spotrebiteľská dôvera v Eurozóne klesá
- Nemecký ZEW report poukazuje na prudké zhoršenie
- Ako zvláda krízu čokoládový priemysel?
Ako reaguje český bankový sektor na zvýšenie sadzieb?
Česká republika je jednou z krajín EÚ, ktoré zatiaľ nepristúpili k menovej únii – Eurozóne. To znamená, že môžu autonómne riadiť svoju menovú politiku, ktorej zástancom je samozrejme Česká národná banka (ČNB). Samostatná monetárna politika Česka sa svojimi rozhodnutiami a opatreniami nemusí podriaďovať Európskej Centrálnej Banke. V posledných rokoch bolo možné túto samostatnosť pozorovať napr. pri intervenciách ČNB v snahe oslabiť menový kurz alebo v oblasti rastu hlavnej úrokovej sadzby zatiaľ čo táto sadzba zostávala v eurozóne aj naďalej nulová. Čo však spôsobili zvyšujúce sa úrokové sadzby a aký dopad mali na bankový sektor sa pozrieme v nasledujúcom texte.
V tomto čísle:
- Inflácia na Slovensku v januári prekročila 3%
- Berlín od marca zmrazuje ceny nájomného
- Nemecká ekonomika v roku 2019 rástla 0,6 %-ným tempom, spomalili nové investície
- Ako sa v roku 2019 darilo trhu s automobilmi?
- Predikcia demografického vývoja v Japonsku
- G20 venuje väčšiu pozornosť digitálnej dani
Analýza predvolebných programov
Predvolebné obdobie so sebou prináša množstvo politických nápadov a sľubov, ktoré sa jednotlivé strany snažia odprezentovať verejnosti a prikloniť si elektorát na svoju stranu. Množstvo ideí, ktoré by chceli presadzovať po zvolení do parlamentu sú zväčša zhrnuté vo volebných programoch. V ich spleti je však niekedy náročné zorientovať sa. Preto sme sa rozhodli pristúpiť k ich základnej analýze a to najmä z ekonomického hľadiska. Nasledujúci text tak ponúka prehľad navrhovaných opatrení z dielní jednotlivých strán s dôrazom na ich ekonomické aspekty.
V tomto čísle:
- Ceny mäsa ťahajú čínsku infláciu
- Nezamestnanosť v USA na úrovni 3,6 %
- Hospodársky rast v EÚ spomaľuje
- Stavebníctvo v Eurozóne sa v januári prepadlo
- ZEW poukazuje na zhoršenie nálady v Nemecku
- ZO Slovenska zažíva útlm
- Aká je kúpna sila obyvateľov SR v jednotlivých regiónoch?
- Nezamestnanosť v SR - 4,98 %
Vplyv technologických inovácií na ekonomiku krajiny
Či už ide o inovácie v konkrétnom podniku, alebo o trendy v celej krajine, v oboch prípadoch ide o hľadanie posunu s prejavom v ekonomickej činnosti. V jadre inovácií je práve technologický pokrok jedným z najdôležitejších atribútov, ktorý posúva hranice a limity ktorejkoľvek ekonomiky. Technologické zručnosti tak zastávajú jednu z oblastí v ktorej dopyt neúmerne prevyšuje ponuku.
V tomto čísle:
- Inflácia v Rusku spomaľuje
- ČNB zdvihla hlavnú úrokovú sadzbu pri boji s infláciou
- Priemysel Eurozóny sa trápi
- Zahraničný obchod Nemecka je v útlme
- Slovenský priemysel preberá nemecký trend poklesu
- Deficit rozpočtu verejnej správy SR sa môže prehĺbiť
Cena starších bytov zvoľnila svoj rast
Rast cien bytov na sekundárnom trhu v Bratislave počas štvrtého kvartálu mierne spomalil. Ceny bytov sa pohybovali v priemere na úrovni 2710 eur na m2 s DPH, čo je takmer o 8 % vyššie ako v rovnakom období roka 2018. Vplyv novostavieb na priemernú cenu bytov sa znížil po tom, čo na trh prišlo viac bytov v pôvodnom stave alebo len čiastočne zrekonštruovaných. Stále je však cítiť trend prírastku novostavieb na sekundárny trh, ktoré zvyšujú priemernú absolútnu cenu a to aj kvôli zvýšeniu priemernej rozlohy v ponuke týchto bytov.
V tomto čísle:
- Španieli stále s 3,19 miliónov nezamestnaných
- Cena ropy aj pre koronavírus stále pod 55 dolármi za barel
- Export Nemecka do Veľkej Británii sa v minulom roku citeľne znížil
- Priemyselná produkcia v Poľsku s kontinuálnym rastom, klesajú však nové objednávky
- Priemyselná produkcia na Slovensku poklesla za november medziročne o 4,4 %
Demografia sveta 1950-2100
Vývoj demografie, podobne ako každý cyklus prebieha podľa určitých zákonitostí. Počet obyvateľov sa spočiatku zvyšuje len pomaly, neskôr sa prírastky zväčšujú. V ďalšom vývoji sa rast spomalí a populácia sa stabilizuje. Takýchto cyklov zažilo ľudstvo počas svoje existencie nespočetne veľa. Zmeny vo vývoji sú však veľmi rozdielne. To vyúsťuje do stavu kedy sa aj rast obyvateľstva vyznačuje veľkou regionálnou diverzitou. V analýze sa pozrieme nato v akej fáze cyklu sa jednotlivé regióny nachádzajú a aký to môže mať dopad na celkový vývoj svetovej populácie.
V tomto čísle:
- Spotreba energie v Číne rastie
- Ruský priemysel spomalil
- Inflácia v eurozóne sa zvýšila
- Česká koruna podporuje infláciu
- Vývoj nemeckého dopytu
- NBS pokračuje obmedzovaní úverov
- Podľa NBS ekonomiky spomalí
- Štátny rozpočet SR na rok 2020
- ČNB znížila úrokové sadzby
- Inflácia vo Veľkej Británii
- SPP nezvýši cenu plynu
- Chemická produkcia SR sa znížila
- Japonský zahraničný obchod klesol
Dostupnosť bývania v EÚ
Bývanie je jednou zo základných životných potrieb, ale zároveň jednou z položiek, ktoré najviac zasahujú rozpočet obyvateľov. Preferencie v oblasti bývania v rámci jednotlivých krajín sa líšia v závislosti od jeho dostupnosti, životnej úrovni obyvateľov ako aj historického pozadia. V analýze sa pozrieme aký je stav a zmeny v oblasti bývania naprieč krajinami Európskej Únie.
V tomto čísle:
- Odlišnosti a dostupnosť bývania naprieč krajinami EÚ
- Priemyselná produkcia v USA klesla
- Rast Čínskej ekonomiky spomalil na 6%
- Dlhodobo nízke úrokové sadzby nie vždy pomáhajú ekonomike
- Cena zlata na trhoch rastie
- Nezamestnanosť na Slovensku na úrovni 5,04 %
Byty z druhej ruky v Bratislave za posledné 3 roky zdraželi o 30%
Podobne ako v prípade novostavieb dochádza za posledné roky na sekundárnom trhu s bytmi v Bratislave ku konštantnému rastu cien. Priemerné tempo rastu cien sa pohybuje okolo 10% medziročne a za posledné 3 roky tak byty z druhej ruky v Bratislave zdraželi o 30%. Tak ako pri novostavbách aj pri starších bytoch platí, že za rastom ceny stojí obmedzená ponuka.
V tomto čísle:
- Objav nových zásob zemného plynu v Stredozemnom mori
- Brexit bez dohody: hrozba pre britské autá?
- Múr na hraniciach USA a Mexika postavený bude
- Nové pravidlá pre posudzovanie vplyvov na životné prostredia (EIA)
- Zadlženosť miest SR narástla - ktoré mesto je najzadlženejším mestom SR?
- Akú úlohu na tvorbe HDP Slovenska má cestovný ruch
Jadrová energia a CO2
Vzhľadom na aktuálny stav zásob fosílnych palív, akými sú napríklad zemný plyn, ropa a uhlie sa svet stále viac obracia k možnostiam využívania obnoviteľných zdrojov energie. Jedným z dôvodov je aj ekologická stopa v podobe CO2. Akú rolu však zohráva jadrová energia ako súčasť energetického mixu?
V tomto čísle:
- Index podnikateľského prostredia v Nemecku s ďalším poklesom
- Inflácia v USA pod 2%-ami prezident Trump tlačí na zníženie úrokových sadzieb
- Zadlženosť Rusov ako aj ruských firiem rastie
- Sankcie USA voči Iránu majú za následok pokles produkcie ropy
- Rastúce napätie medzi Ruskom a Gruzínskom—Rusko dočasne zakázalo lety z Ruska do Gruzínska
- Životné minimum na Slovensku sa od júla zvýši na 210,20 eur
Týždenný prehľad: BWR17
V tomto čísle:
- Reálne HDP USA s 3,2 % rastom
- Sentiment v EÚ sa zhoršuje ale nezamestnanosť je na historických minimách
- Automobilový priemysel vo Veľkej Británii produkuje stále menej vozidiel, úroková sadzba môže spomaliť ekonomiku
- Talianske HDP mierne vzrástlo
- Francúzska ekonomika zatiaľ stabilná
Novostavby sa čoraz viac tlačia aj do sekundárnej ponuky bytov na trhu
Ceny bytov v prvom štvrťroku 2019 pokračovali v rastovom trende. Okrem bytov v novostavbách, ktoré prekročili hranicu 3000 eur za m2, rástli ceny aj starších bytov (resp. bytov z druhej ruky). Používanie termínu “staršie byty“ už nie je tak celkom výstižné pre pomenovanie sekundárnej ponuky keďže viac ako tretina týchto bytov sú vlastne novostavby, ktoré sa len v nedávnej dobe predávali na primárnom trhu. Aj tento faktor posúva ce-nu bytov v sekundárnej ponuke opäť vyššie.
V tomto čísle:
- Zahraničný obchod USA zaznamenáva útlm aj vďaka opatreniam Trumpa
- Čínsky priemysel by mohol udržať rast celkovej ekonomiky
- Japonský priemysel začal klesať
- Koniec výnimiek na dovoz ropy z Iránu spôsobuje rast jej ceny
- Nemecko nechce podporovať hospodársky rast zvýšením výdavkov
- Španielska nezamestnanosť na úrovni 14,7 %
- Aký potenciál v sebe skrýva grafén?
Koniec ropnej éry v Škandinávií?
V tomto čísle:
- Koniec ropnej éry v Škandinávií?
- Ceny vstupov v priemysle rastú rýchlejšie ako výstupy
- Inflácia v Taliansku sa prepadla pod 1%
- Maloobchodné tržby v Číne rastú rýchlejšie ako HDP, spotreba domácností ťahá ekonomiku
- Nezamestnanosť v Turecku na 10 ročnom maxime
- Inflácia na Slovensku 2,7%
- Ako sa vyvíja zadlžovanie slovenských domácností?
- Produkcia vína po zlom roku 2017 opäť vzrástla
Ceny novostavieb v Bratislave presiahli 3000 eur za m2
Bratislavský trh s novostavbami sa v prvom štvrťroku 2019 naďalej vyvíjal v rovnakom trende ako posledný rok. Do ponuky vstúpilo len málo nových projektov a počet bytov v ponuke sa tak opäť zmenšil. Lacnejšie byty sa vypredávali a niektoré projekty dvíhali ceny ponúkaných bytov. Výsledkom bol ďalší rast ceny a tento raz sa tak priemerná jednotková cena prešvihla cez 3000 €/m² s DPH.
V tomto čísle:
- Inflácia v USA pod 2 %, najviac rastie cena bývania
- Rast cien nehnuteľností v EÚ spomalil, Slovinsko naopak s 18,2 % medziročným rastom cien
- Argentína požiadala MMF o úver v objeme 56 mld. dolárov
- Cena ropy presiahla 70 dolárovú hranicu a pokračuje v raste
- Slovenskému priemyslu pribudli nové objednávky
- Slovenské stavebníctvo obnovilo rast
- Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla 5,16 % čo predstavuje 141 tisíc uchádzačov o zamestnanie
Stratégia Európa 2020
Všetko to začalo v marci roku 2000 kedy sa predstavitelia štátov a členských vlád dohodli na Lisabonskej stratégií. Tou bolo do roku 2010 urobiť z EÚ najkonkurencieschopnejšiu a najdynamickejšiu poznatkovo orientovanú ekonomiku sveta schopnú trvalo udržateľného rastu, s väčším množstvom pracovných miest a väčšou sociálnou súdržnosťou.
V tomto čísle:
- Vláda schválila zastropovanie dôchodkov
- Náklady práce v EÚ narastajú
- Svetové ekonomické veľmoci znižujú predikcie hosp. rastu
- Čína otvára svoju ekonomiku, plánuje obnoviť hodvábnu cestu
- Výnosová krivka amerických dlhopisov prechádza do inverzie
- Ekonomický sentiment SR stále nepriaznivý
- Priemyselná produkcia SR ďalej rastie
čítaj viac
Sója
Sója patrí medzi najvýznamnejšie poľnohospodárske plodiny. Je využívaná ako krmivo pre dobytok alebo je spracovaná ako olej a sójový proteín. Taktiež je základom pre ďalšie produkty a potraviny ako sójové mlieko, sójové mäso, sójová omáčka, tempe a tofu. Okrem potravinárskeho priemyslu je využívaná aj na výrobu bionafty, kozmetických prípravkov, olejov, mydiel, plastov a podobne.
V tomto čísle:
- V Berlíne sa rozhodli zmraziť ceny nájmov
- Ruský rubeľ sa môže znova prepadnúť
- Japonci sa snažia vyhnúť deflácii
- Slovenská ekonomika si udržala rast
- Priemyselná produkcia v SR zatiaľ nenasleduje pokles Nemecka
- Grécka ekonomika sa začína zotavovať
- Počet dieslových automobilov na trhu klesá
Turecká kríza?
V Turecku sledujeme v poslednom období rad nepriaznivých tendencií v makroekonomickom vývoji, ktoré sú najmä odrazom vlády tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdoğana. V krajine stále formálne vládne demokratický systém, no niektorými svojimi prejavmi sa už skôr blíži k autokracii resp. k diktatúre. Dovolenky v Turecku zlacneli, no aká je skutočná súčasná ekonomická situácia v krajine a čo k nej viedlo sa budeme snažiť rozanalyzovať v nasledujúcom texte.
V tomto čísle:
- Spoločnosť Huwei dobieha Apple a Samsung—v priebehu troch mesiacov zvýšil podiel na trhu smartfónov o takmer 15 %
- Zníženie produkcie OPEC-u spôsobil prudký nárast cien ropy
- Čo spôsobilo januárový medzimesačný rast nezamestnanosti o 0,22 p.b. na Slovensku
- Bežný účet platobnej bilancie v Nemecku tretí krát po sebe dosiahol najvyššiu svetovú úroveň
- Inflácia v Rusku sa zvyšuje
Dôchodkové systémy vo svete
Sú dôchodkové systémy schopné fungovať aj naďalej? Bez toho aby zvyšovali štátne dlhy? Čo je najväčší problém všetkých dôchodkových systémov na svete?
V tomto čísle:
- Priemyselná produkcia v Taliansku sa výrazne prepadla
- Česká republika dosiahla ďalší rekord v zamestnanosti
- Rast HDP Nemecka spomaľuje
- Švajčiarsku sa darí, miera nezamestnanosti je najnižšia za 16 rokov
- Veľká Británia podpisuje so Švajčiarskom dohodu o voľnom obchode
- Ako sa vyvíjajú priame zahraničné investície na Slovensku?
- Rebríček miliardárov za rok 2018
Ceny starších bytov reagujú na nepostačujúcu ponuku voľných novostavieb
Koncom roku 2018 sa cena starších bytov dostala na úroveň 2511 eur/m2 čím si pripísala za 1 rok nárast o 145 eur, resp. 6,14 %. Za týmto rastom môžeme vidieť najmä konštantný nárast cien v druhom okrese s tretinovým podielom na trhu so staršími bytmi. Tu sa medziročne najsilnejšia kategória 2- a 3- izbových bytov posunula cenovo vyššie o takmer 8,2 %. Pokles nastal len pri najmenších bytoch v Starom meste v dôsledku vypadnutia drahších bytov a poklesu ponuky.
V tomto čísle:
- V predaji automobilov na ruskom trhu dominuje stále značka LADA
- Dlh Nemecka sa v absolútnych číslach znižuje
- Nálada investorov v eurozóne sa podľa indexu SENTIX zhoršuje
- Čo by mohlo spôsobiť zastropovanie dôchodkového veku na Slovensku ?
- Talianska vláda chce vysoké deficity rozpočtu aspoň z časti prekryť predajom štátneho majetku
Čínske storčie?
Všetko to začalo v roku 1978 keď Čína začala s hospodárskymi a politickými reformami, ktoré inicioval vicepremiér Teng Siao-pching. Postupom času Čína vďaka týmto reformám naberala na sile. Od roku 2008 je najväčším zahraničným vlastníkom dlhu americkej vlády čím predstihla Japonsko. Finančná kríza, ktorá v roku 2008 zasiahla celý svet , ešte viac posilnila postavenie Číny na svete.
V tomto čísle:
- Nemecká ekonomika dosahuje plnú zamestnanosť
- EÚ zavádza nové pravidlá a limity pre spotrebu CO2
- Ktoré krajiny EÚ majú najväčší problém so zlyhanými úvermi?
- USA zvyšujú export ropy
- V roku 2018 sa celosvetovo predalo 80 miliónov automobilov
- Slovensko má byť v roku 2019 4. najrýchlejšie rastúcou ekonomikou
- Plánované investície na Slovensku
Ponuka novostavieb v Bratislave je rekordne nízka
Trh s novostavbami v Bratislave sa ku koncu roku 2018 vyznačoval pokračujúcim trendom výpredaja bytov, pričom nových bytov pribudlo len minimum. Nedostatok bytov v hlavnom meste sa teda prehĺbil, čoho výsledkom bolo ďalšie zvýšenie priemernej ceny bytov. Normálny rastový vývoj trhu z rokov 2015-2017 sa tak postupne vytráca a nahrádza ho scenár, ktorý môže prerásť do bubliny. Hlavným dôvodom takéhoto vývoja je nedostatočná ponuka bytov na trhu.
V tomto čísle:
- Prehľad roku 2018
- Rast svetovej ekonomiky sa spomalil
- FED v roku 2018 4-krát zdvihol úrokovú sadzbu
- Katar odišiel z OPEC-u
- ECB ukončila kvantitatívne uvoľňovanie
- Nezamestnanosť v rozvinutých krajinách klesala
- Kryptomeny strácali na hodnote
Týždenný prehľad aktualít
V tomto čísle:
- Nemecký HDP vzrástol len o 1,16 %
- Svetová produkcia ropy je na vrchole—produkuje sa takmer 83 mil. barelov denne
- Katar odchádza z OPEC-u
- Cena za plyn pre domácnost porastie
- Cena paládia vzrástla nad cenu zlata
- HDP Slovenska v 3. štvrťroku vzrástol o 4,63%
- Úvery domácnostiam v roku 2018 vzrástli o 3,83 mld eur
Nobelova cena za ekonómiu—2018
Cenu Švédskej národnej banky za rozvoj ekonomických vied na pamiatku Alfreda Nobela, bežne pomenovanú ako Nobelova cenu za ekonómiu za rok 2018 získali William D. Nordhaus a Paul M. Romer. Cenu získali za výskum v oblast ekonómie, technológiách a inováciách v nadväznost na klimatcké zmeny. Svojou celoživotnou prácou sa snažili vytvoriť metódy na skúmanie udržateľného ekonomického rastu.
V tomto čísle:
- Mzdy v USA rastú stále rýchlejším tempom ako inflácia v hospodárstve
- Zamestnanosť v USA taktež pokračuje v raste a medziročne sa zvýšila o 1,7 %
- USA uvalila ďalšie sankcie na Irán
- Od januára 2019 poraste minimálna mzda na Slovensku na úroveň 520 eur (čistá mzda sa tak navýši o 25 eur a mzdové náklady zamestnávateľom o 54 eur)
Čo nám prezradia dlhopisy?
Hospodárenie štátov ako aj firiem je neoddeliteľne spojené so získavním (príjmom) finančných prostriedkov ale aj ich úbytkom - výdavkami. Často sa stáva, že existujúce výdavky štáty nedokážu pokryť z vlastných príjmov, čo ich núti získavať peniaze z iných, externých zdrojov. Dokonca aj keď firma alebo štát vlastné zdroje má, použije na financovanie cudzie, pretože sú jednoducho lacnejšie. Pre zabezpečenie finančných zdrojov pre rozvojové aktivity ale aj pre financovanie prípadnej straty (schodku štátneho rozpočtu) sa veľmi často využívajú práve dlhopisy.
V tomto čísle:
- Ropa vykázala za posledný týždeň výrazný pokles ceny
- Pokles ceny zlata sa prejavil aj do vyššieho nákupu centrálnych bánk v podobe rezerv
- Tesla v treťom štvrťroku po tret krát v svojej histórií vykázala zisk
- Aký bude rozpočet EÚ na obdobie 2021-2027?
- Slováci sú v platobnej disciplíne najhorší z EÚ
- Na čiastočný úväzok pracuje na Slovensku len 8% žien a 4% mužov
Ceny starších bytov rastú, na trhu chýbajú malé byty
Ceny bytov ponúkaných v Bratislave z druhej ruky v treťom štvrťroku 2018 vykázali ďalší rast. Jednotková cena sa vyšplhala na 2425 eur/m² a dosiahla tak 8,2%-ný medziročný nárast. Stalo sa tak v súlade s rastom cien novostavieb, ktorý spôsobuje pokles ponuky na trhu. Pozorovateľný je trend rastu priemernej rozlohy bytov ponúkaných na sekundárnom trhu, čo môže značiť nedostatok menších bytov, ktoré z ponuky rýchlo miznú.
V tomto čísle:
- Taliansko predstavilo rozpočet so schodkom 2,4 %
- Čínska ekonomika s rastom 6,5 % medziročne za tretí kvartál
- USA so schodkom rozpočtu takmer 800 miliárd dolárov za fiškálny rok 2017/2018
- Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti pokleslo o 2 priečky
- Inflácia na Slovensku dosiahla 2,7 %, z toho doprava zaznamenala 6,1 % rast
Kolísanie čierne zlata
Ropa, ktorá je najobchodovateľnejšou komoditou na svete si za posledné dva roky vyslúžila veľa pozornosť. Za toto obdobie mala najmä jej cena veľmi kolísavý charakter. Bolo a je viacero faktorov, ktoré vplývajú na túto mimoriadne dôležitú komoditu. V našej analýze si rozoberieme obdobie posledných dvoch rokov, najmä čo všetko vplývalo na cenu ropy, aký bol dopyt a ponuka, ktoré krajiny sú na nej najviac závislé, a taktiež kde prebieha najväčší obchod s touto komoditou
V tomto čísle:
- Nezamestnanosť v Grécko dosiahla relatívne silný pokles—HDP však stále stagnuje
- Talianske dlhopisy sa po zverejnení vládneho rozpočtu opäť prepadli
- Inflácia v USA v septembri mierne spomalila
- Pripojí sa Británia k TPP?
- Mierna nezamestnanosť v Česku sa dostala pod 3%
- Vláda schválila rozpočet SR 2018
- Stavebná produkcia SR s dvojciferným rastom
čítaj viac
Ponuka novostavieb klesá, chýbajú nové projekty
Tretí štvrťrok 2018 priniesol v Bratislave výrazný pokles počtu novostavieb v ponuke. Developeri ich spolu ponúkali 3185, čo je najnižšie číslo od roku 2014, t.j. od čias oživenia trhu s nehnuteľnosťami v Bratislave. Dôvodom bolo minimum nových projektov. Počet predaných bytov priamo od developerov takisto poklesol, keď sa počas tretieho štvrťroka predalo 862 novostavieb. Pod hranicu 1000 bytov sa predaj tak dostal po 2 a pol roku. Vzhľadom na obmedzenú ponuku a spustenia regulácie úverov na nehnuteľnosti sa však nejednalo o žiadne prekvapenie.
V tomto čísle:
- Taliansko opäť predstavilo vysoko deficitný rozpočet
- Turecko zažíva takmer 25 % infláciu
- Cena ropy prekonala už 85 dolárov za barel
- Kanada sa ako posledná pripojila k novej Dohode, ktorá nahrádza NAFTU
- Od 1.1.2019 majú obchodné reťazce platť 2,5 % daň z obratu
- Ministerstvo financií SR predstavilo prvotný plán rozpočtu na rok 2019 s deficitom 0,1 %
Aký veľký je obchod so zbraňami?
Hoci žijeme v 21. storočí a snažíme sa o svetový mier, stále je vo svete množstvo konfliktov ktoré narúšajú vzájomnú symbiózu národov a krajín. Naším cieľom je dosiahnuť bezkonfliktné spolužitie no hrozby vo svete mimo krajín žijúcich v miery znovu vytvárajú potrebu zbrojenia. Veľakrát je nepriateľ fiktívny aby sa podporil zbrojársky priemysel, rast HDP či zamestnanosť. Aká je však súčasná súčasná situácia vo svete? Koľko zbraní sa produkuje a s koľkými sa obchoduje či ktorá krajina je v súčasnou zbrojárskou veľmocou?
V tomto čísle:
- Septembrová inflácia v eurozóne dosiahla 2,1%
- Argentína dostane 57 miliardový úveru od MMF
- Ceny ropy ďalej rastú—BRENT presiahol 80 USD
- Fed pristúpil na tretie zvýšenie sadzieb v roku 2018
- Indikátor ekonomického sentimentu na Slovensku poklesol
- Slováci sa viac zadlžujú, raste všakaj ich finančný majetok
- NBS slovenskému HDP predikuje 4%-ný rast v strednom období
BREXIT
Referendum o odchode Veľkej Británie z Európskej únie, čiže o brexite sa konalo 23.6.2016. Samotné referendum neznamená hneď aj odchod z EÚ. Predchádza tomu dlhodobý proces, ktorý začína otvorením článku 50 zo Zmluvy o fungovaní EÚ. Či už pôjde o „tvrdý brexit", čiže vystúpenie Veľkej Británie z jednotného trhu alebo príde k dohode medzi dvoma stranami, tak či tak sa dajú očakávať dopady, ktoré ovplyvnia fungovanie krajín a taktiež ich obyvateľov. V analýze si rozoberieme aké rôzne následky môže mať Brexit na Veľkú Britániu a čo všetko sa udialo od odhlasovania tohto referenda.
V tomto čísle:
- Turecká centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o masívnych 7 p.b. na 24%
- Inflácia v Nemecku sa drží na 2%, priemysel mierne spomalil
- Nórsko prvý krát od krízy opatrne zvýšilo úrokové sadzby o 0,25 p.b.
- Inflácia v ČR stále nad 2%-ami
- USA pokračuje v zavádzaní ciel na čínsky import
- EÚ čaká ďalšie sprísnenie emisných limitov do roku 2030
- Priemerná mzda na Slovensku medziročne vzrástla o 6,36%
Prečo sa Venezuela zmieta v kríze?
Venezuela, socialistická krajina s najväčšími zásobami ropy na svete neustále zápasí s problémami. V krajine pretrváva ekonomická kríza spojená s hyperinfláciou. Krajinu trápi nedostatok základných potravín, liekov, či iných surovín. Prečo sa krajina dostala do krízy a prečo strácajú peniaze hodnotu a narastá kriminalita?
V tomto čísle:
- Juhoafrická republika vstúpila do recesie
- ECB znížila nákup vládnych dlhopisov na 15 mld. eur, úrokové sadzby ostali nezmenené
- Augustová inflácia na Slovensku dosiahla 2,8%
- Stavebné sporenie po novele zákona stratí na atraktivite
- Jaguár v Nitre rozbieha výrobu
- Cena cukru naďalej klesá— dôvodom sú kvóty a zvýšená konkurencia
čítaj viac
Ako sa vyvíja trh so zlatom?
Drahé kovy ako komodity predstavujú istotu a symbol držiteľa hodnoty. Na hodnotu drahých kovov pôsobí dopyt, ponuka, úrokové miery, či nové technológie. V našej analýze si rozoberieme najznámejšiu z týchto komodít – zlato, u ktorej poukážeme najmä na vývoj produkcie, spotreby, ceny a tiež, že tento kov nemusí byť vždy bezpečným prístavom.
V tomto čísle:
- Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku dosiahol v júli prvý pokles po rokoch
- Inflácia v eurozóne dosiahla 2%, nezamestnanosť stojí na 8,2%
- Inflácia v Turecku naberá na obrátkach, turecká líra oslabuje
- Ako neefektívna je ťažba uhlia v Hornonitrianskych baniach?
- Blíži sa Slovensko k plnej zamestnanosti?
- Argentína opäť bojuje s infláciou—presiahla 30%
Čína je rozhodnutá brániť sa
Obchodná vojna pokračuje aj po neúspešných minulotýždňových rokovaniach dvoch veľmocí, Číny a USA. Navzdory pozitívnym očakávaniam Číny, rokovanie neprinieslo vzájomnú dohodu ani výrazný posun v otázke skončenia ďalšieho colného zaťažovania. Čína odmieta obchodnú vojnu, no je rozhodnutá reagovať na každé ďalšie zavedenie nových ciel voči ich ekonomike.
V tomto čísle:
- Akciové trhy v USA dosahujú rekordné hodnoty
- Cena elektrickej energie s najvyším rastom za posledné roky
- Cena kávy klesá—spotrebiteľov sa však vo veľkej miere nedotkne
- Najatraktvnejšou turistckou destnáciu je Francúzsko
- Ako Jaguár zdvihol ceny nehnuteľností v Nitre
- Potenciálny dopad rekreačných poukážok
Ako sa rozrástol herný biznis
Už dávno nie sú hry, či už to na počítač alebo rôzne herné konzoly, len formou zábavy alebo rekreácie. Vo svete sa čoraz viac dostáva do popredia tento zábavný biznis, v ktorom sú na jednej strane hráči a na tej druhej spoločnosti vyvíjajúce hry. Všetci ľudia, či už to profesionáli, alebo bežní používatelia, tvoria dopyt po všetkých hrách a komponentoch. Profesionálni hráči alebo streameri (ľudia, ktorí sú online prostredníctvom vysielacie-ho kanálu) si v súčasnosti vedia prísť na vysoký obnos peňazí, len hraním, či streamovaním.
V tomto čísle:
- USA pohrozilo ďalšími clami voči EÚ na dovoz automobilov
- Inflácia v eurozóne dosiahla 2,1 %, najviac k prírastku prispeli ceny energií
- Venezuela sa zmieta v kríze—inflácia má presiahnuť milión % a prezident devalvoval menu o 90 %
- Rakúsko s 6,8 % nezamestnanosťou
Prepad tureckej líry
V tomto čísle:
- Turecká líra zažíva za posledný týždeň kritické oslabenie
- Miera nezamestnanosti v niektorých štátoch pokračuje v znižovaní a nedostatok pracovnej sily začína byť vážnym problémom
- Nemecká ekonomika s 2 % medziročným rastom za druhý kvartál
- Viedeň ako najlepšie miesto na život, Bratislava na 64. priečke, Praha na 60. priečke
- Potravinová „nesebestačnosť" Slovenska sa mierne zvyšuje
- Inflácia na Slovensku za júl dosiahla 2,6 %, najviac rástli ceny v doprave a ceny potravín
Zvyšovanie minimálnej mzdy SR
V tomto čísle:
- Zvyšovanie minimálnej mzdy na Slovensku
- Tretinu populácie v Austrálii predstavujú migranti
- Grécko dostalo poslednú tranžu zo záchranného balíčka
- Miera nezamestnanosti v USA za júl dosiahla 3,9 %
- Turecká líra výrazne oslabuje a inflácia v ekonomike presiahla úroveň 15 %
- Veľká Británia pristúpila k zvýšeniu základnej úrokovej sadzby
- Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku sa zvýšil z 12,4 tisíc v roku 2013 na 58 tisíc v tomto roku
Ekonomika futbalového klubu
Športové kluby majú väčšinou podobu rozpočtových organizácii. Športové organizácie sa už dlhšiu dobu popri športovej činnosť čoraz viac orientujú na tvorbu zisku. Prechod na športový biznis sa v Európe začal odohrávať už v 80. rokoch. Od tejto doby sa tak predovšetkým rozvíja samostatná ekonomika športového klubu v kolektívnych športových hrách. Podnik, ktorým sa v prenesenom slova zmysle chápe aj futbalový klub sa ako taký môže v ekonomickej teórii nachádzať v podmienkach dokonalej alebo nedokonalej konkurencie. Naša analýza sa bude zameriavať na nedokonale konkurenčné trhy, pretože v dnešnom futbalovom svete existujú veľké rozdiely v jednotlivých súťažiach a kluboch. My sme si ako príklad vybrali najúspešnejší klub na svete Real Madrid
V tomto čísle:
- BMW na Slovensko nepríde. Automobilka si vybrala Maďarsko
- Rusko zvyšuje vek odchodu do dôchodku, sociálne výdavky rastú neudržateľným tempom
- Inflácia v eurozóne podľa prvých odhadov za júl dosiahla 2,1 %
- FED nateraz ponechal sadzby nezmenené
- Nezamestnanosť v eurozóne stále 8,3%
- Maloobchodné tržby v eurozóne ďalej rastú
- Dôvera v ekonomiku SR stále vysoká
Ťažba dreva na Slovensku
Lesy tvoria významnú a nenahraditeľnú súčasť životného prostredia. Sú nevyhnutné pre život a plnia množstvo funkcií – od základných ako produkcia kyslíka až po ťažbu a spracovanie dreva pre potreby človeka. Spolu s rastúcim počtom svetovej populácie rastie aj náročnosť na a tlak na produkciu dreva. Otázka udržateľnosti ťažby dreva je jedným z kľúčových problémov svetového hospodárstva, ako aj hospodárstva jednotlivých krajín.
V tomto čísle:
- Nezamestnanosť vo Fínsku s výraznejším poklesom na 6,7%
- Ceny ropy na trojtýždňovom minime
- Inflácia vo Venezuele stúpa, hospodárstvo krajiny je zdevastované
- Slovensko sa v rebríčku kvality života umiestnilo na 33. mieste
- Bitcoin sa po prudkom raste dostal na svoje dvojmesačné maximum
- Majstrovstvá sveta vo futbale pritahli do Ruska značné tržby zo zahraničia
- Ako rástli ceny potravín na Slovensku?
Stále nedokončené MOCHOVCE
Na Slovensku máme pomerne široké zastúpenie technológií na výrobu elektrickej energie. Medzi najdôležitejšie, čo sa týka jej výroby, patria určite jadrové elektrárne. Celková produkcia, spotreba, výnosnosť ale aj iné faktory sú predmetmi našej analýzy, v ktorej sa bližšie zameriame na pôsobenie jadrových elektrární na Slovensku. Mochovce vyrábajú elektrinu už od roku 1998 a v súčasnosti prebieha dostavba tretieho a štvrtého bloku, ktorej priebeh bol spojený s mnohými problémami.
V tomto čísle:
- Americký FED pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu základnej úrokovej sadzby, inflácia dosahuje takmer 2,9 % a nezamestnanosť 4 %
- Čínske hospodárstvo dosiahlo za 2. kvartál 6,7 % medziročný rast
- Kuba plánuje zliberalizovať majetkové práva a otvoriť trh
- Priemyselná produkcia v USA s 4,8 % medziročným rastom za jún
- V zahraničnom obchode medzi EÚ, USA a Čínou pokračuje „obchodná vojna"
- Priemerná nominálna mzda na Slovensku vzrástla medziročne za 1. kvartál o 6,5 %
Staršie byty zdražovali opäť rýchlejšie ako novostavby
Druhý kvartál sa niesol v opätovnom raste cien starších bytov. Tie medziročne vykázali 12,37 % rast na úroveň takmer 2400 eur/m2 s DPH. K tejto vyššej cene aj bytov z druhej ruky mohlo prispieť opatrenie NBS, kedy od 1. júla sa sťažuje možnosť fnancovania kúpy nehnuteľnost. Ešte za starších podmienok tak predávajúci mohli „nadhodnotiť" byt pri uvedení do ponuky. Výška priemerného nájomného sa držala na rovnakej úrovni ako predchádzajúci kvartál.
V tomto čísle:
- Cena zlata pokračuje v poklese
- Inflácia v eurozóne dosiahla za jún 2 % čo je cieľovaná úroveň ECB
- Dostavba Mochoviec mešká už od roku 2012 a najnovšie je na dokončenie potrebných 700 miliónov eur
- Miera nezamestnanost v USA za jún poklesla na 4 %
- Japonsko a EÚ rokujú o vzájomnej Dohode o voľnom obchode
- Čína plánuje ďalšiu investciu vo Venezuele na ťažbu ropy čím si zabezpečuje prísun tejto komodity
Veľké developerské projekty v Bratislave dvíhajú ceny
Druhý štvrťrok roku 2018 bol pre bratislavský realitný trh ďalším silným štvrťrokom, keď predaj novostavieb na primárnom trhu dosiahol 1143 bytov. Okrem silného dopytu bola pre tento štvrťrok charakteristická aj silná ponuka. Primárny trh s novostavbami sa rozšíril o 11 nových projektov, resp. nových etáp už existujúcich projektov, ktoré na trh priniesli cez 1100 nových bytov. K takémuto počtu novopridaných bytov naposledy došlo v druhom štvrťroku 2017. Cena novostavieb pokračovala v rastovom trende, čo je dôsledkom zdražujúcich veľkých bratislavských developerských projektov.
V tomto čísle:
- Miera nezamestnanost v eurozóne dosiahla 8,4%
- Gazprom plánuje vyviezť rekordné množstvo plynu
- Krajiny V4 si budú konkurovať o zahraničných zamestnancov
- Kanada podporuje clami poškodené odvetvia
- OPEC na čele so Saudskou Arábiou v júni zvyšoval ťažbu ropy
- Čína čiastočne znižuje clá na dovoz
- Dopyt po úveroch na nehnuteľnost na Slovensku v júni rástol
- Ako hospodáril štát v prvom polroku 2018?
Malé a stredné podniky
Adam Smith tvrdil, že človek je od prirodzenosti egoista a sleduje svoje vlastné ciele a záujmy. Chce to najlepšie hlavne pre seba, aby zabezpečil živobytie sebe ale aj pre svoju rodinu. V živote človeka je však ďalej badať aj potrebu určitej sebarealizácie (ako vrchol Maslowovej pyramídy potrieb). V jeho rozvoji alebo určitej slobode mu však veľakrát môže stáť aj jeho zamestnanie, ktoré ho buď nenapĺňa alebo mu neprináša zárobok aký by si predstavoval. Tieto myšlienky sú veľakrát základom pri rozhodnutí začať podnikať.
V tomto čísle:
- Brexit robí problém automobilkám vo Veľkej Británii
- ČNB zdvihla úrokové sadzby na 1%
- Turecko si za svojho prezidenta zvolilo Erdogana
- Bombaj chce drasticky limitovať jednorazové plasty
- Štáty Perzského zálivu pripravujú finančnú výpomoc pre Jordánsko
- Mzdové nároky absolventov vysokých škôl stúpajú
- Slovenská ekonomiku podľa predikcie NBS čaká prudší mzdový rast, rast HDP v prvom štvrťroku ťahali investície
Zamestnanosť na Slovensku
V súčasnosti sledujeme na Slovensku rastúcu mieru zamestnanosti a taktiež historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti v podobe 5,37 percenta. Taktiež pozorujeme rast miezd a práve tieto ukazovatele sú predmetom našej analýzy, ktorá sa zaoberá faktormi, ktoré vplývajú na spomenuté ukazovatele a taktiež riešenia dôležitých demografických otázok.
V tomto čísle:
- Inflácia v Nemecku dosiahla 2,2%
- ECB v najbližšom roku neplánuje zvyšovanie úrokových sadzieb
- Obchodná bilancia eurozóny naďalej kladná
- Grécko môže čoskoro znovu vstúpiť na kapitálové trhy
- Maďarsko zavádza novú anti-imigračnú politku
- Nezamestnanosť v Chorvátsku klesla na 10,4%
- Napätie medzi USA a Čínou sa zvyšuje
Ťažba kryptomien
Postupným vývojom platobného styku a zavádzaním technológií do zúčtovacích vzťahov nastal prechodom od hotovostných peňazí k bezhotovostným. Tie sú presným ekvivalentom ich hotovostnej podoby, čiže ich výmena prebieha jedna ku jednej. Digitalizácia (hotovostných) peňazí znamenala zároveň vznik a vývoj nových, čisto digitálnych mien, ktoré dnes poznáme aj pod označením virtuálne meny. Rozdiel je oproti bežnej mene je v tom, že im chýba hotovostná zložka. Kryptomeny sú podmnožinou virtuálnych mien. Ako funguje a ako sa správa dnes jedna z najznámejších kryptomien - Bitcoin? Je ešte výhodné do nej investovať a rentabilné ju ťažiť?
V tomto čísle:
- Z nového plánovaného rozpočtu EÚ sa Slovensku ujde menej fnancií
- Inflácia v Českej republike dosiahla za máj 2,2 %
- Summit G7 nepriniesol vyriešenie eskalácie vzťahov v dôsledku obchodných ciel zo strany USA
- FED v USA dvihol na svojom zasadnutí opäť základnú úrokovú sadzbu v rozpätí 1,75—2 %
- Inflácia v USA dosiahla 2,8 %, doprava zaznamenáva až takmer 6 % medziročný rast cien
- Od 1.7. sa zvyšuje úroveň životného minima na Slovensku na 205,07 eura
Dlhový problém Talianska
Taliansko, 4. najväčšia ekonomika v Európskej únií sa v posledných dňoch dostáva do stredobodu pozornosti európskych ekonómov. Aktuálna politická situácia v krajine spôsobila na finančných trhoch menšiu paniku, keď došlo k výpredaju talianskych dlhopisov. Nová, ultrapravicovo-populistická vláda vyvoláva veľké obavy ohľadom budúcnosti krajiny z finančného hľadiska a z hľadiska spolupráce s Európskou úniou. Prečo je aktuálna situácia v Taliansku závažná a sú obavy ohľadom budúcnosti krajiny opodstatnené?
V tomto čísle:
- Medzikvartálne sa ekonomika eurozóny a EÚ zvýšila o 0,4 %
- Slovensko v konkurencieschopnosti dosiahlo 59. miesto spomedzi 137 štátov
- Mzdy na Slovensku opäť najviac rástli v sektore IKT
- Investori akceptovali aj slovenské 50-ročné dlhopisy pri úroku 2,25 % p.a.
- Vláda ohlásila ďalšiu časť sociálneho balíčka, obedy zadarmo pre žiakov či vyššie vianočné dôchodky
- Nový model Audi Q8 sa bude vyrábať výlučne v Bratslave
Migrácia v Českej republike
Migrácia obyvateľstva patrí medzi procesy, ktoré vyvolávajú zmeny v počte obyvateľov jednotlivých štátov, krajov, obcí, miest, teda
v štruktúre obyvateľstva a v rozmiestnení obyvateľstva na určitom území. Analýza popisuje stav, vývoj a predikciu migrácie v Českej republike a zameriava sa na analýzu rôznych dôsledkov na ekonomiku štátu. Postupne sa rozoberie teoretická rovina a taktež aspekty, ktoré vplývali na migráciu. Migráciu môžeme chápať ako demografckú udalosť a tak je analýza spracovaná z pohľadu demografe a štatstky.
V tomto čísle:
- Európska únia predstavila nový návrh rozpočtu na obdobie 2021–2027
- Cena ropy atakuje 80 dolárov za barel
- USA uvalilo clá na oceľ a hliník, zaviesť chce aj dane na automobily z EÚ
- Nemecko dosiahlo 5,2 % nezamestnanosť a 2,16 % infláciu
- Počet turistov na Slovensku raste, vláda chystá opatrenia na podporu turizmu
NEER - REER
Import a export ekonomík je ovplyvňovaný okrem iného aj efektívnymi výmennými kurzami. Tie svojim vývojom poukazujú na konkurencieschopnosť danej ekonomiky, a to nielen vzhľadom na výmenné kurzy, ale aj vývoj cenových hladín v ekonomikách. V krátkej analýze sa pozrieme na rozdiel v tom, ako cenovú hladinu ovplyvňuje zahraničný obchod a ako sa prejavuje v jednotlivých ukazovateľoch inflácie.
V tomto čísle:
- Automobilka Volvo taktiež upúšťa od nafových motorov
- Abeekonomika v Japonsku dosahuje infláciu takmer 1 %
- Napätie medzi USA a Čínou ohľadom obchodnej vojny povolili a strany prichádzajú s ústupkami
- Koľko roční budú na Slovensku odchádzať po novom do dôchodku ?
- Akciová a indexová stratégia pri dôchodkovom sporení Slovákov dosahuje zatiaľ najlepšie zhodnotenie
Vývoj Grécka po kríze
Je tomu už 9 rokov, čo v Grécku prepukla hospodárska kríza, ktorá v tejto krajine neskôr vo forme dlhovej krízy pretrvávala roky. Nezodpovedné a neudržateľné riadenie verejných financií krajinu doviedli do dlhov, ktoré budú zaťažovať celú generáciu. V súčasnosti je hospodárska situácia v Grécku stabilizovaná, no následky ktoré musia a budú musieť jeho obyvatelia znášať sú ťažké. Na nasledujúcich stranách sa pozrieme na súčasný stav gréckej ekonomiky a na výhľady, ktoré má krajina do budúcnosti.
V tomto čísle:
- Taliansko so slabým ekonomickým rastom a stále bez fungujúcej vlády
- Británia aj napriek oslabeniu libry udržiava stále obchodný deficit
- Index cien nehnuteľnosti v USA prekonal krízové hodnoty z roku 2006
- Rastúca spotreba energie v Číne sa premieta do väčšej spotreby uhlia, ropy a rastúceho objemu emisií
- Prvé odhady rastu ekonomiky Slovenska za prvý kvartál poukazujú na 3,6 % rast
- Nezamestnanosť na Slovensku za apríl poklesla na 5,42 %
Dánsko
Dánsko ako reprezentant štyroch škandinávskych ekonomík a momentálne hosťujúci 82. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je známy svojou otvorenosťou, nízkou mzdovou nerovnosťou a vysokým blahobytom, no taktež najvyššou zadlženosťou domácnost a najväčším daňovým zaťažením. Ako je možné, že krajina dokáže udržiavať vysokú úroveň štátneho aparátu a obsadzovať priečky najkonkurencieschopnejšej krajiny ?
V tomto čísle:
- Trump nepredĺži za USA dohodu s Iránom o obmedzení jadrového programu čo povedie opäť k sankciám
- Miera nezamestnanost v susednej Českej republike dosiahla 3,2 %
- Ekonomika eurozóny rástla za 1.štvrťrok medziročne o 2,5 %
- Nové príplatky za prácu na Slovensku účinné od mája prispejú zamestnancom menej ako zaťažia zamestnávateľov či prispejú štátu
- Miera inflácie na Slovensku dosiahla 2,5 % a je tak už nad stanoveným cieľom 2 %
- Hodnota značky Apple miery k prekonaniu hodnoty bilióna dolárov
Vývoj exportu-importu Slovenska
Slovenská republika ako malá a veľmi otvorená ekonomika ležiaca v strede Európy so skoro 5,5 milióna obyvateľmi a rozlohou 49 035 km2 sa radí k menším krajinám Európskej únie. Aj preto je Slovenské hospodárstvo veľmi závisle od zahraničného obchodu. Práve od zahraničného obchodu sa odvíja aj situácia v našej ekonomike.
V tomto čísle:
- Nezamestnanosť dosiahla najvýraznejší pokles medziročne na Cypre, v Chorvátsku a Portugalsku
- Americký FED aj napriek dobrým ukazovateľom opäť ponechal úrokové sadzby bezo zmeny
- Pre problémy s produkciou vanilky na Madagaskare jej cena raketovo rastie
- Pri súčasnej pôrodnosti sa počet obyvateľov Slovenska postupne zníži na 5 miliónov
- Ekonomický sentment na Slovensku odrážajúci dôveru v ekonomiku vykazuje pozitvny rast
Kam sa môže posunúť cena ropy ?
Ceny ropy v roku 2014 svojim prudkým prepadom prekvapila trhy a vyvolala paniku medzi jej producentmi. Pri cenách, ktoré dlhodobo presahovali 100 dolárov za barel bolo ťažko predstaviteľné, že jej cena klesne na úroveň 30 dolárov. K takémuto poklesu však v realite došlo a začala sa nová nízkych cien ropy. Zdalo sa, že nová úroveň cien sa bude nachádzať okolo 50 dolárov za barel. Od leta 2017 však cena ropy takmer konštantne raste a presahuje 70 dolárov za barel. Dokedy môže tento rast pokračovať a čo vplývalo na zmenu ceny ropy v posledných rokoch?
V tomto čísle:
- Obchodná Dohoda medzi EÚ a Mexikom má priniesť rozvoj vzájomného obchodu
- Dlh v eurozóne sa zvýšil na 9,68 bilióna eur, oprot HDP mierne poklesol na 86,7 %
- Nezamestnanosť v Česku opäť na 3,5 %Fínsko plánuje energiu z uhlia postupne nahradiť energiou z jadra
- Problémy vo Venezuele sa prehlbujú, ekonomika dosahuje hyperinfláciu
- Slovensko možno zabojuje o piatuautomobilku—tentokrát menšiu, čínsku, na výrobu elektromobilov
Opatrenia NBS môžu podporiť rast ceny nájmu
Ceny bytov na predaj z druhej ruky v Bratislave v prvom štvrťroku 2018 poklesli. K poklesu došlo po tom, ako v poslednom štvrťroku 2017 ich cena vzrástla nadpriemerným tempom. Pokles teda mohol byť len miernou korekciou cien. Zároveň sa však v ponuke bytov z druhej ruky objavilo viac starých, nezrekonštruovaných bytov, ktoré mohli takisto spôsobiť cenový pokles.
V tomto čísle:
- MMF predpokladá rast svetovej ekonomiky v tomto roku o 3,9 %
- Kým doteraz sa bariéry svetového obchodu skôr odstraňovali, tak od zvolenia Trumpa sa začínajú objavovať nanovo
- Ekonomiku Číny s medziročným rastom 6,8 % potahlo najmä stavebníctvo a priemysel
- Litva sa vybrala cestou zníženia daňového zaťaženia fyzických a právnických osôb
- Koncern Volkswagen dosiahol so slovenskou pobočkou za rok 2017 zisk 240 mil. eur
- Miera nezamestnanost na Slovensku dosiahla za marec 5,5 %
Naštartuje nedostatočná ponuka bytov opäť cenový rast?
Prvý štvrťrok v roku 2018 na realitnom trhu priniesol pokračovanie silného dopytu nad 1000 bytov. Spolu sa developerom v Bratislave podarilo predať 1007 bytov. Najzaujímavejšou skutočnosťou však bol prepad celkovej ponuky, ktorá klesla z 3952 voľných bytov na 3646 a s ňou spojený prudký cenový rasť voľných bytov. Tu sa teda nastoluje otázka, či bratislavský realitný trh nenarazí na problém nedostatočnej ponuky bytov.
V tomto čísle:
- ČNB ponechala úrokové sadzby na úrovni 0,75 %
- Rast ekonomiky ČR potahli koncom minulého roka rastúce mzdy obyvateľov
- Brexit, pokles libry ovplyvňujú turizmus Britov v EÚ, Španielsko eviduje ich pokles
- Nezamestnanosť v EÚ28 sa znížila na 7,1 %, najmenej eviduje ČR
- Obchodnú vojnu medzi USA a Čínou pociťujú aj spoločnost na poklese hodnoty akcií
- Schodok rozpočtu SR sa prehĺbil na úroveň takmer pol miliardy eur
Dôvera v českú ekonomiku je stále vysoká
Dôvera v českú ekonomiku sa v marci 2018 znížila na 99,7 bodu. Tento pokles bol ovplyvnený poklesom v službách, pri ktorých sú v blízkej budúcnosti nižšie očakávania. Budúce očakávania negatívne ovplyvnili aj obchod, ktorý taktiež mierne poklesol. Najviac sa dôvera podnikateľov zvyšovala v odvetví stavebníctva, pretože stavebné firmy zaznamenali po ich prácach zvýšený dopyt. Ekonomická situácia v Česku pozitívne ovplyvnila spotrebiteľov, ktorí aj naďalej očakávajú situáciu, ktorá odráža nízku nezamestnanosť, úmysel sporiť a nízke obavy zo zhoršenia ich finančnej situácie. Celkový ekonomický sentiment sa nachádza na svojich najlepších hodnotách za posledné roky a aj napriek tomuto medzimesačnému miernemu zníženiu je hodnota indikátora ekonomického sentimentu vyššia ako priemer roku 2017, ktorý bol 95,28 bodu, čo značí aj naďalej pokračujúcu dobrú náladu medzi jednotlivými subjektmi v českej ekonomike.
V tomto čísle:
- Dôvera v českú ekonomiku je stále vysoká
- USA rozširuje obchodnú dohodu s Južnou Kóreou
- HDP Spojených štátov potiahla spotreba domácností
- Nemecku sa darí znižovať dlhodobú nezamestnanosť
- Hospodársky rast Slovenska ovplyvní nová automobilka
- Indikátor ekonomického sentmentu potiahol priemysel
- Vládny dlh USA bude narastať
Súčasný stav programu QE v ECB
Po vypuknutí finančnej a hospodárskej krízy v rokoch 2007-2009 sa jedným z hlavných nástrojov pre stabilizáciu trhov stala monetárna politika. Eurozóna, USA, Japonsko alebo Veľká Británia, vo všetkých týchto krajinách spustili centrálne banky mimoriadne silné a expanzívne opatrenia pre podporu domácich ekonomík tým, že do ekonomík „naliali" veľké množstvo „lacných peňazí". Pozrieme sa preto na program kvantitatívneho uvoľňovania a na štruktúru dlhopisov nakúpených Európskou centrálnou bankou.
V tomto čísle:
- Putin bude pokračovať ako prezident Ruska ďalších 6 rokov
- Xi Jinping bol zvolený za doživotného prezidenta Číny
- Nemecký ekonomický sentment hlboko prepadol aj vďaka opatreniam USA
- USA pokračuje v raste počtu aktívnych vrtov na ťažbu ropy
- Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla 5,72 %
Význam a dopady cla
Rast svetovej ekonomiky je možný v takom meradle aj preto, že sa zväčšuje vzájomný zahraničný obchod medzi jednotlivými ekonomikami a tie sa sústreďujú na produkciu tých produktov, pri ktorých dosahujú komparatívnu výhodu v porovnaní s ostatnými. Rozhodujúcim faktom pri raste vzájomného zahraničného obchodu je odbúranie všetkých prekážok. Jednou z nich je aj clo. V poslednej dobe sa ekonomika USA opäť vracia k zavádzaniu ciel, čo môže narušiť súčasnú štruktúru svetového zahraničného obchodu.
V tomto čísle:
- Predaj automobilov v EÚ opäť so silným rastom
- Prepad libry Britom znížil kúpnu silu—priemyslu však pomohol
- Ako rástli náklady na prácu v eurozóne?
- Česká ekonomika sa nachádza na vrchole hospodárskeho cyklu
- Priemysel aj maloobchod v Číne spomaľujú—tempo rastu je však stále veľmi vysoké
- Inflácia sa nachádza v okolí cieľovaného pásma NBS
- Slovenská stavebná produkcia začala tento rok výrazným rastom
Ako sa Slovensko posunulo za 5 rokov v nezamestnanosti?
Znižovanie nezamestnanosti patrí k základným cieľom v rozvinutých štátoch a taktiež je to dôležitý indikátor o stave ekonomiky a vývoja pracovného trhu. V nasledujúcej analýze sa pozrieme ako sa zmenila nezamestnanosť za posledných 5 rokov na Slovensku, zmenu v štruktúre, v sektoroch a dopady na ekonomiku.
V tomto čísle:
- Talianske voľby dopadli pre EÚ nepriaznivo—zvíťazil populizmus a proti európska nálada
- HDP eurozóny vzrástlo o 2,7% - po rokoch predbehlo tempo rastu EÚ
- Česká nezamestnanosť klesla na 3,7%
- Gazprom nečakane zastavil dodávky plynu na Ukrajinu
- Trump zaviedol clá na dovoz ocele a hliníku
- NBS opäť priťahuje podmienky úverovania
- V Južnej Kórei sa bude skracovať pracovný čas - na 52 hodín týždenne
- HDP Slovenska vzrástlo o 3,5%
Eurozóna 10 rokov po kríze
Pred 10 rokmi vo svete vypukla druhá najničivejšia ekonomická kríza v modernej histórií. Zo Spojených štátov sa postupne rozšírila do zvyšku sveta a postupne praskala bubliny, ktoré sa vytvárali na trhoch po celom svete. Obzvlášť silno zasiahla krajiny eurozóny, ktoré sú s ekonomikou Spojených štátov obchodne a finančne úzko prepojené. Na nasledujúcich stranách sa v krátkosti pozrieme na ekonomickú situácia v eurozóne 10 rokov po vypuknutí svetovej hospodárskej krízy.
V tomto čísle:
- Nemecká ekonomika s takmer 3 % medziročným rastom, potahol ho najmä čistý export
- Inflácia v eurozóne ťahaná najmä službami, k rastu prispievajú od začiatku minulého roku aj potraviny
- Zataľ čo sa OPEC dohaduje na znížení produkcie v dôsledku nižších cien ropy tak USA medziročne zvýšilo ťažbu prostredníctvom bridlíc o 1,16 milióna barelov denne
- Dvojciferná nezamestnanosť je už len v troch ekonomikách EU
- Spotrebiteľská nálada v slovenskej ekonomike naďalej mierne rastie
- Bratslavský kraj sa štatistcky dostal na 5. najbohatší región v EU
Kórea - Severná a Južná
Kórejská republika momentálne zastrešuje už druhé olympijské hry vo svojej histórii. Prvý krát to bolo v roku 1988 tesne po rozpade vtedajšieho vojenského vládneho režimu. Krajina si získala prívlastok Ázijského tigra za jej markantný povojnový rast a technologickú úroveň porovnávanej Japonsku. Na druhej strane len pár kilometrov na sever sa nachádza jeden z najizolovanejších štátov na svete, ktorý len pred 50 rokmi bol na rovnakej úrovni spoločne s jej južným susedom. Pokúsili sme sa bližšie pozrieť na príčiny a dôsledky tohto diametrálne odlišného vývoja.
V tomto čísle:
- Španielsko s výrazným poklesom stavebníctva za rok 2017, Rumunsko naopak s prudkým rastom
- Z rastlinnej výroby je EÚ sebestačná len pri produkcii pšenice
- Ekonomika Veľkej Británie vykazuje spomalenie čo odráža stálu neistotu ohľadom dosiahnutia dohody
- Venezuela si vymyslela novú kryptomenu Petro čo môže len sotva vyriešiť problémy v ekonomike
- Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla 5,88 % pričom pokles je spôsobený najmä vyšším počtom všetkých aktívnych obyvateľov a nie poklesom nezamestnaných
Bohatstvo vo svete
Hovorí sa, že každým rokom sa prehlbuje priepasť medzi bohatými a chudobnými a čoraz menšie percento najbohatších ľudí na svete vlastní čoraz väčší podiel majetku na celkovom majetku vo svete. V tejto analýze sa pozrieme na prehľad rozdelenia bohatstva v jednotlivých častach sveta a či sa priepasť medzi jednotlivými regiónmi na svete z hľadiska veľkost bohatstva zväčšuje.
V tomto čísle:
- Medziročný rast HDP eurozóny sa približuje k 3%-ám
- Priemyselná produkcia v eurozóne a EÚ si zachovávajú rastúci trend
- Predaju elektromobilov v Číne sa nedarí tak ako sa plánovalo
- Ako v roku 2017 rástol slovenský priemysel a stavebníctvo?
- Inflácia na Slovensku prvý krát od roku 2013 presiahla úroveň 2%
- Príplatky za prácu a 13., 14., plat – ako znie novelizácia Zákonníka práce?
- HDP Slovenska dosiahlo koncom roka 2017 medziročný rast vo výške 3,6%
Day Zero
Pre niektorých samozrejmosť pre iných vzácnosť. K životu vodu však potrebujeme všetci. V rozvinutých krajinách je dostupnosť vody samozrejmosť a je základom pre rozvoj miest a zahusťovanie obyvateľstva do silných ekonomických celkov. Nedávny vývoj v juhoafrickom Kapskom Meste však ukázal, že aj veľkomesto môže trpieť nedostatkom vody. O aký veľký problém sa v tomto meste jedná a kde v budúcnosti môže takáto situácia ešte vzniknúť sa pokúsime rozvinúť na nasledujúcich stranách.
V tomto čísle:
- Akciové trhy po jednodňovom prepade opäť rastú
- Balkánske štáty sa pripravujú na prijate eura
- Dopyt po zlate bol za rok 2017 najnižší od roku 2009, dôvodom boli zrejme rastúce ceny akcií
- EK uvalila ďalšie clá na dumpingové ceny ocele a produktov zo železa z Číny
- EÚ rokuje o ďalšej možnej dohode o rozšírení voľného obchodu s MERCOSUR-om
- India ponecháva svoju základnú úrokovú sadzbu na úrovni 6 %
Príjme Bulharsko euro ?
Bulharsko je členom Európskej únie od 1. januára 2007 a v súčasnosti od 1. januára prvýkrát predsedá Rade EÚ. Ekonomika sa nachádza v juhovýchodnej Európe s počtom obyvateľov 7,12 mil. (podobné Rakúsku – 8,74 mil. obyvateľov). Od vstupu do EÚ ubehlo už 11 rokov, kedy sa Bulharsko posunulo vpred a zaviazalo sa k zavedeniu spoločnej meny. Okrem vstupu do EÚ premýšľa aj nad vstupom do Eurozóny. Pozrieme sa na to, či tento štát spĺňa podmienky pre vstup do Eurozóny a aký to bude mať prínos pre obe strany.
V tomto čísle:
- Nemecký IFO poukazuje na pozitívny stav
- Najväčší pokles nezamestnanosti v roku 2017 dosiahlo Grécko
- HDP v Spojených štátoch dosiahlo slušný medziročný rast o 2,5% v stálych cenách
- Poľsko chce elektromobily—bude ich živiť z uhlia?
- Austrália má ambície v zbrojárskom priemysle
- Ekonomický sentiment na Slovensku s miernym poklesom
- Ako rastú ceny nehnuteľností v Česku a na Slovensku?
Stav úverovania na Slovensku
Slovenská ekonomika vykazuje vzhľadom na priemer EU nadpriemerné výsledky. HDP rastie, nezamestnanosť klesá, čomu zodpovedá aj spotreba domácností a investície firiem. Výrazný stimul priniesli aj úvery, ktoré v poslednom období zaznamenali výrazný nárast. Na základe toho sa čoraz častejšie hovorí o nadmernej zadlženosti súkromného sektora v našej ekonomike, ktorá môže v budúcnosti spôsobiť problémy. V tejto analýze sa pozrieme na stav úverov na Slovensku a ich štruktúru.
V tomto čísle:
- Po stretnut guvernérov ECB ostáva monetárna politka nezmenená
- Turizmus v EÚ v roku 2017 prekvital
- Ako sa darilo trhu európskemu trhu s automobilmi v roku 2017?
- MMF zvýšil predikciu rast globálnej ekonomiky
- Aké trendy budú v roku 2018 ovplyvňovať cenu zlata?
- Slovensko bude s Poľskom spojené plynovodom—EIB schválila úver na jeho výstavbu
- Nezamestnanosť na Slovensku klesla na 5,94%
- IDI—nový index merania vyspelost krajín sveta?
Staršie byty v Bratislave značne zdraželi, jednoizbáky sú predražené
Byty na predaj zo sekundárnej ponuky dosiahli koncom roka 2017 ďalšie zdražovanie. Po roku a pol miernych cenových pohybov vykázali za posledného polroka až 10,8%-ný nárast. Dôvodom rastu bolo predovšetkým zvyšovanie cien vo všetkých 5 okresoch a nedostatkom novostavieb v žiadaných lokalitách. Do istej miery svoju úlohu zohrával aj fakt, že sa na trhu ponúkalo viac novostavieb z druhej ruky a menej nezrekonštruovaných bytov.
V tomto čísle:
- Prebytok obchodnej bilancie EÚ stále rastie
- Grécko schválilo nové reformy
- Inflácia vo Veľkej Británii naďalej nad hranicou 3%
- Nakoľko je EÚ závislá na dovoze plynu z Ruska?
- Ekonomická a humanitárna kríza vo Venezuele sa zhoršuje
- Na Slovensku sa v roku 2017 opäť vyrobilo cez milión automobilov—naďalej vedieme rebríček počtu vyrobených automobilov na obyvateľa
- Decembrová inflácia na Slovensku dosiahla 2%. Jadrová dokonca vyskočila na 2,4%
Ponuka voľných bytov poklesla, rast cien spomaľuje
Na konci roku 2017 sa ponuka voľných bytov v novostavbách na realitnom trhu v Bratslave dostala pod hranicu 4 tsíc bytov (3952). Ide tak o najnižší stav voľných bytov po jeden a pol roku kedy sme pociťovali ako najviac rastúcu ponuku tak aj najsilnejší nápor dopytu. Dopyt po bytoch za posledný štvrťrok predstavoval 1184 predaných bytov, čím neklesol tak ako strana ponuky. Zmenšujúca sa zásoba môže neskôr spôsobovať rast cien.
V tomto čísle:
- Nezamestnanosť v Eurozóne mierne poklesla na 8,7 %
- Čína uvažuje nad obmedzením nákupu amerických dlhopisov a diverzifkovaní svojich investcii
- Bulharsko chce ofciálne požiadať o pripojenie sa k štátom používajúcich spoločnú menu euro
- Ropa postupuje v raste a atakuje 70-dolárovú hranicu, dôvodom je dohoda OPEC-u a rast spotreby
- MF avizuje ďalšie zmeny v zdaňovaní pre poistenie, zahraničné subjekty či kryptomeny
Zhrnutie roku 2017
Rok 2017 bol z hľadiska vývoja globálnej ekonomiky dobrým rokom. V prevažnej väčšine sveta dochádzalo k hospodárskemu rastu a zlepšovaniu pracovného trhu. Na nasledujúcich stranách sa pozrieme čo rok 2017 z makroekonomického hľadiska priniesol pre krajiny EÚ, Slovensko a aj ostatné svetové ekonomiky.
V tomto čísle:
- EÚ počas roku 2017 vykazovala zrýchľujúce sa medziročné tempo rastu HDP v stálych cenách—nekleslo pod 2%
- Ekonomika USA aj napriek slabnúcemu doláru ostáva silná
- Ruské hospodárstvo v roku 2017 začalo vykazovať prvé známky pokrízového oživenia
- Čína naďalej raste výrazným tempom 6,5-7% medziročne
- Ceny hlavných komodít, ropy a zlata, počas roku 2017 narastali
- Slovenská ekonomika rok 2017 ukončila s dobrými výsledkami rastu HDP a nezamestnanosti
Poľnohospodárstvo vo svete
Poľnohospodárstvo je jedným z odvetví hospodárstva, ktoré zabezpečuje obživu obyvateľstva. V minulosti tvorilo väčšiu časť hospodárstva ako dnes, kde pracovala veľká časť populácie. V tejto analýze sa pozrieme na úlohu poľnohospodárstva v súčasnosti, na jeho úlohu v celkovom hospodárstve a na najväčších producentov poľnohospodárskych produktov a ich sebestačnosť.
V tomto čísle:
- Dopyt po automobiloch v Británii naďalej klesá
- ČNB zvýšila protcyklický vankúš na 1,25%
- Daňová reforma v USA bola odhlasovaná
- Nezamestnanosť na Slovensku klesla pod 6%
- Ceny nehnuteľností podľa NBS v Bratslave stagnovali
- NBS predikuje Slovensku ešte rýchlejší rast
- Bitcoin v predvianočnom výpredaji
Svetová politika v roku 2017
Rok 2017 bol z hľadiska politických udalostí veľmi pestrým rokom. Začiatkom roku 2017 sa hovorilo o najvýznamnejšom roku od druhej svetovej vojny, keď sa malo ukázať, či vzostup extrémizmu a nacionalizmu bude dostatočne silný na to, aby zmenil tvár Európy, či nový americký prezident prinesie sľubované reformy alebo ako sa budú vyvíjať udalosti v Turecku a na Blízkom východe. Na nasledujúcich stranách zhrnieme najvýznamnejšie udalosti roku 2017.
V tomto čísle:
- Japonsko s EÚ dokončilo rokovania o Zmluve o hospodárskom partnerstve čím vznikne najväčšia zóna voľného obchodu
- Rusko poskytne Egyptu úver na výstavbu prvej jadrovej elektrárne
- FED na základe dobrých makroúdajov pristúpil k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb
- Inflácia v Českej republike dosiahla 2,6 %
- Objem zlyhaných úverov dosiahol na Slovensku k októbru viac ako 2 miliardy eur
- Stavebná produkcia za október vzrástla medziročne o 11,9 %
Odpadové hospodárstvo
"Odpadová" politka a záujem o ňu je na Slovensku zastúpená veľmi málo. Dôvodom je možno aj fakt, že doteraz sa kládol dôraz skôr na výrobu a spotrebu ako na to, čo po nej ostane a čo s tým. V posledných rokoch však prichádza viacero zmien, aby sme sa aj my intenzívnejšie zamýšľali nad tým, čo s odpadom a ako ho využijeme. Varovný prst nám dáva aj rebríček v recyklovaní odpadu z celej dvadsaťosmičky, kde sme medzi poslednou štvoricou. Pri rastúcej spotrebe je dôležité, aby aj nakladanie s odpadom ako takým malo svoje zastúpenie v hospodárstve.
V tomto čísle:
- Index cien výrobcov (PPI) v eurozóne vzrástol o 2,5%
- Rast maloobchodných tržieb v eurozóne za október spomalil
- Žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA mierne poklesli—najviac pracovných miest vytvára Kalifornia
- Priemerná mzda na Slovensku vzrástla o 5,2%
- HDP Slovenska dosiahlo za tretí kvartál 3,4%-ný rast v stálych cenách
- Čo Českej republike priniesol ekonóm Tomáš Ježek
Finanční nobelisti
Eugene Fama, Lars Hansen a Robert Shiller získali v roku 2013 spoločne Nobelovu cenu za ekonómiu za ich empirickú analýzu cien aktív. Všetci traja sú členovia Americkej finančnej asociácie (AFA) vzniknutej už v roku 1939, ktorá sa zameriava na výskum finančnej ekonómie, pričom každý z nich (Fama prvý v poradí) získal ocenenie tzv. „Druha asociácie" (osoba, ktorá priniesla výrazný príspevok v oblasti financií). Je dôležité poznamenať, že títo predstavitelia obdŕžali významnú cenu venovaním sa v rovnakej oblasti, no nezávislé od seba. Pokúsili sme sa v tejto práci autorov predstaviť a znázorniť dôležitosť ich príspevkov pre globálnu ekonomiku.
V tomto čísle:
- Spotrebné úvery vo Veľkej Británii rastú v menšej miere ako dopad rastu úrokovej sadzby a stále obavy z Brexitu
- Saudská Arábia investuje do nových projektov miliardy dolárov aby diverzifkovala svoje hospodárstvo od ropy
- Kuba vytvára špeciálnu zónu pre investorov z čoho očakáva hospodársky stimul
- Platy v Maďarsku potiahlo rozhodnute navýšenia minimálnej mzdy a platov vo verejnom sektore
- Inflácia v eurozóne za november dosiahla 1,5 %
Veľká októbrová socialistická revolúcia
7. novembra 1917 došlo v Rusku k štátnemu prevratu, ktorý sa do dejín zapísal ako Veľká októbrová socialistická revolúcia. Táto udalosť značne ovplyvnila dejiny sveta, najmä te, v strednej a východnej Európe. Dnes, 100 rokov po udalostiach v Rusku, stále cítiť následky vtedajších udalost, ktoré ekonomicky a politicky rozdelili Európu.
V tomto čísle:
- Svetové bohatstvo dosiahlo hodnotu 280 biliónov dolárov, 1 % populácie vlastní viac ako polovicu zo všetkého
- Nóri sa zbavujú akcií vo svojom ropnom fonde
- Poľsko pokračuje vo svojom pláne obmedziť dovoz plynu z Ruska a uzavrelo dohodu o ďalších dodávkach LNG z USA
- Poľnohospodárska produkcia sa v únii medziročne znížila, pocítť sme to mohli na cene niektorých potravín
- Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla 6,14 %
Analýza organizácie OPEC a dopady na ropu
V tejto analýze sa pozrieme aký je podiel produkcie ropy štátov OPECu na celosvetovej produkcii, akými rezervami disponujú tieto štáty, kam sa exportuje, ktoré krajiny v rámci OPECu exportujú v najväčšom objeme a porovnáme ich s krajinami produkujúcimi a vyvážajúcimi mimo OPECu
V tomto čísle:
- Ceny potravín na Slovensku medziročne zdraželi o 6,2%
- Bude mať Slovensko 5. automobilku?
- Ceny bytov v Prahe ďalej rastú
- Mexiko exportuje viacej automobilov do USA
- Index podnikateľskej nálady v Nemecku ZEW naďalej dosahuje rekordné hodnoty
- Japonské HDP v treťom štvrťroku rástlo—jedná sa o 7. rastový štvrťrok po sebe
Ekonomické cykly
Snaha o čo najväčšie zisky, uspokojovanie potrieb a tvorbu blahobytu ženú ekonomiku dopredu. Možno však tvrdiť, že tento postup nie je trvalo udržateľný, preto v trhovej ekonomike dochádza ku krízam, potom opäť k vzrastu a konjunktúre, až sa situácia opäť dostane do zostupu. Tieto striedajúce sa vlny preto môžeme definovať ako ekonomické cykly. Napokon, už v Biblii sa písalo, že po siedmych rokoch hojnosti príde sedem rokov hladu a na hojnosť sa zabudne.
V tomto čísle:
- V Británii klesá migrácia do krajiny—bude mať za následok pokles pracovných síl a rast miezd?
- Turizmus na Islande rýchlo stúpa
- Import v Číne s podstatne rýchlejším rastom ako export
- Inflácia v ČR dosiahla 2,9% - vzhľadom na nízke úrokové sadzby znehodnocuje úspory obyvateľstva
- Inflácia v Číne 1,9% - index PPI však medziročne vzrástol o 6,9%
- Tempo rastu cien ropy spomalilo
- Maloobchodné tržby na Slovensku s 7,4%-ným medziročným rastom
Čo stáli intervencie Českú národnú banku?
Česká národná banka výrazne vytŕča z radu centrálnych bánk krajín EÚ. Pozornosť sa na ňu začala sústreďovať v novembri 2013, keď nečakané devalvovala korunu so sľubom následného udržovania jej hodnoty voči euru na úrovni 27. Neskôr v apríli 2017 relatívne nečakane tieto intervencie zrušila. Takéto intervencie sa v konečnom dôsledku môžu pretaviť do straty národnej banky. Na nasledujúcich stranách sa pokúsime vysvetliť čo pre centrálnu banku môže znamenať takáto strata.
V tomto čísle:
- Nemecký štátny rozpočet priebežne vykazuje prebytok
- Ruská centrálna banka mierne znížila úrokové sadzby na 8,25%
- Eurozóna s pozitvnymi číslami—tempo rastu HDP vzrástlo a miera nezamestnanosti poklesla
- V USA bol zverejnený návrh daňovej reformy—je dobrý čas na znižovanie daní?
- Saudská Arábia chce predĺžiť dohodu o znížení ťažby ropy
- Index ekonomického sentmentu na Slovensku dosiahol najvyššiu úroveň od februára 2011
Staršie byty zdraželi – dopyt sa opäť pozerá na menšie byty
V treťom štvrťroku 2017 sme na sekundárnom trhu s bytmi zaznamenali opätovný cenový rast po tom, ako v prvom polroku 2017 ceny starších bytov skôr stagnovali. V závislosti od slabšej novej ponuky na trhu s novostavbami sa dopyt po bytoch opäť viac obracia na sekundárny trh, ktorý predstavuje zásobu cenovo atraktívnejšieho a dostupnejšieho bývania.
V tomto čísle:
- ECB predlžuje kvantitatívne uvoľňovanie do septembra 2018
- V Českých parlamentných voľbách jasne zvíťazila strana ANO
- České automobilky sa blížia k 1,4 miliónu vyprodukovaných vozidiel
- Reálne mzdy vo Veľkej Británií klesli
- Dopyt po rope do roku 2020 prekročí 100 miliónov barelov denne
- Americké automobilky chcú NAFTU
- Klesla nezamestnanosť na Slovensku kvôli dohodárom?
Platobné inštitúcie
Od budúceho roka nastane zmena v zákone, ktorý sa vzťahuje na platobné inštitúcie. Na trh prichádzajú nové spoločnosti, ktoré vstupujú medzi klientov a banky. V tejto analýze sa pozrieme na to, čo táto smernica prinesie a aké to bude mať dôsledky pre zúčastnené strany. Zároveň sa pozrieme aj na náležitosti, ktoré sú potrebné na získanie oprávnenia pre vykonávanie činnosti platobnej inštitúcie
V tomto čísle:
- Schodok rozpočtu USA stúpol na 668 mld. USD
- Dow Jones presiahol 23 000
- Čínske HDP v treťom kvartáli vykázalo medziročný rast o 6,8%
- MMF znižuje prognózu hospodárskeho rastu Indie z 7,2% na 6,7%
- Nezamestnanosť na Slovensku s ďalším poklesom—na 6,43%
- Slovensko prvý krát emitovalo 30-ročné dlhopisy
- Čo stáli intervencie Českú národnú banku?
Daňové raje
Podľa defnície OECD sú daňové raje jurisdikciami či štátmi, ktoré majú slabo transparentný bankový sektor a nízke dane. Sú nimi zväčša krajiny, ktoré nie sú veľmi otvorené vzájomnej spolupráci s orgánmi iných krajín. Bankový sektor týchto krajín býva zväčša dobre strážený a extrémne sa dohliada na dodržiavanie bankového tajomstva. Krajiny tež poskytujú úplnú anonymitu vlastníkov.
V tomto čísle:
- Ceny nehnuteľnost rastú v celej EÚ s výnimkou Talianska, najviac rastú v Česku a Veľkej Británii
- Sankcie voči Rusku sa prejavili na znížení objemu vzájomného obchodu voči EÚ
- EÚ rozširuje antdumpingové clá okrem Číny už aj na Brazíliu, Rusko, Ukrajinu a Irán
- Kryptomena Bitcoin prekonal hranicu 5000 dolárov a výrazne stúpa
- Slovenská ekonomika by mala podľa NBS v tomto roku vzrásť medziročne o 3,3 %
Predaj novostavieb mierne spomalil – chýbajú lacné byty?
Predaj novostavieb na bratslavskom realitnom trhu v treťom štvrťroku 2017 dosiahol 1048 bytov. Za posledný rok sa tak jedná o najnižší predaj. Popri zníženom predaji však ceny novostavieb aj naďalej rástli. Zataľ čo v prípade ponuky voľných bytov tempo cenového rastu spomaľovalo, v prípade cien predaných bytov sa v treťom kvartáli tempo naopak zrýchlilo. Predávajú sa teda o niečo drahšie byty, zataľ čo predaj objemovo poklesol. To vyvoláva myšlienku, či na bratslavskom realitnom trhu nechýba segment lacnejších novostavieb
V tomto čísle:
- Septembrová inflácie v eurozóne dosiahla 1,5%
- Nezamestnanosť v eurozóne 9,1% - problematcká je stále nezamestnanosť mladých
- Kvóty na výrobu cukru v EÚ boli zrušené
- Alibaba na ceste k predbehnutu Amazonu
- Produktvita práce vo východnej Európe raste—platy ju nasledujú
- Čínske investcie do krajín EÚ rastú - Slovensko ich víta, západ sa zas obáva
- Ako vyzerá návrh štátneho rozpočtu na rok 2018?
Zmena pri hypotékach pre mladých
Rezidenčný trh s nehnuteľnosťami je trhom vysoko závislým od bankového sektora. Pre väčšinu ľudí je kúpa rezidenčnej nehnuteľnosti finančne príliš náročná, čo vytvára dopyt po úveroch na nehnuteľnosti. Posledné roky sú kvôli nízkym úrokovým sadzbám tieto úvery vysoko dopytované. V súčasnosti sa však zavádzajú rôzne bankové regulácie pre tento trh a pripravuje sa takisto zmena v poskytovaní štátneho príspevku pre mladých. Na nasledujúcich stranách predstavíme tieto zmeny a pokúsime sa zhodnotiť ich vplyv na trh s úvermi na nehnuteľnosti a v konečnom dôsledku aj na trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami.
V tomto čísle:
- ČNB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,25 %
- Predaj nových domov v USA mierne poklesol, dôvodom sú aj hurikány
- Spotrebiteľská dôvera v Nemecku v septembri vzrástla
- Počet nových registrovaných vozidiel v EÚ medziročne rastie, Veľká Británia zaznamenáva pokles v predaji
- Ropa sa za posledný týždeň priblížila k 60 dolárovej hranici
- Venezuela požiadala o reštrukturalizáciu ruského dlhu
- Americký prezident Trump predstavil daňovú reformu
Kúpna sila na Slovensku
Priemerné nominálne mzdy na Slovensku každým rokom síce rastú, no s nimi zároveň aj ceny tovarov a služieb. V tejto analýze sa pozrieme, či s ich rastom rástla aj kúpyschopnosť Slovákov v čase v porovnaní s ekonomikami krajín V4 – Českom, Poľskom a Maďarskom.
V tomto čísle:
- Indikátor ZEW s pozitvnymi výsledkami—Nemeckej ekonomike sa má dariť aj naďalej
- Inflácia v eurozóne 1,5%, v EÚ 1,7%
- Zahraničný dlh ČR vzrástol prudkým tempom—spôsobil ho prílev špekulatvneho kapitálu
- Fed sadzby podľa očakávaní nemenil—čo ďalšie prinieslo zasadnute guvernérov?
- Japonský export s najvyšším medziročným rastom od januára 2015
- V USA rastie počet stavebných povolení na obydlia